Тасос - островот на сирените

Член од
21 јуни 2018
Мислења
415
Поени од реакции
143
Мислата ми беше дека Теологос е само една загушлива улица со фурни
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
942
da, no imase dobro meso vo furna, bevme da rucame, a potoa se spustivme vo limenaria kade sto imase kade da se proseta, sekako e na pat kon teologos.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
555
Мене ми сменија од агенцијава наместо Лименас во Скала Потамиа, да потсетам.
Помало место, ама па за на плажа бевме 100м оддалечени, тука е најголемата плажа Голден Бич. Иако на прв поглед ми се чинеше многу мало местово, има доволно таверни за да не биде досадно (ако сте тргнати за мирен одмор). Вечера мене и девојка ми не фаќаше 20-25 евра - 5е пола литар вино, 7е голема порција гиро со гарнир, 6е грчка салата. Само што во 23 часот 90% од чаршијата се празни.
Кригла на Голден е 4е. Плажата е огромна, има многу место и за свој сонцобран. Убава е плажата, ама не нешто посебно (како Марбл Бич и Макријамос).

Бевме и до Лименас, таму има највеќе луѓе и нормално највеќе ресторани, барови, бутици. Мислам дека е најдобро таму да се сместите, јужниот дел (Лименарија и Потос) не ми се допаднаа многу. Зошто? По мене двете најубави плажи се Макријамос и Марбл Бич, тие се од Лименас едно 5-8км и од Скала Потамиа 12-15км, додека се многу далеку од јужниот дел. Водата има најубава боја во тој североисточен дел. Второ, многу повеќе шума има во тој крај, јас пошто обожавам зеленило јужниот дел ми изгледаше некако тажно. Посебно кај Алики каде имало пожар и кога ќе се свртиш од плажата гледаш само голи карпи и ќумурисани дрвца.
Автобуси има само до 16 часот у правецот Лименас - Скала Потамија и картата е 2е у правец. Но, автобусот не ве носи до Макријамос или Марбл, има од главниот пат до плажата едно 3-4км. Значи или изнајмување кола/скутер или автостоп. Фини се луѓето, одма застануваат и те префрлаат до плажа без никаков проблем.

Се на се, фино островче за одмор, секако не е за луѓе кои бараат забава или да најдат некого.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
788
Поени од реакции
523
Сакам накај 10 ти јуни да одам тасос
со сопствен превоз и на сопствен закуп
кај да се смесатм на кој дел од островот,несакам забави гужви туку само плажи
дали на страната кај што гледа на краците или на другата страна,на кој дел се убавите плажи?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.360
Поени од реакции
5.658
Сакам накај 10 ти јуни да одам тасос
со сопствен превоз и на сопствен закуп
кај да се смесатм на кој дел од островот,несакам забави гужви туку само плажи
дали на страната кај што гледа на краците или на другата страна,на кој дел се убавите плажи?
Skala Potamia, без да се мислиш... на средина ти е се. Плус некогаш кога нема да шеташ со кола, таму ти е Golden Beach.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.729
Поени од реакции
3.309
Сакам накај 10 ти јуни да одам тасос
со сопствен превоз и на сопствен закуп
кај да се смесатм на кој дел од островот,несакам забави гужви туку само плажи
дали на страната кај што гледа на краците или на другата страна,на кој дел се убавите плажи?
Потос е најдобро.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
788
Поени од реакции
523
Потос е најдобро.
Кој да послушам потос или скала потамиа зашто потос зошто скала потамиа, сакам да сум поблиску до убајте плажи ... Кажвајте оти утре сакам да уплаќам
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.729
Поени од реакции
3.309
Кој да послушам потос или скала потамиа зашто потос зошто скала потамиа, сакам да сум поблиску до убајте плажи ... Кажвајте оти утре сакам да уплаќам
Ако си сместен во Потос, имап навечер каде да прошњташ, блиску си до манастирот, до базенот гиола, до многу од убавите плажи.
А во Скала Потамиа ти е само Голден бич. Друго ништо нема, пустелија. Од подобрите плажи блиску е Парадајс (15 -20 мин. со кола) и Макријамос (исто 15-20 мин.).
Додека до Потос имаш доста многу плажи и каде да прошеташ.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.360
Поени од реакции
5.658
Кој да послушам потос или скала потамиа зашто потос зошто скала потамиа, сакам да сум поблиску до убајте плажи ... Кажвајте оти утре сакам да уплаќам
Ако ти се иде за плажи, еве сам си види и процени:
https://nikana.gr/sr/vodic/tasos/plaze/1593/top-10-najlepsih-plaza-na-tasosu

Ако ти се вози секојдневно по 20/40km за најубавите плажи иди во Потос (y)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.075
Поени од реакции
10.063
Ако немаше превоз ќе ти речев Потос, бидејќи е пораздвижен навечер, подобро е опремен со превоз, може до неколку плажи убави да стигнеш пешки. Ама во случајот чим имаш превоз, Скала Потамија ти е подобра опција, бидејќи се наоѓа на точно пола пат од се, и што и да ти текне не е премногу далеку. Плус морето во Скала Потамија е мн поубаво од Потос, Потос и Лименарија плажите се ко Нидри во Лефкада, значи супер за шетање, ама да не одиш на таа плажа. Единствено далеку ти е западната страна, ама таму нема ништо, пожар мислам ја имаше зафатено, таа да од источната страна блиску ти се сите. На кра краева, Скала Потамија ти е доста поблиску до местото каде што остава траектот отколку Потос, може да ти менува ако си уморен од патот.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.424
Поени од реакции
1.392

Да пише некој збор два дали хотелов се наоѓа на добра локација или да барам некоја друга понуда...
 
На врв Bottom