Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Понудата важи само за оние кои условно кажано немаат лимит:

Со воведувањето на новите брзини, корисниците ќе имаат можност да добијат и Premium брзина до 20 Mbps за доплата од 200 денари месечно без ДДВ (236 денари со ДДВ). Premium брзината ќе важи само за MaxADSL 100, Call & Surf Comfort +, 3 Max Comfort + и MaxADSL Pro Flat пакетите, доколку има техничка можност на бараната локација.
за жал не постои пакет от т -home без лимит. ебати фер политиката:
3 Max Comfort - '''За неограничениот интернет сообраќај важи политика на фер користење која подразбира сообраќај од 150 GB месечно. По надминувањето на овој сообраќај, брзината на пристап се намалува на 64/64 kbps. ''

MaxADSL Pro Flat:
* Доколку месечниот сообраќај надмине 400GB или во случај на злоупотреба, Македонски Телеком го задржува правото да ја намали брзината на пристап на 64/64 kbps

не дека 400 гб е малку , ама за 5.593 денари па и треба да е неограничено без тие фер користења .

не ми е јасна само онаа услугата Flat NET, и тука пише демек неограничено до 2 мб брзина, цени не пише. и дали има пак некоја ѕвездичка кај неограничено зборот, ама толку мала шо не се види :wink:, или ќе стане видлива коа ќе стаиш FlatNet i одеднаш видиш ти ја намалиле брзината со глупиот изговор на фер користење.
 
P

Princ

Гостин
Brainticket, FlatNET е со брзина од максимум 2Мбпс. На таква брзина без престан да симнуваш 30 дена, 24 часа на ден, не можеш да симнеш повеќе од 600 гигабајти. А пази, таа конекција сигурно чини најмалку 10.000 денари. Сега дури и мејл ќе им пишам, нашата фирма е заинтересирана бла бла... па ќе видам одговор.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Flat е много повеќе од 10.000 денари. Апсолутно нема лимит. Добра страна што мислам дека е симетрична брзина 2/2. Добиваш јавни IP адеси по потреба макс. 64. Мене ми дадо понуда пре нешто помалце од година. Треба да прекопам по документима за да видим тачну цену, али мислим да је само опрема око 2000-3000$ (Cisco)
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.035
Поени од реакции
1.146
Се јавив на 171 и барав промена од max adsl 100 во Call & Surf Comfort +. И ми вика оставете број за контакт и ќе ве известиме дали е прифатено барањето...
Бројот на пакети е ограничен или што е проблемот?
 
P

Princ

Гостин
Се јавив на 171 и барав промена од max adsl 100 во Call & Surf Comfort +. И ми вика оставете број за контакт и ќе ве известиме дали е прифатено барањето...
Бројот на пакети е ограничен или што е проблемот?
Технички можности... Стандардна процедура. Прво даваш барање, па ти се јавуваат да те викнат да склучиш договор (или да ти кажат дека си одбиен, поради непостоење на предуслови).
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Имаат некаде на сајтот официјално нешто напишано за премиум пакетите?



Би било уште подобро ако наместо 1, таму би стоеле 2mB/s :)
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
а што фајде да имаш 2мб/с download кога си ограничен со лимит. Еве да земеме 100гб дсл корисниците, што фајде од поголема брзина ?. За 15дена ќе го искористиш лимитот и после што правиме 64/64 има 15 дена да ти биде. Јас сум повише за зголемување лимит отколку за брзина. 6мегабити атм си е супер.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Може и за 2 дена ако сакаш да го потрошиш лимитот. И јас сум за тоа да се покачи лимитот или уште подобро...воопшто да нема, ама кој фактор сме јас и ти?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
наместо да покачат тоа што треба( аплоад и лимит), они покачуват даун:uvo:лоад.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
На некои им е доволно 150 гига на пример и си ги сакаат работите што ги симнуваат побрзо да ги имаат, мене ми се доволни 150 гига зошто во месец до сега не ги имам направено, најмногу имам стигнато до 130-140 и толку, али сакам помалце да чекам за работите (ептен сум нестрплив :)) Немам веќе што да симнувам, симнав се можно што сакав и што ми требаше, а + и немам простор уште мн на хард :)
Може да направат комбинација на пример 150 гига со 20 мега бита или 10 мега бита за тие што им е доволно и на пример пакет со 6 мега бита али 300 гига лимит за тие што не им е доста 150 и да биде иста цена со тој од 10 мегабита...
 

InTr0

138 bpm
Член од
28 јуни 2007
Мислења
90
Поени од реакции
8
Видете вака...
иам MAXadsl 10, а братучед ми има MAXadsl 100 :nesum:
досеа иам напраено 8622MB, и сеа клипчиња никако, а камо ли да симнам нешто...
Пробувам да се логирам на акаунтот на братучед ми, пошо ми го кажа пас-от, али никако нејќе...
Ми ја дава онаа грешкана Wrong username or password... као демек...
ваљда има некоја заштита стаено од Т-home...
Сеа ве прашувам, да не знае некој како може да ја СКИП-нам таа заштита :), или немогуче?
 
P

Princ

Гостин
Немогуче. Корисничкото име spase@t-home.mk е поврзано со бројот 050012345 и спасе може само од таа телефонска линија да се најави на t-home.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom