Тајни Служби во Македонија

Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Сето ова горе е само потврда на старата и добро позната, дека криминалци-бандити-ништарии последно засолниште наоѓаат-бараат во национализмот.


Да!
По се изгледа уште на самиот почеток на создавањето на таа (ДПсНЕ) партија, Бугаристан преку своите експозитури во Македонија добро се позиционирал.
Подоцна таа партија стана власт а со тоа и бугарските проекции добија на сила , се почна со реализиција на бугаристански соништа, само што сега почнаа да се користат и државните ресурси (безбедносни служби) на македонската држава, се разбира оној дел од службите кој не се стави во функција на западните и соседните ни партњори се стави во функција на политички и приватни интереси, и како резултат на сето тоа Македонија престана да постои а се роди копилето Северџганистан.
Проблемот е што името кое го носи таа партија требаше да биде тотално забрането, тотални грешки што се направија што документите пред 45та се дадени токму на бугарите, па потоа дозволување да се има бугарофилство/ доста ликови кои беа на директорски позиции и се некои на државни работни функции.Прво по тоа што е лошо направена анализа меѓу ликовите на Богдановски и на браќата Јаковлевски, кој ден денес се неформални советници на Жмиц за да се дадат тендери на некои мутни ликови од 90ти години.Потоа и улогата на Доста Димовска па со скандалот на нејзиниот внук, кога на бугарската служба и се дадоа детаљи од аналитиката..
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.372
Проблемот е што името кое го носи таа партија требаше да биде тотално забрането, тотални грешки што се направија што документите пред 45та се дадени токму на бугарите, па потоа дозволување да се има бугарофилство/ доста ликови кои беа на директорски позиции и се некои на државни работни функции.Прво по тоа што е лошо направена анализа меѓу ликовите на Богдановски и на браќата Јаковлевски, кој ден денес се неформални советници на Жмиц за да се дадат тендери на некои мутни ликови од 90ти години.Потоа и улогата на Доста Димовска па со скандалот на нејзиниот внук, кога на бугарската служба и се дадоа детаљи од аналитиката..
Да.

Кога би имале барем еден мал дел од академска заедница која не е во функција на автошовинизмот кој е пак официелна политичка платформа би можеле да се надеваме дека името ВМРО би било забрането да се употребува во политички цели, за жал оние кои го менаџираат процесот ( а не се домашни центри) предобро знаат дека само на тој начин е можно брзо растурање на македонската држава. Криминалот во и околу политиката е составен дел на истата и е само средство за промоција на нивните политики.
Дополнително проблем е и што другиот политички субјект е исто така ставен под целосна контрола на тие надворешни центри.

Во секој случај време е да се размислува за референдум со кој ВМРО, како симбол на борбата на Македонците за своја слободна држава би бил забранет да се користи за политички цели и политикантски манипулации.
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
214
Поени од реакции
249
Читам Северџани ау нешто предавници. Кажете дали не е класично предавство на Пирин и Егеј само овој дел да се вика Македонија!? Па нас ни одговара С. Македонија, со тоа покажуваме дека сеуште не е обединета! Ама џабе им објаснуваш на партиски ботови кои не прочитале 2 книги у животот туку само лаат, плус и се палеа на бојкот на попис за да им помогнат на албнските партии да излезат над 24 посто. Обединувањето на Македонија е процес кој трае, а ова е само една етапа кој води до финално обединување под (засега) знамето на обединета Европа. Види слика, види од која година е книгата, фати читај книги па ќе ти стане јасно, но као Таксист се знаеш ти нели :))
 

Attachments

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.372
Читам Северџани ау нешто предавници. Кажете дали не е класично предавство на Пирин и Егеј само овој дел да се вика Македонија!? Па нас ни одговара С. Македонија, со тоа покажуваме дека сеуште не е обединета! Ама џабе им објаснуваш на партиски ботови кои не прочитале 2 книги у животот туку само лаат, плус и се палеа на бојкот на попис за да им помогнат на албнските партии да излезат над 24 посто. Обединувањето на Македонија е процес кој трае, а ова е само една етапа кој води до финално обединување под (засега) знамето на обединета Европа. Види слика, види од која година е книгата, фати читај книги па ќе ти стане јасно, но као Таксист се знаеш ти нели :))
Што те погоди повеќе “СеверЏган“ или “Предавник“? :pos:
И само да знаеш едното се надополнува со другото.

Познато ми е дека на “вас“ многу ви одговара да бидете Северџганистан, тоа не го спорам, само таквото однесување го класифицирам како велепредавство. И со тоа само докажувате дека одработувате а на штета на македонските интереси.
Во времето додека ја обликувавте Македонија во Северџганистан овие во ЕУропска ве нарекуваа словеномакедонци демек различни од античките Македонци, денес не сте ни славомакедонци туку сте Бугари, значи не сте ни Словени затоа што Бугарите не се Словени.
Што сте вие, знаете ли?

Уште еден еурофундаменталист! Добро утро!
Ќе влегуеле обединети во обединета ЕУропска ! :pos::yid::pos:
Најди ја лисабонската декларација од 1992 каде ЕУропска јавно рече дека Македонци односно македонска држава нема да признаат ни под какви услови, ама овие ќе се обединуеле во ЕУропска... не знае човек дали да ве жали или да ве плаче.
Демек ќе се обединувале и затоа сега ја уништуваат и онаа единствената македонска држава ама тоа било процес кој ние не го разбираме, па да тоа е разбирливо само за копуци и изроди... пописот им бил проблем а тоа што тие ја прифатија тиранската пљатформа и што алабнскиот го направија втор службен јазик тоа не е ништо тоа ние Македонците не го разбираме оти не читаме туѓа пропаганда и уште помалку и веруваме.

Може ли едно прашање, оти глеам дека си многу начитан и искрен пред се:
-дали Црпе бесплатно ти праќа од неговите производи и ако да, да не си се забонуел и зел две дози од еднаш!?!
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
214
Поени од реакции
249
Прво научи литературен Македонски, па ќе општиме. Од неписмени квази патриоти ко тебе си патиме.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.372
и кога сме веќе кај “читањето“ еве и една препорака ... да научиш нешто де.



Документи...
прво прочитај го овој том а потоа има уште еден.

Најди си некој спроти себе па “општи“ со него до мила волја, јас не сум од тие, а што се однесува за полемика-размена на мислење и ставови и тука побарај си некој кој ги дели твоиве забегани ставови. Кога сме куде тие ставови ми наликуваат на рамниште со оние од докторската за “Мув Гљув“, сепак тоа е премногу, немам до толку живци :yid::yid::yid:
 
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Читам Северџани ау нешто предавници. Кажете дали не е класично предавство на Пирин и Егеј само овој дел да се вика Македонија!? Па нас ни одговара С. Македонија, со тоа покажуваме дека сеуште не е обединета! Ама џабе им објаснуваш на партиски ботови кои не прочитале 2 книги у животот туку само лаат, плус и се палеа на бојкот на попис за да им помогнат на албнските партии да излезат над 24 посто. Обединувањето на Македонија е процес кој трае, а ова е само една етапа кој води до финално обединување под (засега) знамето на обединета Европа. Види слика, види од која година е книгата, фати читај книги па ќе ти стане јасно, но као Таксист се знаеш ти нели :))
Дали гледаш кој е автор на книгава? Вакви аргументи/факти не може да даде човек кој бил во БАН.
Пушти ти тоа северна, нас ни дадоа 1991 година држава и пак отидовме да бараме човек кој ќе биде доверлив на Белград, место да најдеме некој од нашите.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
375
Поени од реакции
695
@Таксист што да очекуваш од академските науки кога “не смеат” да ја отворат собата на Колишевски? Повеќето академци во тоа време беа под контрола на споменатиот.
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
214
Поени од реакции
249
Дали гледаш кој е автор на книгава? Вакви аргументи/факти не може да даде човек кој бил во БАН.
Пушти ти тоа северна, нас ни дадоа 1991 година држава и пак отидовме да бараме човек кој ќе биде доверлив на Белград, место да најдеме некој од нашите.
Книгава е од 1906та друже. А за тоа Белград си потполно во право. Пример полтрони нивни се ликови како овој Таксист, два грама памет а кажува гачки
 
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
Книгава е од 1906та друже. А за тоа Белград си потполно во право. Пример полтрони нивни се ликови како овој Таксист, два грама памет а кажува гачки
За првото не можам да ти го одбијам но по кажувањата на книгата ќе имам свое опширување за одговор.Со второво општо ти се сложувам бидејќи лично членот не го позмавам но ние наивни мислевме дека србите се пријатели, од нив викаа старите “и поклон не се зима” .
Како друштво од 45 до ден денес сме како потрчковци/ бугар или србин да не спаси.Два пати британците ни дадоа шанса и дозволивме удбашиве да не расчепнат..
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
375
Поени од реакции
695
ЕСТРАДА, СЛУЖБА И ПОЛИТИКА
02.03.2015
Напишано од Горѓија Милевски
Превземено од фб

Апокалипсата која владее нив целиот свет, останува мистерија за сите нас.Во таа апокалипса беа Стево Теодосиевски и Есма Реџепова, оти? По доаѓањето во Белград, Другарот мој Илче ми кажа Теодосиевски “Ланецот” добил награда за хуманист и го прашав: Па? Илче ми одговори: Доаѓа новата Мајка Тереза!
Илче беше хладен, ми покажа сценарио од театарот кадешто таткото вели: Те продадов за една хармоника! Го прашав што значи сето ова, ми кажа дека секоја цел има јасно опширение.Беше разочаран и краткотрајно арогантен, па ме однесе во мала уличка со пекара и продавница од тета Љубе и имаше една куќа.Ме праша: знаеш како Стево доаѓа кај Есма? Остава две жени и деца, ојдит во Шутка кај Есма и она го пика в’дунав.Ми ја покажа кучата и ми кажва дека т’ка деца роми се без покритие, тепани, трауматизирани.Околу четриесет до педесет деца се настрадани, првите деца в’биле во кампови во Италија носени.Зло преживеано! Со ланци в’кревети, местени на педофили и педери од естрадата и политичари.Бев зачуден од сето ова, и го прашав: Илче, како не е апсена до сега? Илче ми кажа: Убијците на нашите дедовци не се пронајдени, па и ова е масло од службата! Кога тетка Љубе сакаше да ги види децата, Стево Шункарот ја избрка.
Поздрав до другарот Илче од Австралија, борец и патриот!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Прво научи литературен Македонски, па ќе општиме. Од неписмени квази патриоти ко тебе си патиме.
си патиме од предавници кои се на власт 30 години и кои го делегираа сопствениот народ во втора класа народ у илиридава
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
128
Поени од реакции
144
ЕСТРАДА, СЛУЖБА И ПОЛИТИКА
02.03.2015
Напишано од Горѓија Милевски
Превземено од фб

Апокалипсата која владее нив целиот свет, останува мистерија за сите нас.Во таа апокалипса беа Стево Теодосиевски и Есма Реџепова, оти? По доаѓањето во Белград, Другарот мој Илче ми кажа Теодосиевски “Ланецот” добил награда за хуманист и го прашав: Па? Илче ми одговори: Доаѓа новата Мајка Тереза!
Илче беше хладен, ми покажа сценарио од театарот кадешто таткото вели: Те продадов за една хармоника! Го прашав што значи сето ова, ми кажа дека секоја цел има јасно опширение.Беше разочаран и краткотрајно арогантен, па ме однесе во мала уличка со пекара и продавница од тета Љубе и имаше една куќа.Ме праша: знаеш како Стево доаѓа кај Есма? Остава две жени и деца, ојдит во Шутка кај Есма и она го пика в’дунав.Ми ја покажа кучата и ми кажва дека т’ка деца роми се без покритие, тепани, трауматизирани.Околу четриесет до педесет деца се настрадани, првите деца в’биле во кампови во Италија носени.Зло преживеано! Со ланци в’кревети, местени на педофили и педери од естрадата и политичари.Бев зачуден од сето ова, и го прашав: Илче, како не е апсена до сега? Илче ми кажа: Убијците на нашите дедовци не се пронајдени, па и ова е масло од службата! Кога тетка Љубе сакаше да ги види децата, Стево Шункарот ја избрка.
Поздрав до другарот Илче од Австралија, борец и патриот!
Ова е балканска верзија као на таа на Епстеин.Велеа дека и покојниот Рамадановски бил таму но дека криел.
@Ivan898 не постирај од овој Милевски, гомнар тежок и кодош на Бабановски.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
375
Поени од реакции
695
Ова е балканска верзија као на таа на Епстеин.Велеа дека и покојниот Рамадановски бил таму но дека криел.
@Ivan898 не постирај од овој Милевски, гомнар тежок и кодош на Бабановски.
Цела таа кумановска бригада на удбаши од склерозата се залутани.
 
Член од
10 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
38
ЕСТРАДА, СЛУЖБА И ПОЛИТИКА
02.03.2015
Напишано од Горѓија Милевски
Превземено од фб

Апокалипсата која владее нив целиот свет, останува мистерија за сите нас.Во таа апокалипса беа Стево Теодосиевски и Есма Реџепова, оти? По доаѓањето во Белград, Другарот мој Илче ми кажа Теодосиевски “Ланецот” добил награда за хуманист и го прашав: Па? Илче ми одговори: Доаѓа новата Мајка Тереза!
Илче беше хладен, ми покажа сценарио од театарот кадешто таткото вели: Те продадов за една хармоника! Го прашав што значи сето ова, ми кажа дека секоја цел има јасно опширение.Беше разочаран и краткотрајно арогантен, па ме однесе во мала уличка со пекара и продавница од тета Љубе и имаше една куќа.Ме праша: знаеш како Стево доаѓа кај Есма? Остава две жени и деца, ојдит во Шутка кај Есма и она го пика в’дунав.Ми ја покажа кучата и ми кажва дека т’ка деца роми се без покритие, тепани, трауматизирани.Околу четриесет до педесет деца се настрадани, првите деца в’биле во кампови во Италија носени.Зло преживеано! Со ланци в’кревети, местени на педофили и педери од естрадата и политичари.Бев зачуден од сето ова, и го прашав: Илче, како не е апсена до сега? Илче ми кажа: Убијците на нашите дедовци не се пронајдени, па и ова е масло од службата! Кога тетка Љубе сакаше да ги види децата, Стево Шункарот ја избрка.
Поздрав до другарот Илче од Австралија, борец и патриот!
Илија Радиноски / 1947-2018
Поранешен оперативец кој беше надлежен за македонската и хрватската емиграцијата во Австралија..Поради лошите пороци таму замина во УСА и го убија филипинци ради кодошење на нивната кокаинска роба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom