Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Македонски интернет провајдери' започната од vmx, 7 јуни 2005.

 1. The Wild Boy

  The Wild Boy

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  283
  Нека си ги средат брзините па после потпишувања договор
  12/1 уште од 2010 немаат сменето.
  Ја знам колку беше лошо пошто и јас поминав низ тоа вие што сте поминале,бидејки со нивните брзини ама баш ништо
  ајде сваќам исти брзини ама преку оптички кабел,а вака тешко.
  Гледајте тие што ќе зимате оптика, или преку Неотел, или ако до толку сакате само од Телеком, гледајте да не ве заебат,пошто знае некогаш системот фаличен да биде,ќе те извисат извесно време а ти ке си плаќаш
  за тв може телекабел или total tv чим даваат опција без Max TV.
   
  На Гејминг му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hitashi Nakamura

  Hitashi Nakamura

  Член од:
  17 ноември 2017
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  5
  Новиве понуди на телеком се прилично посимпатични од старите за во 2019. Ама како што спомна @Гејминг пак има голем број корисници што линијата им поддржува максимум 8 скапани мбити (тие што се оддалечени по 2+ километри од локални централи). Јас сум еден пример за тоа. Што планираат телекомци да напраат со овие корисници? Не постои ли некоја технологија за појачување на сигналот? Јас за среќа успеав да им извлечам 4G рутер за дома, и резултатите се подобри, иако пак не фаќам баш добар сигнал, сепак знае да варира од 10/12 мбити па дури и до 30 мбити стигнувам некогаш, ама некогаш паѓа и на 2 мбити. А знам примери што имаат претплати за до 12 мбити а со 4G рутер имаат константни 45 мбити. Јас на почеток некој период имав константно 25-30 мбити, ама дали после ми воведоа некои ограничувања не знам. Сепак дали е некој поупатен и дали има претстава како телеком планира да им испорача прилично солидни брзини на корисниците оддалечени од локалните централи ?
   
  На Гејминг му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: