Тајни Служби во Македонија

Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Па по барањето на М.Тачи се објавија тие документи.Има сведоци кои тврдат дека он бил во нивен круг, па и самиот ти рече дека е така.
Не велам во никаков случај дека е фалсификуван документот на Ахмети, туку дека неговата слика е ставена во лажниот пасош-Александар Антич.
Вистинското лице кое го имаше тој пасош беше двострук имформатор на Сдб и Шик (албанско контраразузнавање) и е со живеалиште од едно село на Косово таму.
Токму на тие две меѓународни организации мислам.Ви ги спомнав не случајно бидејќи година дена пред убиството на Петрит Аме го апсат главниот нарачател кој го намести Петрит Аме со тоа што сакаше да го купи Гранд Казино во Приштина.
Не ми одговори на прашањето за Ахмети, какви косовари? Нели командант Соколи даваше најава дека Обсе треба да реагира и ако не реагира ке му “летне” глава на Ахмети?
Јас реков дека Мендух беше соработник на службата, тоа си стои во фиока.Зошто во 1995 година кога излегоа на улица Мендух и неговиот учител Арбен Џафери не ги уапсија ? Тогаш истата година и во Гостивар го претепаа Петрит Аме така ?
Челниците на ПДП беа како што реков соработници на УдБА, како во 1991 година можеше Џевдет Хајредини да ги извади скоро стотина затвореници каде што потоа дојде Тупурковски со хеликоптер тука за да потпише ?
Потоа Хајредини 1992 година доби функција како министер.
//—
Под кои индиции се изврши убиството на Петрит Аме не треба да се дискутира, од таа работа што ја правеше од истата отиде под земја.

Како може да добие логистика Сокол ако нема дозвола и подршка од неговата служба ? Не е он Ескобар преку мобилни комункации/контакти од затвор да му пратат со комбе еден тон високо калибрични оружја.
Самите кажуваат дека службата све знае за акцијата нели ? Сами кажаја дека логистиката од Косово е увезена.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Интересни факти:

Според Комсијата на Лустрација во 2012 година беа објавени 26 имиња на лица кои соработувале со тајната служба.
Првиот дел:
098633D4-0B15-458D-9755-F2C038B77991.jpeg
0DEBF6B4-60B4-458D-A095-41CF94147015.jpeg

2.
40231113-E3CC-41BA-BA19-C031C5C3A44A.jpeg

3.
0DD3D2DA-EE7E-4790-B321-2261B7804DD6.jpeg
Коста Балабанов:https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Коста_Балабанов

4.
7DA43093-C69C-4295-B4C5-8C5B062CCA4B.jpeg
Слободан Угриновски:
Угриновски е роден на 1 февруари 1948 година. Негов син е македонскиот музичар и фоторепортер Никола Угриновски - Угро. Во периодот од 1973 - 1983 година, уште како студент на Архитектонско-градежниот факултет, тој соработувал со Службата за државна безбедност, чие досие се водело под псевдонимот „Ле Корбизје“. На 26 октомври 2005 тој го формира Сојузот на Титови леви сили, која е македонска вонпарламентарна комунистичка политичка партија која се раководи според идеологијата на Јосип Броз- Тито. До смртта бил нејзин претседател. Од 2017 година бил член на советот на Град Скопје. Починал ненадејно на 24 ноември во Скопје.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.052
Поени од реакции
14.942
@марјан-костадиновски
Али Ахмети од Кичево, живеел и работел во Косово :cautious:
Не бил никаков играч на контра-обавештајна служба затоа што после бомбардирањето извршено од Нато, албанското контраразузнавање доби голем извор и проширување на информации.Ќе те прашам зошто французите и холанѓаните ги апсеа командирите и војници кои беа поранешни или во комуникација со контра разузнавањето нивно(албанско) ?
Целото досие на Али Ахмети е сведено за друг лик.Ова досие кое е објавено по медиуми пред неколку години, е токму објавено од слугите на тајните служби со директива од М.Тачи.Досието и неговиот лажен пасош кои излезе на медии со име: Александар Антиќ не се доврзува за него, туку за лице кое работело во разузнавање и контра-разузнавање, и лицето е со презиме Ахмеди а не Ахмети.Да беше Ахмети некаков агент мислиш дека ќе преживееше ? Зошто го убија Петрит Аме а не го убија брат му ?
Кога го спомна и Диво Насеље, нели беше планот од страна на 7 терористи атентат врз Груевски и Ахмети, но потоа ги назначија како група која делува од криминалот и дека се пријатели на Алмир Дрпљанин.


@Ivan898
Тупуроковски агент на Циа ? Толку ли лесно било да бидеш агент на Циа ..
Преку Удба бил агент на Циа, затоа што во СФРЈ кога планот на Бнд и Циа беше уништување на Југославија, правеше соработки со политчари преку Удба/Сид.
Прочитај ги на интернет досиеата на Удба и Циа, па најди разлика.Удба работи по фази на Кгб.


@Црноризец Храбар
Мијалков дал дозвола на Деа за Чучуровска ? Дај објаснување за ова ..
Во Белгија Деа го контролира нарко тржиштето уште од 80–ти години, па голем проблем им бил тука да превземат акција ?
Јордан Мијалков според точните детаљи не е упукан.Во негова реконструкција нема траги на убиство, туку е точно по тоа што го кажа членот погоре дека не им одговарал на челото од Белград.

@Црноризец Храбар
Љупчо Горгиевски е следен уште од 88-ма година од Удба, не од кога доаѓа на власт.Горгиевски стана нивен соработник уште од 91-ва, најголема желба му беше да добие 1 милион марки, па ги доби преку шверц на цигари.Како успеа во тоа ? Преку Удба ,,
Шутурков бил нивен играч, па во време на санкциите Милошевич од шверцот си направи 220 милиони евра кои ги однесе во својата земја
Во Кичево има лик Алија Ахмеди, врвен разузнавач во агенцијата за разузнавање. Ценет од сите во струката, но доста ,,расипан,,. сега е во пензија и е во оние врвните директори на австриското осигурување. Месечно прима над 15 000 евра
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Оперативно-интересна информација:

Бившите инспектори на УДБА-Бошко Темелковски и Киро Фузовски, во своите списанија објавија интересен факт во врска со следењето УДБА на Ванчо Михајлов.
Во 70тите години, Киро Фузовски и уште еден негов колега биле пратени во Рим и имале задача да ги следат активностите на Михајлов.По сознанијата што ги имале, пријател на Ванчо Михајлов имал ресторан во Рим во која доаѓале високи политичари на тогашната власт во Италија.По следењето, Ванчо Михајлов се сретнал со високо позициониран политичар од Христијанската Демократска Партија-Алдо Моро, кој бил два пати премиер на Италија(1959-1964 и 1968-1976).
Киро Фузовски имал мисија да се сретне со Ванчо Михајлов, и поради познавањето на италијанскиот јазик бил пратен во Рим.Во Рим му се претставил со лажен идентитет но не успеал во целост да дознае нешто што требало.Но во ресторанот видел неколку лица од бугарската и руската служба, кои се знаеле со Ванчо Михајлов.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.052
Поени од реакции
14.942
Главен тастер за Ванчо Михајлов била неговата секретарка која ги куцала сите негови писма. Врбувана била од службата
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Интересни податоци за соработник на службата-Божин Павловски:EBB776BC-B446-405C-A2BE-A1CAF3AD71CA.jpeg
17BD9385-A4FD-4BFE-A8B4-5A0EB3D93DB2.jpeg
F6A1F34D-E6B5-47A1-9C3B-025C75C77E3C.jpeg
6879D5F4-294C-4B0A-A909-AE43992A34EA.jpeg
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Интересен текст:


На денешна дата 1940 година е роден Ристо Шишков. Низ фејсбук просторо се сподељуват фотографии, филмови, кадри, и по неколко реда во негова чест. За животниот опус се пишува колко бил голем, добар, истакнат, родно место, дела итн. итн. и баш во моментот кога треба да се спомне каков бил неговиот крај во редовите се појавува дупка. Сите молчат и прават намерен пропуст.

Оти бе пријатели? Нели наваѓате за целисходно да се спомне како тај наш големец ги живеел неговите денови во тогашниот систем? Како неговите колеги кои денеска се на раководни функции, во соработка со службите го кодошеле? За 600 страници досие? Како умира од бубрежна болест - последица од повредите шо му ги нанесуват во затворо?

Или тава не е во склоп со југословенската идила која шо и покрај нејзинио распад ние како удрани у главите оште се убедуваме и пробуваме да се лажаме самите себе оти оште постое и само шо не сее родил новио Тито?

Ако барем малко го почитуваме, треба да се спомне голготата шо ја минува Шишков пред се како човек и на каква тортура е бил подложен со неговото семејство само поради тава шо некои негови лични убедувања не се во согласност со едноумието наложено од Комунистичката партија.

И за крај, јас не би бил јас ако не ви л'знам една ладна. Дел од досието водено од службите во соработка со нашиот "голем" драматург, директор на Факлутето за Драмски уметности(сами да заклучате по каква заслуга) - Владимир Милчин.

На 18 Ноември 1981 год. режисерот Владимир Милчин, соработник на службите се среќава со Шишков и во допис пишува:

"...дојде Ристо Шишков во пијана состојба и без повод се обрати кон нас: "Јас сум бугарофил, кој има смелост јавно да го признае тоа без да се плаши од јавноста", и во исто време ми се обрати дека сетоа ова можам да го предадам на службите."
C72479A1-D2B1-4861-AF41-B6572C0DA9F8.jpeg
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Дали бил Драган Богдановски соработник на Удба?
Некои документи кои се пронајдени:

C0A7FA81-7E19-4AE8-A612-1D4BF16A8DC0.jpeg


3C57FA2F-16F6-41C1-80AB-501D02709320.jpeg

8E803CE0-385E-4673-8CB5-A2359603F70D.jpeg
F56F646D-7E67-4DCF-B63C-970467DDFBBB.jpeg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.052
Поени од реакции
14.942
Дали бил Драган Богдановски соработник на Удба?
Некои документи кои се пронајдени:

Прегледај го приврзокот 368655


Прегледај го приврзокот 368656

Прегледај го приврзокот 368658
Прегледај го приврзокот 368659
Koga počina Dragan, nikoj od vrvot na VMRO ne mu pojde na pogreb. Se šuskaše deka vrvot znael deka bil sorabotnik.
A realnoto objasnuvanje e deka za vreme na negiviot progon go imaat skršeno, i razočaran od samite makedonski vlasti koi toa mu go napravile.
Taka skršen od site maltretiranja se nafaka da sorabotuva
Toa e što go znam za nego
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Koga počina Dragan, nikoj od vrvot na VMRO ne mu pojde na pogreb. Se šuskaše deka vrvot znael deka bil sorabotnik.
A realnoto objasnuvanje e deka za vreme na negiviot progon go imaat skršeno, i razočaran od samite makedonski vlasti koi toa mu go napravile.
Taka skršen od site maltretiranja se nafaka da sorabotuva
Toa e što go znam za nego
Сум прочитал дека и другите биле соработници како Љубчо Ѓоргиевски со псевдоним “Книга” Борис Змејковски како “Брегалница” и Доста Димовска како “Поет” .
 
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Koga počina Dragan, nikoj od vrvot na VMRO ne mu pojde na pogreb. Se šuskaše deka vrvot znael deka bil sorabotnik.
A realnoto objasnuvanje e deka za vreme na negiviot progon go imaat skršeno, i razočaran od samite makedonski vlasti koi toa mu go napravile.
Taka skršen od site maltretiranja se nafaka da sorabotuva
Toa e što go znam za nego
Ги имаше Лубчо сите информации, се знаеше од еден круг на луѓе дека и Гојко Јаковлевски е во соработка со Удба.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
711
Поени од реакции
1.619
Koga počina Dragan, nikoj od vrvot na VMRO ne mu pojde na pogreb. Se šuskaše deka vrvot znael deka bil sorabotnik.
A realnoto objasnuvanje e deka za vreme na negiviot progon go imaat skršeno, i razočaran od samite makedonski vlasti koi toa mu go napravile.
Taka skršen od site maltretiranja se nafaka da sorabotuva
Toa e što go znam za nego
Буквално и јас истово го знам..... На почетокот е со чисти македонско-вмровски идеи кои за жал на некои во службата не им одговара. Баш ради то е физички скршен и измачуван од агенти на удба , дури имаше и статија во нашиве весници дека лицето Д.Б бил носев во резерватот ЈАСЕН и таму измачуван од агенти на службата , го држеле без храна и вода...
Која е точната вистина бог знае :)
 
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Дали бил Драган Богдановски соработник на Удба?
Некои документи кои се пронајдени:

Прегледај го приврзокот 368655


Прегледај го приврзокот 368656

Прегледај го приврзокот 368658
Прегледај го приврзокот 368659
Имаше околу 20 до 50 македонци кои се наоѓаа тоа време во Бразил.Сите еден до еден беа следени од УДБА и грчката служба, па некои станаа и нејзини соработници.
Туку дилемата за Богдановски е зошто го киднапираат во Парис? Удба му дава 250 иљади марки за да ги плати своите соработници во Парис, па зарад тоа што си ги зел сите за себе тогаш требаа да интервенираат.
Целото тоа структура на Вмро беше под контрола на УДБА.
Драган во 1994 ја формираше МНФ за да и парира на Вмро, но и Лубчо ја предаде победата.
Тогаш сите партии кои беа “демократски” формирани или во формирање беше со “амин” од УДБА.
Денеска многу вмровци барат казна затвор за Драган Далаверски, но не ја кажуваат вистината од минатото, туку се перат ..
Таткото на Драган во Вмро се зближува накај 1989 година.Удба го запишува во извештаи така што го кодошат негови пријатели.Жената на Драган во 1992 година влегува во Аналитика ( Центар на УДБА за прислушкување, запишување, следење )
Драган Д. влегува во 1993 година во акција.
Првата акција му почнува со следење на поранешен починат адвокат во Куманово.
Покасно Драган Д. се шири и во шверцот на цигари.По пракање на должност во Белград се срекава со Драгослав Јованович во Хотел Југославија.


УДБА со инсталација на Аналитика ја ставаше најсовремената опрема ( за една година прислушкувани 50.000 лица и следени околу 40.000 - 60.000 ).
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Прегледај го приврзокот 360137

Проверки на досиеа во Дбк извадок од документ, предмет се податоци на лица.

"Во врска со вашето барање од 16.03.2001 година за податоци на лица, од член 11 став 1 од Законот за постапување со досиеја за лица водени од СДБ ве известуваме за следното.

На формирање на личното досие учествувале следните службеници на Сдб односно Дбк.

Атанас Забазвовска, М. Димковски, Петар Костовски, Чедо Најдовски, Насте Николовски, Мишо Софевски, Бошко Богоевски, А. Танчевски, Лупчо Танчевски, Марко Симјановски, Данчо Павловски, Крсте Рајчевски, Беџет Беџети, Вангел Митревски, Стојан Танасовски, Ајрун Тоско, Иван Бабамовски, Никола Радиноски, Божидар Кулески, Васко Костојчиновски, Свето Митревски, Ристо Ристевски и Киро Крстевски.

При формирање на личното досие на Сдб односно Дбк, давале информации следните лица.

Зијадин Кирз, Нурлај Бајруш, Марко Муса, Тефик Кула, Муса Муча, Азиз Хани, Коста Цветковски, Адем Полиси, Тодор Трајановски, Ибраими Бајрам.

Даден потпис од претседател на комисија за спроведување на постапката за пристап и увид во личните досиеја во Дбк."
Овој документ се однесува за соработници од Струга.Повеќето од нив се/беа професори по историја.
Некои од нив почнаа да бидат следени од 1968 година, поради тоа што беа националистички насторени и по градот го славеа денот на знамето и азбуката.
Потоа и некои почнаа да се следат и бидат врбувани од 1981 година, потоа и мал дел од 1998 до 2001ва година.
Овие што се на листата долу се соработници, им се оформило досие поради тоа што нивната соработка веќе прекинала 2000 година.
 
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Црноризец имаш ли нешто за некоја контраразузнавачка или анти-терористичка операција на нашиве тајни служби во државава?
Порано многу се интересирав за овие работи,ама многу ретко наоѓав информации за вакви операции.
Обично се што пишува за македонскиве тајни служби е поврзано со скандали,корупција и такви глупости.Многу малку има за оној професионалниот дел кој совесно и професионално си ја извршува работата.
Во 2019 година се случи терористички акт во Нови Зеланд.Добро испланиран терористички напад од надворешниот и внатрешниот фактор.Целта на терористичкиот напад беше дестабилизација за во Турција и власта на Ердоган.
Потоа американските амбасади во Балканот даваат сигнал дека и нешто тука би можело да се случи ( Косово, Македонија, Црна Гора и Грција ) беа на црвена листа ( со најможна шанса за таков вид на акт/акти ) . На Косово се прави вонредна сосотојба, нивната полиција, војската и Кфор се дига на нозе.Пронаоѓаат лица со разни видови на оружје кој сакале да направат убиство поради националистички причини.
Во Македонија 2020 година се апси озбилна група на терористи во Куманово која учествувала во борбите во Сирија, кој и членовите биле на групата од Исис.
Не е сомнително сето ова ?
Да не се заборава дека Исис прави бомбашки напади и во Авганистан, дека долги низ години киднапираат разни луге во тие региони, во кој спаѓаат и држави кој имаат одлични односи со УСА.
https://mk.voanews.com/amp/5715927.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom