Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Убаво ти викаат - ова е најкатастрогфалниот рутер што може некој оператор да ти го монтира. Откачи го од струја и пријави дефект. Кога ќе ти го менуваат - не ги пуштај да излезат додека не добиеш друг модел на рутер. После све друго.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Jas sum na Telekom na Magenta M paketot i sum mnogu nezadovolen.. imam 6-7 mbps downalod speed i pingot najcesto e golem, im se javiv vo Telekom i mi rekoa deka ne e mozno Optika vo mojata lokacija i edinstvenoto nesto sto moze da se napravi e da se stavi optika so bakarni zici odnosno VDSL. Prasanjeto mi e: dali e zagarantirano podobruvanje na internetot bidejki ovoj paket mi e ogranicen na 12mbps ili treba da se prefrlam na L i da plakam poveke ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Jas sum na Telekom na Magenta M paketot i sum mnogu nezadovolen.. imam 6-7 mbps downalod speed i pingot najcesto e golem, im se javiv vo Telekom i mi rekoa deka ne e mozno Optika vo mojata lokacija i edinstvenoto nesto sto moze da se napravi e da se stavi optika so bakarni zici odnosno VDSL. Prasanjeto mi e: dali e zagarantirano podobruvanje na internetot bidejki ovoj paket mi e ogranicen na 12mbps ili treba da se prefrlam na L i da plakam poveke ?
" Оптика со бакарни жици " :tapp: , кој тропнал таква глупост, така ти кажаа во Македонски Телеком, или ти го измисли изразот ?

Единствен начин да имаш техничка можност за VDSL Интернет е ако живееш на максимум 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, или во спротивно VDSL рутерот кој ќе ти го дадат на користење нема да може да достигне VDSL Интернет брзини.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
" Оптика со бакарни жици " :tapp: , кој тропнал таква глупост, така ти кажаа во Македонски Телеком, или ти го измисли изразот ?

Единствен начин да имаш техничка можност за VDSL Интернет е ако живееш на максимум 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, или во спротивно VDSL рутерот кој ќе ти го дадат на користење нема да може да достигне VDSL Интернет брзини.
Хахаха Декстере и овој будала ко оној Трајче што го читав погоре.
Ама овој направи ново откритие :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Оптика со бакарни жици :ROFLMAO::ROFLMAO:
Умирам...
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Хахаха Декстере и овој будала ко оној Трајче што го читав погоре.
Ама овој направи ново откритие :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Оптика со бакарни жици :ROFLMAO::ROFLMAO:
Умирам...
Sho ti e be pa od telekom taka mi kazaa deka e slicno na optika samo so bakarni zici, za shto se fativte.. ja tuka iam problemi so internetot baram mislenje..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Sho ti e be pa od telekom taka mi kazaa deka e slicno na optika samo so bakarni zici, za shto se fativte.. ja tuka iam problemi so internetot baram mislenje..
Едно е "слично на оптика, само со бакарни жици", а сосема друго е "оптика со бакарни жици" - ова второво е поголема глупост.

Како и да е, го доби одговорот за твоите проблеми со Интернетот - ако живееш на помалку од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, ќе имаш техничка можност за VDSL Интернет, во спротивно - доколку живееш на повеќе од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, нема да имаш техничка можност за VDSL Интернет.

Доколку немаш техничка можност за VDSL Интернет, можат да ти дадат VDSL рутер, но повторно ќе ги имаш истите ADSL Интернет брзини доколку живееш на повеќе од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком.

А кога сме кај можноста за оптички телекомуникациски приклучок, доколку Телекабел нуди кабелска телевизија во зградата или на улицата во/на која живееш, прашај ги дали има техничка можност за нивниот оптички Интернет на твојата адреса на живеење, со нив немаш обврзувачки договор.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
znae nekoj kaj im e centralata vo reon kaj nova zeleznicka potocno magir maalo
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Едно е "слично на оптика, само со бакарни жици", а сосема друго е "оптика со бакарни жици" - ова второво е поголема глупост.

Како и да е, го доби одговорот за твоите проблеми со Интернетот - ако живееш на помалку од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, ќе имаш техничка можност за VDSL Интернет, во спротивно - доколку живееш на повеќе од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, нема да имаш техничка можност за VDSL Интернет.

Доколку немаш техничка можност за VDSL Интернет, можат да ти дадат VDSL рутер, но повторно ќе ги имаш истите ADSL Интернет брзини доколку живееш на повеќе од 1 километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком.

А кога сме кај можноста за оптички телекомуникациски приклучок, доколку Телекабел нуди кабелска телевизија во зградата или на улицата во/на која живееш, прашај ги дали има техничка можност за нивниот оптички Интернет на твојата адреса на живеење, со нив немаш обврзувачки договор.
Добро, ама овој барем направи ново откритие :icon_mrgr:
Треба ранко да му додели златна бубамара награда за светско откритије во светот за 2018-та година.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
znae nekoj kaj im e centralata vo reon kaj nova zeleznicka potocno magir maalo
Аеродром, Ново Лисиче и Лисиче спаѓаат под реон Кисела Вода, но по логика на нештата, би требало Маџир Маало да е во реон Центар, бидејќи од другата страна на Вардар - МРТВа, МАНУ, судовите, факултетите, Континентал, Скопски Саем, Автокоманда, исто така се во реон Центар.

Главната централа за реон Центар е кафеавата зграда на крајот од плоштад Македонија веднаш до поштата каде што застануваат автобусите од градскиот и приватниот јавен превоз, ако не е Маџир Маало поврзано со таа централа, барем таму ќе добиеш информација од прва рака на која централа си поврзан.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Аеродром, Ново Лисиче и Лисиче спаѓаат под реон Кисела Вода, но по логика на нештата, би требало Маџир Маало да е во реон Центар, бидејќи од другата страна на Вардар - МРТВа, МАНУ, судовите, факултетите, Континентал, Скопски Саем, Автокоманда, исто така се во реон Центар.

Главната централа за реон Центар е кафеавата зграда на крајот од плоштад Македонија веднаш до поштата каде што застануваат автобусите од градскиот и приватниот јавен превоз, ако не е Маџир Маало поврзано со таа централа, барем таму ќе добиеш информација од прва рака на која централа си поврзан.
Не е за аеродром/лисиче оваа?? :
https://goo.gl/maps/oNkbvZaiz4F2
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Не е за аеродром/лисиче оваа?? :
https://goo.gl/maps/oNkbvZaiz4F2
Зградата е таа, но конкретно се води под реон Кисела Вода, што значи дека за било какви информации од областа на техничкото одржување, информација од прва рака треба да се бара во Кисела Вода, бидејќи реон Лисиче и реон Аеродром повеќе не постојат, односно се припоени кон реон Кисела Вода.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Зградата е таа, но конкретно се води под реон Кисела Вода, што значи дека за било какви информации од областа на техничкото одржување, информација од прва рака треба да се бара во Кисела Вода, бидејќи реон Лисиче и реон Аеродром повеќе не постојат, односно се припоени кон реон Кисела Вода.
Па тие што живеат таму одма позади тоа ке имаат најбрз оптички интернет или нема разлика кај и да живееш за оптички интернет?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Дали некој од вас користи @t-home.mk адреса, доколку да, како подесувате сетинзи за логирање во outlook или mail софтвер.
Или како и каде се логирате.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
„Слично со оптика само сто пати поспоро“
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Па тие што живеат таму одма позади тоа ке имаат најбрз оптички интернет или нема разлика кај и да живееш за оптички интернет?
Секако дека да, ма да и последните и најоддалечените корисници ќе имаат најбрз и најстабилен оптички Интернет, се додека бројот на спојки е што е можно помал и се додека оптичките влакна не се оштетени.

Интернет сигналот не се губи, но претрпува мали загуби кај секоја наредна спојка, а кај оптичкиот Интернет за среќа таквите загуби се многу мали, а колку помалку спојки има и колку подобро се направени, толку помали ќе бидат загубите.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Ајде пак јас... Да прашам едно глупаво прашање...
Е сега знам дека оптичкиот интернет на Телеком оди 99% оптички кабел до крајниот корисник(рутер) а 1% (пр. До компјутер) оди со CAT кабел.Тоа да, знам. Но кога дојдоа техничарите да ми местат оптички интернет, ја прашав еден ако може да пуштам кабел доле у дуќан(втор рутер) од кај што живеам (влезот е блиску до дуќанот, па заради тоа прашав) и ми рече дека бакарниот кабел не работи на голем опсег(големи растојаниа) пошто, кај може иди ти од 4/5 спрат пушти бакарен кабел до приземје, нема да може за големо растојание... И вака ја после некое време ми влезе една чудна работа во мозокот...
Е сега ако тогаш бакарниот кабел има мал опсег на растојание како тогаш кога бев поврзан на АДСЛ(пред да ми стават оптика) имав интернет со бакарен кабел од централа до дома???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom