Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
овие од т-home се стварно чудесни , нудат 20 mb брзини a ја пример иам 25 гб , со таа брзина ќе симнам лимитот за доста кратко време, ја сум задоволен со сегашната брзина ама тоа лимитот да го качеа не ќе да беше лошо, наместо брзини да зголемуват.
Понудата важи само за оние кои условно кажано немаат лимит:

Со воведувањето на новите брзини, корисниците ќе имаат можност да добијат и Premium брзина до 20 Mbps за доплата од 200 денари месечно без ДДВ (236 денари со ДДВ). Premium брзината ќе важи само за MaxADSL 100, Call & Surf Comfort +, 3 Max Comfort + и MaxADSL Pro Flat пакетите, доколку има техничка можност на бараната локација.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.130
Поени од реакции
8.200
Вчера бил тим кај мене, гледам нови рутери делат. Thomson TG782, for future reference. Изгледа ептен елегантно. :) Ме чуди само зошто Phone 1 & Phone 2 диодите не светат, иако има сигнал на телефоните.


Морав port forwarding да направам заради моите мили торенти, ама ништо страшно - 1 минута работа. Инаку рутерот пријавува G.992.5 Annex B, т.е. ADSL2+. Линијата се синхронизира на 10mbps.
Nepovikani ti dosle sakas da kazes ..ako dojdat kaj mene ke ima i sto da vidat 3 ruteri povrzani :)
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Nepovikani ti dosle sakas da kazes ..ako dojdat kaj mene ke ima i sto da vidat 3 ruteri povrzani :)
Се најавиле, ама јас не бев дома, со татко ми средиле работа. Инаку мал апдејт, засвети сијаличката кај Phone1, не знам што бил проблемот до сега...
Некој добил информации дали може да добие Премиум пакет?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
можеле и онлајн да го направат побарувањето на премиум пакет или надградбата на новите брзини за постоечките корисници. Место да се иде во продажен центар или вртење на телефон со еден обичен web формулар ќе беше подобро, но тоа е македонија, све црно на бело, btw читајте убаво што потпишувате, дека викаат до 10мб а не 10мб или до 20мб а не 20мб, се надевам не е истата фора на офф нет, да ти игра оро конекцијата тоест да варира од 1мб-10мб или од 1мб-20мб.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Кај сите оператори стои брзина до ХХMbps (провери и на ОнНет страната http://biz.on.net.mk/content/7). Ако сакаш загарантирана брзина тогаш ќе одрешиш кеса и ќе си ставиш изнајмена линија и во секој момент ќе имаш брзина која си ја закупил. И во самиот договор со операторите никаде не се спомнува дека ти ја гарантират брзина.

Мене лично повеќе ми пречи што не ја зголемуваат брзината на Up, бар до 1Mbps.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
20mbps? a ako potpisis za ova i sipadne ne biva kaj tebe nema da ti naplatat ili ke se pravat majmuni?
20mbps ne veruvam deka kaj nekoj voopsto i ke biva.
da ne ispadne za 20mbps si doplakas a ke imas pobeter brzina i so cesti padovi na konekcijata.
ili moze prvo ke ti ja testiraat linijata.
aj nekoj go proba li ova 20mbps.
ajde falete se, sto cekate.
:)
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
на кој сервер на speedtest.net е најисправно мерењето, на мене на Софија ми покажува 3mb/s, а според новите брзини треба да е некаде околу 5.5mb/s (имам MaxADSL 10)
 
H

HITCH

Гостин
на кој сервер на speedtest.net е најисправно мерењето, на мене на Софија ми покажува 3mb/s, а според новите брзини треба да е некаде околу 5.5mb/s (имам MaxADSL 10)
Јас ја мерам само овде и од 080012345 така ми рекоа :toe:

Понудата важи само за оние кои условно кажано немаат лимит:

Со воведувањето на новите брзини, корисниците ќе имаат можност да добијат и Premium брзина до 20 Mbps за доплата од 200 денари месечно без ДДВ (236 денари со ДДВ). Premium брзината ќе важи само за MaxADSL 100, Call & Surf Comfort +, 3 Max Comfort + и MaxADSL Pro Flat пакетите, доколку има техничка можност на бараната локација.
Јас сум на MaxADSL 100 ми рекоа дека уште брзината не е средена ама дека зависи и линијата колку може да поддржи значи во никој случај нема да ја пуштат таа брзина :toe:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Добро јас со стар модем Д-линк 360Т ке треба знаци да поднесам баранје и ке ми дадат рутер ? се плаќа ли рутерот ??
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Кај сите оператори стои брзина до ХХMbps (провери и на ОнНет страната http://biz.on.net.mk/content/7). Ако сакаш загарантирана брзина тогаш ќе одрешиш кеса и ќе си ставиш изнајмена линија и во секој момент ќе имаш брзина која си ја закупил. И во самиот договор со операторите никаде не се спомнува дека ти ја гарантират брзина.

Мене лично повеќе ми пречи што не ја зголемуваат брзината на Up, бар до 1Mbps.
на старите понуди на т-хоме како што сум јас стои 6мб а не до 6мб, па тука грешка си ти. А и офф нет пред да го стават дуото брзините им беа фиксни без тоа до + у договорот што се потпишуваше со т-хоме или офф нет ти пишува таму брзината е 6мб а не до.
 
P

Princ

Гостин
dikivest, на 64Kbps нема баш смисла да ставиш ДО :)
Муабетот ми е, што повисока е брзината толку по-незагарантирана е. Секаде е така.
Туку мене ме зачуди што и на деловните корисници за ADSL ги зголемиле брзините ама и кај нив стои ДО. Мислев дека тие добиваат загарантирана брзина :tapp:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
I samiot kazuvas deka e sekade taka i da znaes deka e taka, nego zborot mi e nema vrska pravno ili fizicko lice isto i za toa e sekade taka, ako sakas stabilnost i garancija odgovorot e zakupena linija.
Toj sto vistinski zavisi od internet nema sto da zali plaka i dobiva.
I ne samo za internetot koga ke razmislis za se e taka, kolku pari tolku muzika.:toe:
 
P

Princ

Гостин
Подигрувања со деловни корисници, со фирми, со финти ДО јас не би правел. На деловен корисник се знае каква услуга му нудиш, секогаш врвна. И батали изнајмена линија од максимум 2Мбпс која кошта една рака и бубрег. Јас мислам (а верувам и други ќе се согласат со мене) дека т-хоум го онаквуваше ежот кога не може да ни гарантира ни на 6Мбпс синхронизација на модемот/рутерот за цело времетраење. Го прават во странство, реков... ама тоа важи за големи брзини односно за 16Мбпс. Фирма што не може да ми гарантира 6 не е фирма.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
на старите понуди на т-хоме како што сум јас стои 6мб а не до 6мб, па тука грешка си ти. А и офф нет пред да го стават дуото брзините им беа фиксни без тоа до + у договорот што се потпишуваше со т-хоме или офф нет ти пишува таму брзината е 6мб а не до.
На НоНет пишуваше 10 мегабита, а кога ги прашав дали е константно 10 мегабита типот ми кажа дека е ДО 10 мегабита и дека претежно би била 6 мегабита али некогаш би достигнувала и до 10. Така да на листот кај што го рекламираа пакетот не пишуваше ДО, али на нив не им е битно тоа зошто ќе ти го спопикаат некаде во договорот.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Денес интернетот ми е катастрофа, симнува со 10кб ... има друг со овој проблем или само кај мене е :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom