Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
burglar би сакал да те прашам нешто
доколку се повеке компјутери дали откако ке се исклучи серверот, може некој од другите компјутери да ја преземе таа функција и да биде тој сервер којшто ке им обезбедува линк на сите останати

ке те молам ако можеш да ми одговориш бидејки имаме проблеми сега во мрежа откако мт.нет го исклучија мултикастингот на ИП адреси
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
доколку се повеке компјутери дали откако ке се исклучи серверот, може некој од другите компјутери да ја преземе таа функција и да биде тој сервер којшто ке им обезбедува линк на сите останати
Ако во моментот се исклучи серверот тогаш сите приклучени нанего се исклучуваат. Било кој друг(само еден) може да ја превземе функцијата на сервер на ICS.Сервер може да биде еден ако се користи ICS Windows-от, но име полно програми кој ја нудат истата таа функција и се многу повеќе функции.Според сите тестови целосната документација што ја имаат на располагање WinRoute е дефинитивно најдоброто решение за ICS! Kerio WinRoute Pro 4.1WinRoute-тот е одлична работа.Можете да ја поделите ADSL, DSL,ISDN или DialUp конекцијата и овозможите логирање на корисниците на Internet Sharing Server компјутерот преку VPN што е одлична работа. Преку програмава можете баш се да регулирате па дури и трансфер по корисник,начин, филтрирање..итн.

ке те молам ако можеш да ми одговориш бидејки имаме проблеми сега во мрежа откако мт.нет го исклучија мултикастингот на ИП адреси
Се надевам дека со набавка на router или конфигурирање на ваков начин на споделување на конекцијата ќе ви го реши проблемот!

П.С. еве ED2K-Emule link за download на WinRoute 4.52(2.1MB):ed2k://|file|Kerio%20WinRoute%20Pro%20v4.2.5%20+%20Serial.rar|2208924|62CE814F2B79D7B807D92E0B7B7C47B0|/
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
А модемот во каков мод треба да биде? Bridge?
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
:)

Ако ставиш рутер модемот си работи во bridge мод додека рутерот го подесуваш на ПППОЕ нормално со корисник и пасс
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
успеа ли некој модемот (длинк 360т) да го проработи во пппое мод
има опција да се избере ама никако не успеав да го разработам
паѓа конекцијата
значи откако ке се конектира и ке засвети адсл сијаличката
ако отвориш експлорер одма паѓа конекција
баш ке побарам некој фирмвер за модемов да се флешува за да работи како некој вид на рутер
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Затоа момци ќе си инсталирате Linux со две мрежни картички и Squid Caching Proxy, ќе си го направите него default Gateway во мрежата, и после е само малку конфигурација на рутите и готово.
 
A

Anonymous

Гостин
neo-geo напиша:
burglar би сакал да те прашам нешто
доколку се повеке компјутери дали откако ке се исклучи серверот, може некој од другите компјутери да ја преземе таа функција и да биде тој сервер којшто ке им обезбедува линк на сите останати

ке те молам ако можеш да ми одговориш бидејки имаме проблеми сега во мрежа откако мт.нет го исклучија мултикастингот на ИП адреси
kaj mene doma u zgrada nema nikoj koj e kompjuter server site sme si so posebna IP samo gatwayot ni e ist bidejki samiot DLS modem ni e zakacen na hub-ot i toj si nosi staticna IP 192.168.1.1 a nie si ja terame koja i da e
{napomena}: gledajte vasite IP adresi da vi bidat so polam rendz kako na primer 192.168.1.10 pa nekade do 192.168.1.20 zaradi pinganjeto od samiot ruter kolku mu e pogolema randzot na IP adresata toj tolku posporo se pinga :P samo mal sovet sto me uceja na cisko serveri :) vo skopje na pmf te i ja da se pofalam nesto
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
kaj mene doma u zgrada nema nikoj koj e kompjuter server site sme si so posebna IP samo gatwayot ni e ist bidejki samiot DLS modem ni e zakacen na hub-ot i toj si nosi staticna IP 192.168.1.1 a nie si ja terame koja i da e
{napomena}: gledajte vasite IP adresi da vi bidat so polam rendz kako na primer 192.168.1.10 pa nekade do 192.168.1.20 zaradi pinganjeto od samiot ruter kolku mu e pogolema randzot na IP adresata toj tolku posporo se pinga :P samo mal sovet sto me uceja na cisko serveri :) vo skopje na pmf te i ja da se pofalam nesto
не е проблемот внатрешните адреси во мрежата
тоа може и да се среди со DHCPто на модемот, тој да доделува адреси на компјутерите
проблемот беше со интернет конекцијата т.е. серверот на мт.нет доделуваше само една ИП адреасн е на еден акаунт
и откако еден компјутер ке се закачи другите можат да му завидуваат
[/quote]
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
GospoD напиша:
{napomena}: gledajte vasite IP adresi da vi bidat so polam rendz kako na primer 192.168.1.10 pa nekade do 192.168.1.20 zaradi pinganjeto od samiot ruter kolku mu e pogolema randzot na IP adresata toj tolku posporo se pinga :P samo mal sovet sto me uceja na cisko serveri :) vo skopje na pmf te i ja da se pofalam nesto
Искрено кажано јас прв пат слушам за вакво нешто, али од секого може нешто да се научи иако од документацијата на cisco и на интернет не најдов таков факт дека некој добил помал пинг баш заради различноста на subnet адресата со нулти или без нулти крај.Во мрежа со 3 рутери го имам тестирано ова што го кажуваш ти и немам такви резултати. Ако можеш да најдеш детално објаснување зашто рутерите поспоро ги пингаат не нултите адреси!?
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Ај пробајте да се конектирате на АДСЛ со posta@mt.net.mk pass: posta
Ви текнува на оваа шифра порано на dial up ја користев и сите другари.. и на АДСЛ фаќа, сите комшии ги стаив на оваа шифра и тераме, а само 1 ком е конектиран со мојот усер и шифра за АДСЛ. :pos:
 
Член од
3 септември 2005
Мислења
20
Поени од реакции
0
Едно прашање до burglar или останатите кои се разбираат во ова:

Дома имам мрежа - 2 компјутера, едниот што го направив сервер има windows XP а другиот - клиентот има windows 98SE (притоа ги користев сите упатствата од форумов, ги инсталирав сите patch-ови итн.)

Е сега откако ги применив и упатствата на burglar што се изнесени тука околу инсталирањето на RASPPOE ми се јавува еден проблем и тоа секогаш кога ќе стигнам до последниот чекор и пишувам -

RUN RASPPPOE.EXE

добивам плав екран со порака

A fatal exception OD has occured at 0028:co292788 in VXD NDIS (04) + 00011018

и после нормално ми паѓа системот.

Има некој идеа што може да го руши системов и како да го решам проблемов
?
Однапред благодарам
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Пробај

Најди го ndis.vxd fajlot кај тебе во машината и замени го со друга верзија пробај замени го со некој друг или од win98se или пак од winxp.Пред тоа напрај си бекап на оргиналниот фајл за секој случај.Која верзија на 98 имаш.Да не имаш проблеми со драјверите од мрежната карта.
 
Член од
3 септември 2005
Мислења
20
Поени од реакции
0
Имам windows 98 second edition и под него пишува некои бројки 4.10 итн и бар до сега немам приметено дека има некаков проблем со драјверите, баш напротив пишува дека мрежната карта функционира во ред.

Како иначе да го најдам овој vxd фајл, го барам во XP ама не го наоѓа и евентуално ако го најдам, како се заменува со copy paste или има некаква инсталација?
 
Член од
3 септември 2005
Мислења
20
Поени од реакции
0
го имав инсталирано тоа и сега еве пак пробувам и на секое активирање на RASPPOE.exe компјутерот си се рестартира сам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom