Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
23 декември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
16
Пријавував неколку пати. Проблемот веројатно беше незгоден зашто траеше десетина дена. Сега е во ред но не разбрав во што беше работата.
Кој пакет го користиш со овој рутер?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ах леле све нубско
За 2 минути симнав 80 гига?
31 јануари ми го рачунаат у февруари...
 

Attachments

Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Dali znae nekoj ako preminam od ADSL na VDSL dali kje imam pokacuvanje na mesecen nadomestok? Koristam samo fiksen tel. i internet na paketot M od 1000 mkd.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ах леле све нубско
За 2 минути симнав 80 гига?
31 јануари ми го рачунаат у февруари...
Кој сајт е тоа? Гледам има за проверување на потрошен домашен интернет сообраќај па за тоа прашувам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Кој сајт е тоа? Гледам има за проверување на потрошен домашен интернет сообраќај па за тоа прашувам.
Па на Телеком бре, Мој Телеком.
На Телеком си и не знаеш за ова?
https://my.t-mobile.mk/
За проверка е во овој дел, ептен скриено
https://my.t-mobile.mk/otpickisoobrakaj.nspx

Иначе, се среди само по себе, не им рачуна добро на почетокот изгледа.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
28
Поени од реакции
4
Дечки што се дешава со сликава на поедини канали во последниве два месеца... фокс, фокс лајф, vh1, сликава се расипува од време на време, као некои коцкици има на екран, а два пати во доцни вечерни часови и на сите други канали.
Оптика имам, у нова зграда сум. Пријавував, дојдоа, мењаа све живо и диво и нема подобрување. После дознав дека и кај други се праело така само ретко кој приметува изгледа.
Слично искуство некој?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки што се дешава со сликава на поедини канали во последниве два месеца... фокс, фокс лајф, vh1, сликава се расипува од време на време, као некои коцкици има на екран, а два пати во доцни вечерни часови и на сите други канали.
Оптика имам, у нова зграда сум. Пријавував, дојдоа, мењаа све живо и диво и нема подобрување. После дознав дека и кај други се праело така само ретко кој приметува изгледа.
Слично искуство некој?
Хммм незнам,да не ти е до рутер нешо,или до IPTV-то(Макс ТВ)...
Мене па на некој пат знаеше(и знае)да ми падне интернетот баш секоја вечер у 8:30,но што е уште почудно е дека дури и кога паѓаше интернет телевизија имаше.Проблемот незнам до кој беше али знам дека не беше до Фајбер Оптиката и само со еден рестарт на рутерот се поправаше.Сега пак знае да падне али ретко,и кога паѓа само на Компјутер паѓа,а на лаптоп не(Поврзани се и двата со Cat кабел),и на Wi-Fi не.Ова не ми претставува некој проблем,а и by the way навикнат сум,пошо од тоа адс-лот се им паѓаше.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
28
Поени од реакции
4
Хммм незнам,да не ти е до рутер нешо...
Мене па на некој пат знаеше(и знае)да ми падне интернетот баш вечерта у 8:30,но што е уште почудно е дека дури и кога паѓаше интернет телевизија имаше.Проблемот незнам до кој беше али знам дека не беше до Фајбер Оптиката и само со еден рестарт на рутерот се поправаше.Сега пак знае да падне али ретко,и кога паѓа само на Компјутер паѓа,а на лаптоп не(Поврзани се и двата со Cat кабел),и на Wi-Fi не.Ова не ми претставува некој проблем,а и by the way навикнат сум,пошо од тоа адс-лот се им паѓаше.
Ама мене ми го сменија рутерот пред една недела. Проблемот остана. И веќе не знам шо може да биде па си прифатив дека имаат они некој проблем и таму треба да си решат.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ама мене ми го сменија рутерот пред една недела. Проблемот остана. И веќе не знам шо може да биде па си прифатив дека имаат они некој проблем и таму треба да си решат.
Хмм или до нив,или Макс ТВ-то.Али мене тој што ми местеше оптика ми кажа дека не мењавале Макс ТВ освен ако не бил оштетен.Иначе имам една идеа.Пробај сменете си ги Макс ТВ-ињата со комшијата/комшивката и види дали проблемот ке биде ист.Ако проблемот е ист тогаш е до нив,а ако не...тогаш до твоето Макс ТВ.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
28
Поени од реакции
4
Хмм или до нив,или Макс ТВ-то.Али мене тој што ми местеше оптика ми кажа дека не мењавале Макс ТВ освен ако не бил оштетен.Иначе имам една идеа.Пробај сменете си ги Макс ТВ-ињата со комшијата/комшивката и види дали проблемот ке биде ист.Ако проблемот е ист тогаш е до нив,а ако не...тогаш до твоето Макс ТВ.
Проблем... у нова зграда сум и не сум баш близок со комшиите. Не знам ни кој е на т хоме, башка само пола е вселена. Лол
Иначе добра идеја.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Нема да работи ако смениш рисивер. На друго место нема да функционира се додека од телеком рисиверот не го спарат со линијата. А тоа нема шанси да го направат за да го пробаш рисиверот од комшијата.
Јави се пак и пријави дефект. Најверојатно е нешто до линијата што доаѓа до кај тебе. Како ти е интернетот во тие периоди?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
910
Поени од реакции
589
Нема да работи ако смениш рисивер. На друго место нема да функционира се додека од телеком рисиверот не го спарат со линијата. А тоа нема шанси да го направат за да го пробаш рисиверот од комшијата.
Јави се пак и пријави дефект. Најверојатно е нешто до линијата што доаѓа до кај тебе. Како ти е интернетот во тие периоди?
jas nekolkupati sum gi menuval priemnicite i raboti bez da se javuvas na 122
 

Kajgana Shop

На врв Bottom