Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Луѓе што е работата со АДСЛов катастрофа е... над 13кб/с нејќе да симнува а не ми е поминат лимитот. ептен е спор дај кажете ај вас како е?
 

ScarFace

Командант
Член од
11 јануари 2006
Мислења
124
Поени од реакции
2
ponudata e dobra da si turis sam i + nekoja adresa bez limit fiuuuuuuu zakon za mene
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
tha_Casper напиша:
Луѓе што е работата со АДСЛов катастрофа е... над 13кб/с нејќе да симнува а не ми е поминат лимитот. ептен е спор дај кажете ај вас како е?
Истиот проблем го имам и јас чат пат си пага конекцијата мислам на брзината незнам шо е проблемот ама се надевам дека ке си го решат!!!
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
а бе конекцијата е најстабилна до сега од кога имам АДСЛ ама брзината е трагикомедија...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
А зошто не им се јавите да ги прашате што е проблемот?
Знаете дека постои телефон за техничка поддршка, нели?

Прашајте ги, баш ме интересира што ќе одговорат. :)
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
И да знаеш дека ќе им се јавам. Иначе еден другар немаше интернет 6 дена од сеуште непознати причини. И он има АДСЛ.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
А пред некој ден го забележав ова..
На идивиди пишуе вака:



а на кога ќе кликнеш ти искача:



Овие стварно мислат дека до толку сме глупи или сакаат да не убедат дека стварно сме до толку глупи?

Еве една слика што им ја посветувам на МТ-нет



[НЕ МЕ ЕБИ У ЗДРАВ МОЗОК!!!]
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Веќе претераа МТ-НЕТ ова заслужува да се префрлиме сите на ОН-НЕТ. Дома АДСЛ користам на компјутерот (преку Модем) и последно време почнаа многу проблеми. Се јавува грешка односно паѓа конекцијата со поракава:
Generic Host Process for Win32 Services Error ... а подоцна паѓа и svchost. Доколку кликнам ОК паѓа целата конекција и мора рестарт!!!

Прво, нормално ќе помислиш дека е вирус... па ќе пробаш секоја можна антивирусна програма што ќе ти падне на рака и ништо.. Чисто, а проблемот постои...

Подоцна, ќе помислиш некој зафркнат Апдејт од Виндоусот или оштетени фајлови, или регистри па ајде Repair... и џабе.. проблемот се појавува во неодреден временски интервал... кога ќе конектираш, некогаш по 5 мин некогаш по 4-5 часа...

Нареден чекор е Формат! снимив се вредно на ДВД-ја и формат и на Ц и на Д. Fresh Windows Copy.. ништо друго.. направив конекција конектирам и.... БАНГ... за 10 мин Generic Host Process for Win32 Services Error

Значи тоа е од МТ-Нет... Се распрашав и разбрав дека уште кај двајца познаници се јавива истата грешка.. исто АДСЛ со модем!!! И така изминативе 4-5 дена.. некој се обидува да не Флудира од МТ-НЕТ, Нукира... Банира... Се јавувам таму се прават незнаеме што е тоа.. и сега ми падна чудно.. Добро е.. така нека биде.. постои и конкуренција...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Димитар напиша:
Веќе претераа МТ-НЕТ ова заслужува да се префрлиме сите на ОН-НЕТ. Дома АДСЛ користам на компјутерот (преку Модем) и последно време почнаа многу проблеми. Се јавува грешка односно паѓа конекцијата со поракава:
Generic Host Process for Win32 Services Error ... а подоцна паѓа и svchost. Доколку кликнам ОК паѓа целата конекција и мора рестарт!!!

Прво, нормално ќе помислиш дека е вирус... па ќе пробаш секоја можна антивирусна програма што ќе ти падне на рака и ништо.. Чисто, а проблемот постои...

Подоцна, ќе помислиш некој зафркнат Апдејт од Виндоусот или оштетени фајлови, или регистри па ајде Repair... и џабе.. проблемот се појавува во неодреден временски интервал... кога ќе конектираш, некогаш по 5 мин некогаш по 4-5 часа...

Нареден чекор е Формат! снимив се вредно на ДВД-ја и формат и на Ц и на Д. Fresh Windows Copy.. ништо друго.. направив конекција конектирам и.... БАНГ... за 10 мин Generic Host Process for Win32 Services Error

Значи тоа е од МТ-Нет... Се распрашав и разбрав дека уште кај двајца познаници се јавива истата грешка.. исто АДСЛ со модем!!! И така изминативе 4-5 дена.. некој се обидува да не Флудира од МТ-НЕТ, Нукира... Банира... Се јавувам таму се прават незнаеме што е тоа.. и сега ми падна чудно.. Добро е.. така нека биде.. постои и конкуренција...
Неќе да е до МТнет. Јас имам WADSL од оннет и ми го јавува истото од пред 5-6 дена исто така на неодреден период (4мин, 2саати, 5 саати...). Незнаев што е тоа и мислев дека е вирус. Скенирав со касперскито и ми најде 120 вируси, тројанци... што ги закачил татко ми додека бев на одмор. И си викам формат па fresh windows copy и све на ново ама ете пак се јавува само кај мојот јузер (Администратор) истиот проблем. И викам ова нема шанси да е вирус, Нешто е до оннет. Ама кај акаунтот на брат ми (limited account) не се јавуваше ни претходно ни одкако ставив нов виндоус. Тоа значи дека можно е грешката да е до нас или...:raz:
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Od mt-net e. jas sum na dial-up i svchost ponekogas go zaglavuva sistemot. Kompjuterot mi e cist pocist ne moze da bide. a ponekogas vrskata ne ode do maksimum, koga ke otvoris task manager i na networking iskoristenosta na konekcijata se dvizi od 20-50%. I taka e bavna vrskata pa uste i da ja kratat. momentalno cekam za WADSL, i stom mi stavam ne sakam da cujam veke za mt.net. ke go isklucam duri i fiksniot. Pogolemi apashi i lazhaci od niv nemam sretnato. Od mt.net mozat samo da mi go :pusk:
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Dali se isplati ako imas adsl max paket edno 6,7 meseci, da se prefrlis na adsl hit i da si naracas wadsl od on.net? 699+1090=1790 kolku i adsl max, za da ne se plakaat penali? 4GB nasprema 10.5 GB, ista cena, pogolema brzina!
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
a zosto da gi dades tie 699 den. za 512MB? WADSL ti e dosta. posle tie 10GB ti ja namaluvaat brzinata, no pak imas internet.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
memberix напиша:
a zosto da gi dades tie 699 den. za 512MB? WADSL ti e dosta. posle tie 10GB ti ja namaluvaat brzinata, no pak imas internet.
Ова значи дека ти ставија Wadsl дома? :)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
memberix напиша:
a zosto da gi dades tie 699 den. za 512MB? WADSL ti e dosta. posle tie 10GB ti ja namaluvaat brzinata, no pak imas internet.
Мислам дека сакаше да каже, доколку имаш договор на две години за ADSL може да направиш да го имаш основниот пакет од 699 + ДДВ и да си земеш од Он.нет WADSL со тоа што севкупно ќе плаќаш скоро 2000 денари и се тоа за да немора да го откажуваш договорот за ADSL и да ги плаќаш пеналите. :)
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
memberix напиша:
a zosto da gi dades tie 699 den. za 512MB? WADSL ti e dosta. posle tie 10GB ti ja namaluvaat brzinata, no pak imas internet.
Ocigledno memberix ne razbra.

vardarce напиша:
Мислам дека сакаше да каже, доколку имаш договор на две години за ADSL може да направиш да го имаш основниот пакет од 699 + ДДВ и да си земеш од Он.нет WADSL со тоа што севкупно ќе плаќаш скоро 2000 денари и се тоа за да немора да го откажуваш договорот за ADSL и да ги плаќаш пеналите. :)
Tocno! Odnosno doagja 2111 den. so ddv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom