Тасос - островот на сирените

Член од
12 март 2012
Мислења
41
Поени од реакции
59
Имав интересна дискусија за Тасос со еден грк пред неколку години. Му велам островот е феноменален, фантастични плажи, прекрасна природа, за разлика од спржените преценети киклади и го прашувам зошто е неоправдано отсутен од ама буквално било кое рангирање на топ острови во грција, било од грчки било од западњачки сајтови ...
Филаракито на муабетов ми вели се е така ко што велиш, it is really paradise but it is more like, hmm, balkan people`s paradise...муабетот топ. Батето иначе работи „во туризмот“.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.056
Поени од реакции
37.986
Тасос е место на секогаш се враќаш. Ако одите за забава нема да ја најдете и повеќе е место за фамилијарен одмор. Цените мислам дека не се претерани и не спаѓа во скапи острови како Родос, Крит и Миконос.
Во 2014 бев и уште тогаш цените за сет лежалки и чадор беа 5-7 евра. Некаде добиваш пијачка и интернет, а некаде не. На оние поубавите како мермерната дупли цени, а на други се плаќаше и за влез. Туризам и мора да заработат. Ни во кафич нема да ве трпат со едно кафе или пиво цел ден.

Сега имам купено лежалки по 25 евра нив ги носам. И плус мал детски шатор. Секогаш има место и не плаќаш ни евро. :toe:

За храна и пиење има големи маркети со поволни цени. Лидл нема на Тасос, ама има на пат од Солун до Тасос. Има Арванитидис. Вода купувавме цел пакет за 2 евра. Кафе стандард 2-3.5 евра. Голема пица 10-12 евра, мала пица за деца 2-3 евра, кокошка 10 евра :icon_mrgr: грчка салата 3-5 евра, сладолед 1.5-2 една топка, 1кг кутија 5 евра. За 20 евра има комплет ручек за двајца и две голем пива. Просек 7-10 евра за еден.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.726
Поени од реакции
3.307
Тасос е место на секогаш се враќаш. Ако одите за забава нема да ја најдете и повеќе е место за фамилијарен одмор. Цените мислам дека не се претерани и не спаѓа во скапи острови како Родос, Крит и Миконос.
Во 2014 бев и уште тогаш цените за сет лежалки и чадор беа 5-7 евра. Некаде добиваш пијачка и интернет, а некаде не. На оние поубавите како мермерната дупли цени, а на други се плаќаше и за влез. Туризам и мора да заработат. Ни во кафич нема да ве трпат со едно кафе или пиво цел ден.

Сега имам купено лежалки по 25 евра нив ги носам. И плус мал детски шатор. Секогаш има место и не плаќаш ни евро. :toe:

За храна и пиење има големи маркети со поволни цени. Лидл нема на Тасос, ама има на пат од Солун до Тасос. Има Арванитидис. Вода купувавме цел пакет за 2 евра. Кафе стандард 2-3.5 евра. Голема пица 10-12 евра, мала пица за деца 2-3 евра, кокошка 10 евра :icon_mrgr: грчка салата 3-5 евра, сладолед 1.5-2 една топка, 1кг кутија 5 евра. За 20 евра има комплет ручек за двајца и две голем пива. Просек 7-10 евра за еден.
Па како така јас лани купував од Лидл???
Грешка си, има Лидл на Тасос. Одма до главниот град. На пат од Солун кон Тасос ни бензинска нема, а не пак Лидл. Идам 4 години по ред во Тасос. Поточно во Потос. Секој метар на Тасос го знам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.056
Поени од реакции
37.986
Па како така јас лани купував од Лидл???
Грешка си, има Лидл на Тасос. Одма до главниот град. На пат од Солун кон Тасос ни бензинска нема, а не пак Лидл. Идам 4 години по ред во Тасос. Поточно во Потос. Секој метар на Тасос го знам.
Ај дај линк каде поточно има на Тасос.
Јас кога бев Лидл имаше пред Тасос и тоа на две места. Кај Аспровалта и Кавала.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.333
Поени од реакции
5.618
И јас колку што знам нема Лидл во Тасос, пред островот односно во Ќерамоти и ако се качувате од Кавала.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.611
Поени од реакции
4.305
Дечки како е со превоз од Лименарија и Потос до плажите? Од кое место до кој плажи се оди со автобус/комбе?
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.414
Поени од реакции
1.199
Дајте броеви или нешто друго за ефтино сместување на тасос.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
555
Ебати озбилноста на македонскиве агенции.
Уплатив веќе за Лименас преку Фалкон, требаше петок да тргнеме. И сега ми се јавува вика “знаеш, технички проблеми, ова-она, не можеме во Лименас, ама имаме Скала Потамиа“. Па ја да сакав таму уште од одма ќе резервирав, таму селце минијатурно нема навечер што да се прави.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.379
Поени од реакции
30.049
И што направи ти?

Какви се тие технички проблеми, ало бе како агенција си се обврзал да обезбедиш смештај баш на тоа место, дури и баш во таа вила, и сега кај од некаква неодговорност не можеш да го обезбедиш тоа, наместо да се потрудиш да најдеш смештај на истото место пропратено со извинување и намалување на цената, гледај одговор што ти дале, плаче случајот за тужба.
 
На врв Bottom