Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Кај мене дома:
Од модем во свич. Од свич во секој компјутер посебно. И толку.
Подесување на компјутерите:
Двата се ставени на DHCP. Значи automatic configuration. Со DHCP не сум успеал да направам локална мрежа ама не ми пречи да преместувам датотеки со флеш.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ова ми се гледа ко најдобро и наједноставно решение до сега, а чим велиш дека работи проверено, сигурно ке ја решиме некако.
Само би те прашал - да ли и двата компјутера вака работат независно еден од друг, односно - едниот не мора да е вклучен, за да би добил конекција вториот?
Ама чим велиш - нема мрежа, а и по другата логика - претпоставувам дека може.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Кај мене врската е... ADSL Modem, Router и Switch.

Модемот за интернет, рутерот за мрежа и делење интернет по комшии, а свичот (бидејќи рутерот има 4 портови, а 5 компјутери се, свичот е додатен), и идеме вака... рутерот презема конекција од модемот и на сите компјутери има интернет (без додатна конекција од компјутерот). Во подесувањата на рутерот (http://192.168.0.1) наместен е user и pass за конекција на ADSL. Што значи рутерот е како посебен компјутер конектиран на интернет и сите земаме од него интернет.

Што значи види во подесувањата на рутерот намести user и pass што ти дале од мт.нет и види дали ќе имаш врска... барем кај мене така функционира цела мрежа и интернет. :)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
eeeej
супер тема,
и јас имам 2 компјутери а само на едниот АДСЛ а баш мсилев да ги поврзам па сеа си читнав тука поише за тоа:je:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Брејјј, не биди циција раздавај по комшии ADSL-от. А и башка кај тебе модемот, па коа сакаш моеш да се поврзеш сама на нет. Као ја шо им праам на комшииве мои.... :pos:
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
vodkamixx напиша:
Кај мене врската е... ADSL Modem, Router и Switch.

Модемот за интернет, рутерот за мрежа и делење интернет по комшии, а свичот (бидејќи рутерот има 4 портови, а 5 компјутери се, свичот е додатен), и идеме вака... рутерот презема конекција од модемот и на сите компјутери има интернет (без додатна конекција од компјутерот). Во подесувањата на рутерот (http://192.168.0.1) наместен е user и pass за конекција на ADSL. Што значи рутерот е како посебен компјутер конектиран на интернет и сите земаме од него интернет.

Што значи види во подесувањата на рутерот намести user и pass што ти дале од мт.нет и види дали ќе имаш врска... барем кај мене така функционира цела мрежа и интернет. :)
И ова се гледа ко супер идеја и решение.
Само пред да вржувам, да те прашам уште некои поединости.
Да ли ти е рутерот - само рутер?
Да не е ко овој мој /рутер/, па да е се нагурано у едно? И да не биди некоја беља после, оти овој на Д-Линк, веќе споменав, има и модем!
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Поздрав до сите.

Бидејки го решив проблемот, не би било фер од моја страна и да не кажам како, кога веќе барав помош.

До крајот излезе дека дискутабилниот рутер бил во квар!
Тоа и ме бунеше - се подесено добро, а конекција нема!

Тргнав тоа, зедов Тренд-нетов TE100S5Pplus Switch, pa po шема -АДСЛ сплитер, во него АДСЛ модем со стандардно подесување, во модемот свичот, два кабла до двата компјутера, исти Network connections и дури не се ни осеќа некоја разлика у сурфот / сем ако не се пушти некој Р2Р download и сл..... /

Фала уште еднаш на сите што помогнаа и поздрав.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.572
Поени од реакции
7.464
Ај со здравје сурфање сега и легни порано вечерва не се заборавај до сабајле. :sport2:
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Еееее Андроник :)

Фала ти многу и да ти се врати се најубаво што посакаш ;)

Ама брат бе, ке има проблеми у тоа шо велиш :coffee:

Ти убав совет си ми дал, ама уште одамна биоритамот отишол у ... таму некаде..........

А уште свирачка професија + „компо-манија„ :ija: = спиење на секои три дена 2 до 3 пати по 2 до 3 саата:je:

Него ...ај да сме си ние живи, здрави и весели....па еднаш се живее, а саатот си врти :se_ molam

Биди ми поздравен, фала ти уште еднаш и се најубаво :)
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
НОВО: .
MaxADSL
Hit за само 699 ден. месечно!

Супербрзиот интернет e подостапен од било кога до сега со новиот пакет MaxADSL Hit
Повеќе...


Пакети

ADSL e најраспространета технологија за брз ( broadband ) интернет пристап, со над 100 милиони претплатници во светот.
  • Месечниот надомест не зависи од времето поминато на интернет
  • 24 часа broadband интернет врска
  • Истовремено разговарање на телефон и сурфање на интернет
  • Врската е преку постоечката телефонска линија

Брзина на пристап во Kbps​
Брзина во однос на dial-up​
Вклучен сообраќај месечно
(download + upload)​
384/128
7 пати побрзо 512 MB За домашни корисници кои повремено користат интернет, но сакаат брз пристап и прават релативно малку сообраќај. Пакетот е особено погоден за тие што најчесто користат e-mail, сурфаат по веб сајтови, читаат електронски списанија и слично.
Повеќе...

Брзина на пристап во Kbps​
Брзина во однос на dial-up​
Вклучен сообраќај месечно
(download + upload)​
512/128
9 пати побрзо 512 MB За домашни корисници кои сакаат брз интернет пристап и прават умерен сообраќај. Пакетот е погоден за тие што користат e-mail, сурфаат по веб сајтови, читаат електронски списанија и повремено преземаат музика или гледаат видео stream-ови.
Повеќе...

Брзина на пристап во Kbps​
Брзина во однос на dial-up​
Вклучен сообраќај месечно
(download + upload)​
512/128
9 пати побрзо 4 GB За домашни корисници кои сакаат брз интернет пристап и праватповеќе сообраќај. Пакетот е погоден за тие што, освен e-mail и сурфање, често сакаат да преземаат музика, видео снимки, софтвер и слично.
Повеќе...

Брзина на пристап во Kbps​
Брзина во однос на dial-up​
Вклучен сообраќај месечно
(download + upload)​
768/128
11 пати побрзо 2 GB За деловни корисници кои сакаат брз интернет пристап, прават релативно малку сообраќај и сакаат да поврзат до 3 компјутери на интернет.
Повеќе...

Брзина на пристап во Kbps​
Брзина во однос на dial-up​
Вклучен сообраќај месечно
(download + upload)​
1024/256
18 пати побрзо 10 GB За деловни корисници кои сакаат брз интернет пристап, прават умерен сообраќај и сакаат да поврзат до 3 компјутери на интернет.
Повеќе...

Брзина на пристап во Kbps​
Брзина во однос на dial-up​
Вклучен сообраќај месечно
(download + upload)​
1536/256
27 пати побрзо 25 GB За деловни корисници кои сакаат многу брз интернет пристап, прават значителен сообраќај и сакаат да поврзат до 10 компјутери на интернет. Пакетот е особено погоден за кориснци кои имаат потреба од data backup, video и аudio streaming.
Повеќе...

Posle da ne gi hakiras .....hakiraj glava da ne dignaat....gledaj ja ova nova ponuda na telekom...Sranje
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Таа е исти курац у различно пакување.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Глупости.. Не ми се верува дека има луѓе што сеуште наседнуваат на вакви педерски финти.

Треба да си луд за да не сфатиш дека за 699 ден. месечно добиваш пун курац со ништо! :pos:
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
34
Поени од реакции
0
Imam problem ne mozam da istaliram adsl ikonata na windols 2000 se javiv mi vikaat neso trebalo kako na 98micata so winpoint pa znae li nekoj kako moze da istaliram ili kaj da go najdam toa programce?
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Леле кога ја видов новава понуда ми идеше да се фрлам од тераса чоече...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom