Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Имам видено случаи каде вака се појавува грешка и тоа е поради немање одреден пач.Немаш инсталирано неко пач! И тоа ќе овој пач
http://download.microsoft.com/download/win98se/update/q243199/w98/en-us/243199us8.exe
И официалната Web страна за тоа http://support.microsoft.com/kb/q243199/
Ти имаш некоја примитивна верзија на Windows :)! Ако и по ова нејке:
Инсталирај Windows 98 SE и повторно направи ја истата процедура(горната), би требало да проработи!
 
Член од
3 септември 2005
Мислења
20
Поени од реакции
0
Го имам инсталирано и еве пак ќе го инсталирам пачот, а иначе пред едно месец дена правев комплетно форматирање и реинстал на windows-ot и баш едно другарче ми даде цд 98 second edition а може и да е некоја примитивна верзија ама па кој ќе инсталира пак сега тоа :?
 

ultimate

Hosting Guru
Член од
15 јуни 2005
Мислења
27
Поени од реакции
0
Da da toa e sega resenieto i mislam deka go znaat poveketo koi sto koristat ADSL. Inaku toj user/pass ne e prijaven vo sistemot i koga bi probale da se logirate so nego na mt.net.mk stranata za adsl korisnici nema da vi uspee ke javi greska deka ne postoi. Isto taka ima uste nekoi takvi kako posta/posta. :) :hey1:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Моментално работи тој user и таа шифра затоа што и со тоа имаат некакви проблеми. Некои корисници имаат проблеми со конектирањето и затоа е пуштено преку тој да може да се логира.
 
Член од
6 март 2005
Мислења
772
Поени од реакции
5
Менување IP адреси од МТНет (ADSL)

Пред 4 дена на секои 3 саати ја менуваа, а сега веќе три дена е истата.
Што е финтава? :roll:
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
:)

Колку што можев да приметам на компјутерот каде е инсталиран адслот мрежата ако е подесена да зема автоматски адреси зима паблик адреса 62.162.. по што компјутерот станува невидлив во мрежа
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Зависи каков догоор имаш склучено со mt.net(зависи од пакетот) во овој ADSL Hobby е назначено дека има динамичка IP адреса!Еве еден тест

26.09..2005 13.05h
Your IP address is 62.162.197.252
26.09..2005 13.10h
Your IP address is 62.162.199.173

BASTED!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
e

Во принцип тоа го сваќам како компјутерот што има адсл не може да биде закачен во мрежа освен ако не се стави уште една мрежна карта
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
e

oxygenne напиша:
Во принцип тоа го сваќам како компјутерот што има адсл не може да биде закачен во мрежа освен ако не се стави уште една мрежна карта

no, no, no !!!

toa sto spomna pogore deka koga ke se zakaci komjuterot na adsl se gubi od mreza e zaradi toa sto ima namesteno avtomatski da si zema IP adresa, i pretpostavuvam poradi toa sto nema nekakov dhcp server vo mrezata edinstvenata adresa sto mu ostanuva da ja zeme e taa od adslot
e sega, otkako ke si zeme 62.162...., avtomatski e na razlicen subnet so ostali PCa i zatoa ne se gledaat, stavi im fiksni adresi na site kompjuteri (od klasata na pr. 192.168.1.x) i ke nemas problemi
pozdrav :)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
:)

Не се разбираме :) Не е проблем статична адреса или прогледување мрежа или пак дхцп, проблем е ако ставиш статична губиш интернет а добиваш мрежа.И обратно ставиш автоматски да земе ип добиваш интернет а немаш мрежа.Решението е или рутер или две мрежни карти или....Ова го приметив од како почнаа ограничувањата или можеби се лажам
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
oxygenne напиша:
Не се разбираме :) Не е проблем статична адреса или прогледување мрежа или пак дхцп, проблем е ако ставиш статична губиш интернет а добиваш мрежа.И обратно ставиш автоматски да земе ип добиваш интернет а немаш мрежа.Решението е или рутер или две мрежни карти или....Ова го приметив од како почнаа ограничувањата или можеби се лажам
Oxygenne точно е ова. Ама кога ќе ги поставувате IP-ата би ви препорачал да ги правите отприлика вака за да немате никакви проблеми 192.168.0.1 , 10.1.0.1 , 10.1.0.2 итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom