Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Нема да работи ако смениш рисивер. На друго место нема да функционира се додека од телеком рисиверот не го спарат со линијата.

...
Ќе работи, во системот на Македонски Телеком единствено е важно да е запишан серискиот број на IPTV рисиверот, а од каде се користи не е важно, се додека се користи преку телекомуникациска линија на Македонски Телеком.

Имаше таков случај пред 2 години кога на цела пратка од IPTV рисивери не им беа запишани сериските броеви во системот, поради што IPTV рисиверите не примаа сигнал, па на еден од техничарите му текна да употреби IPTV рисивер кој веќе претходно му го доделил на друг корисник, а кој сеуште не го поврзал.

Серискиот број на IPTV рисиверот веќе беше запишан во системот на име на еден корисник, а сепак работеше без никакви проблеми кај друг корисник.

Но сепак не го оставија тој IPTV рисивер кај овој вториов корисник, бидејќи системот не дозволува префрлување на корисничка опрема од еден корисник на друг корисник, а знаеме дека не е во ред корисникот на чие што име се води IPTV рисиверот да плаќа за користењето на истиот IPTV рисивер од страна на друг корисник. Целта на техничарот беше да докаже дека сепак се` е во ред со сигналот и дека проблемот е во IPTV рисиверите, а истиот ден го поврза IPTV рисиверот кај корисникот на чие што име веќе беше доделен како корисничка опрема.

Така да, чисто за да провери дали се` е во ред со сигналот, изводливо е со IPTV рисивер на друг корисник, но морам да потенцирам дека примерот од пред 2 години беше на бакарен приклучок, не сум 100% сигурен дека би работел и на оптички приклучок, но би требало да работи бидејќи и бакарните и оптичките телекомуникациски приклучоци на Македонски Телеком ги менаџира ист систем, односно ист компјутерски програм.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2013
Мислења
28
Поени од реакции
4
Нема да работи ако смениш рисивер. На друго место нема да функционира се додека од телеком рисиверот не го спарат со линијата. А тоа нема шанси да го направат за да го пробаш рисиверот од комшијата.
Јави се пак и пријави дефект. Најверојатно е нешто до линијата што доаѓа до кај тебе. Како ти е интернетот во тие периоди?
Интернетот нема мака до сега... и со првиот и со вториот рутер функционира одлично.
Јас сепак мислам дека они од таму имаат нешо проблем пошо коа бев кај една другарка истото и го напраи на фокс и она рече дека да не сум и кажел немало да примети... нз.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Дечки што се дешава со сликава на поедини канали во последниве два месеца... фокс, фокс лајф, vh1, сликава се расипува од време на време, као некои коцкици има на екран, а два пати во доцни вечерни часови и на сите други канали.
Оптика имам, у нова зграда сум. Пријавував, дојдоа, мењаа све живо и диво и нема подобрување. После дознав дека и кај други се праело така само ретко кој приметува изгледа.
Слично искуство некој?
Сигналот за телевизиите го зимаат сателитски,поради лошо време може да дојде до одредени пречки во трасата и да доаѓа до појавување на коцки
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Можам да проверам негде колку пати ми е паднат нетов во последниве 12 или 24 часа?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Барај да ти го сменет. Исклучи го од струја и јави се на 122 пријави дефект, ќе ти го менет.
Не ми е до рутерот, до кабелот од бандера до дома е, пријавив да го сменет и дојдоја, ама не го сменале (јас не бев дома), само некако го ујачале на крајот (како незнам) и точно е дека паѓат помалце од шо паѓаше, ама не е пак сјаен и пак ке пријавам наверојатно.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не ми е до рутерот, до кабелот од бандера до дома е, пријавив да го сменет и дојдоја, ама не го сменале (јас не бев дома), само некако го ујачале на крајот (како незнам) и точно е дека паѓат помалце од шо паѓаше, ама не е пак сјаен и пак ке пријавам наверојатно.
Луда препорака(ја сум само по лудите препораки xD):
Земи искрши тоа бандерата,иди пријави,кажи гром мавнал,ке дојдат ке ја сменат цела телекомуникациска мрежа,а и бандера, гратис.













Шала на страна,немој...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Не ми е до рутерот, до кабелот од бандера до дома е, пријавив да го сменет и дојдоја, ама не го сменале (јас не бев дома), само некако го ујачале на крајот (како незнам) и точно е дека паѓат помалце од шо паѓаше, ама не е пак сјаен и пак ке пријавам наверојатно.
Биди упорен и досаден, како шо почнаја да им бегет ак требит и бандера нова и кабел нов ќе клает.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Луда препорака(ја сум само по лудите препораки xD):
Земи искрши тоа бандерата,иди пријави,кажи гром мавнал,ке дојдат ке ја сменат цела телекомуникациска мрежа,а и бандера, гратис.













Шала на страна,немој...
Шала на страна, ако некој се потприт на бандерана, ќе паднит со си нејзе :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Шала на страна, ако некој се потприт на бандерана, ќе паднит со си нејзе :)
Па не мора да значи.

Еден уникатен случај кој го видов во 2016 година беше бандера која целосно пцовисала долу, буквално не стои над земјата, туку лебди, бидејќи каблите кои се закачени на истата од сите страни - а ги имаше можеби 10 приклучоци на истата бандера - буквално ја држеа бандерата за да не падне.

Па ако некој(а) се потприт на таква бандера, бандерата сигурно нема да паднит, ама тој/таа кој(а) се потпират на бандерата сигурно ќе паднит. :D
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Па не мора да значи.

Еден уникатен случај кој го видов во 2016 година беше бандера која целосно пцовисала долу, буквално не стои над земјата, туку лебди, бидејќи каблите кои се закачени на истата од сите страни - а ги имаше можеби 10 приклучоци на истата бандера - буквално ја држеа бандерата за да не падне.

Па ако некој(а) се потприт на таква бандера, бандерата сигурно нема да паднит, ама тој/таа кој(а) се потпират на бандерата сигурно ќе паднит. :D
Хмм,овие од Телеком од иднината да не се со тие лебдечки бандери :icon_mrgr:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Па не мора да значи.

Еден уникатен случај кој го видов во 2016 година беше бандера која целосно пцовисала долу, буквално не стои над земјата, туку лебди, бидејќи каблите кои се закачени на истата од сите страни - а ги имаше можеби 10 приклучоци на истата бандера - буквално ја држеа бандерата за да не падне.

Па ако некој(а) се потприт на таква бандера, бандерата сигурно нема да паднит, ама тој/таа кој(а) се потпират на бандерата сигурно ќе паднит. :D
Недај боже да ја чукниш со кола, ќе имаш и повратен удар :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom