Тасос - островот на сирените

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ебати озбилноста на македонскиве агенции.
Уплатив веќе за Лименас преку Фалкон, требаше петок да тргнеме. И сега ми се јавува вика “знаеш, технички проблеми, ова-она, не можеме во Лименас, ама имаме Скала Потамиа“. Па ја да сакав таму уште од одма ќе резервирав, таму селце минијатурно нема навечер што да се прави.
Како бе така ти смениле? :eek::eek:o_Oo_O
Па тужи ги. Си имаш уплатено за тоа место што треба да идеш.
Во Скала Потамиа нема ништо. Пустелија е местото.

Јас на твое место би ги кажал јавно насекаде. Пиши ги во сите страни и групи по ФБ. И плус тужбата.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
И што направи ти?

Какви се тие технички проблеми, ало бе како агенција си се обврзал да обезбедиш смештај баш на тоа место, дури и баш во таа вила, и сега кај од некаква неодговорност не можеш да го обезбедиш тоа, наместо да се потрудиш да најдеш смештај на истото место пропратено со извинување и намалување на цената, гледај одговор што ти дале, плаче случајот за тужба.
Прв пат сум во ваква ситуација, уште не знам што да правам.
Ми понудија и рефундирање на парите али не е тоа тоа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Прв пат сум во ваква ситуација, уште не знам што да правам.
Ми понудија и рефундирање на парите али не е тоа тоа.
Може треба да го прифатиш рефундирањето, ако конкретно си сакал баш на тоа место да одиш, можеш да најдеш преку друга агенција или приватно само проблем е што веројатно сакаш за продолжениот викенд, немаш баш време за да бараш сега.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Ебати озбилноста на македонскиве агенции.
Уплатив веќе за Лименас преку Фалкон, требаше петок да тргнеме. И сега ми се јавува вика “знаеш, технички проблеми, ова-она, не можеме во Лименас, ама имаме Скала Потамиа“. Па ја да сакав таму уште од одма ќе резервирав, таму селце минијатурно нема навечер што да се прави.

Според општи услови за патување (доколку резервацијата ти е веќе писмено потврдена):
Организаторот е должен да му ги овозможи на патникот сите услуги наведени за поединечниот аранжман во програмата, и одговара за евентуално неизвршување на услугите или дел од услугите.
Во ретки случаи кога нема можност за сместување во резервираниот објект, поради технички причини или “over booking” од страна на хотелиерот, организаторот ќе го смести патникот според можностите во дадениот момент, во објект од иста категорија или од повисока категорија, без надомест.
Организаторот е должен да ги извести сите купувачи за отказот најмалку 5 дена пред почетокот на реализацијата на аранжманот и да им ги врати во целост уплатените средства најдоцна во рок од 8 дена од денот на откажувањето.


Пошто не те известиле навремено, барај да ти најдат прифатлива алтернатива на истото место (Лименас) најдоцна до утре - или ќе повикаш инспекција и следно ќе поднесеш приговор и тужба.
Во право си, не прифаќај никаква рефундација бидејки ти го уништиле одморот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Falkon agencija imaat super ponuda.
Еве колку се сериозни.

Ебати озбилноста на македонскиве агенции.
Уплатив веќе за Лименас преку Фалкон, требаше петок да тргнеме. И сега ми се јавува вика “знаеш, технички проблеми, ова-она, не можеме во Лименас, ама имаме Скала Потамиа“. Па ја да сакав таму уште од одма ќе резервирав, таму селце минијатурно нема навечер што да се прави.
Тасос е мал остров и целиот може да го свртиш и околу 12-13км се одалечени тие две места, ама ти си знаеш што понатаму.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Ако одиш со сопствен превоз оди со nikana.gr
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.525
Поени од реакции
6.178
Ај да пишам и јас 2-3 збора може некому ќе му послужи.

Бевме сместени во вила Аргири во Скала Потамиа. Во местото има таверни, сендвичари, коктел барови, неколку маркети. Вилата ништо посебно. Кревет и шифоњер, мини кујна, клима, купатило стандард, тераса. Од една страна граничи со бавча со маслинки и треви еден куп. Во вилата штама, бевме само ние и една фамилија.
Плажата е на 100 метри од вилата.

Плажата (Голден бич) е долга околу 2 км, со ситен песок и е плитка. Водата беше малку матна и имаше некој остатоци дрвчиња на некој места наводно поради невремето кое го беше зафатил Тасос претходните денови. На плажа плаќаш појалок и добиваш лежалка.

Мермерната плажа не ми беше ништо посебно а патот до таму е страшен. 4-5 км возиш по неасфалтиран пат низ планина.

Парадајз бич е мала плажичка. На плажата се плаќа 7 евра за сет лежалки и чадор но немораш бидејќи има дел каде можеш да си поставиш свои ако имаш. Лево од плажата има карпи и тој дел е за нудисти. На нудистичката имаше 4-5 пара, повеќето постари но и по некој љубопитен минувач.

Исто вреди да се спомне и Гиола, природен базен во карпите кој се наоѓа на јужниот дел на островот. Од Алики до Гиола има неколку мали плажички а Алики не е ништо посебно.

Автобуси скоро и да не видовме така да кола е must или да ренташ како ние што правевме.

Тасос е идеален за мирен одмор но не е нешто посебно, не нуди ништо повеќе од тоа што го има на краците.
 
Ф

Флеш

Гостин
Ај да пишам и јас 2-3 збора може некому ќе му послужи.

Бевме сместени во вила Аргири во Скала Потамиа. Во местото има таверни, сендвичари, коктел барови, неколку маркети. Вилата ништо посебно. Кревет и шифоњер, мини кујна, клима, купатило стандард, тераса. Од една страна граничи со бавча со маслинки и треви еден куп. Во вилата штама, бевме само ние и една фамилија.
Плажата е на 100 метри од вилата.

Плажата (Голден бич) е долга околу 2 км, со ситен песок и е плитка. Водата беше малку матна и имаше некој остатоци дрвчиња на некој места наводно поради невремето кое го беше зафатил Тасос претходните денови. На плажа плаќаш појалок и добиваш лежалка.

Мермерната плажа не ми беше ништо посебно а патот до таму е страшен. 4-5 км возиш по неасфалтиран пат низ планина.

Парадајз бич е мала плажичка. На плажата се плаќа 7 евра за сет лежалки и чадор но немораш бидејќи има дел каде можеш да си поставиш свои ако имаш. Лево од плажата има карпи и тој дел е за нудисти. На нудистичката имаше 4-5 пара, повеќето постари но и по некој љубопитен минувач.

Исто вреди да се спомне и Гиола, природен базен во карпите кој се наоѓа на јужниот дел на островот. Од Алики до Гиола има неколку мали плажички а Алики не е ништо посебно.

Автобуси скоро и да не видовме така да кола е must или да ренташ како ние што правевме.

Тасос е идеален за мирен одмор но не е нешто посебно, не нуди ништо повеќе од тоа што го има на краците.
Слики може брат од таму?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.025
Поени од реакции
950
Ај да пишам и јас 2-3 збора може некому ќе му послужи.

Бевме сместени во вила Аргири во Скала Потамиа. Во местото има таверни, сендвичари, коктел барови, неколку маркети. Вилата ништо посебно. Кревет и шифоњер, мини кујна, клима, купатило стандард, тераса. Од една страна граничи со бавча со маслинки и треви еден куп. Во вилата штама, бевме само ние и една фамилија.
Плажата е на 100 метри од вилата.

Плажата (Голден бич) е долга околу 2 км, со ситен песок и е плитка. Водата беше малку матна и имаше некој остатоци дрвчиња на некој места наводно поради невремето кое го беше зафатил Тасос претходните денови. На плажа плаќаш појалок и добиваш лежалка.

Мермерната плажа не ми беше ништо посебно а патот до таму е страшен. 4-5 км возиш по неасфалтиран пат низ планина.

Парадајз бич е мала плажичка. На плажата се плаќа 7 евра за сет лежалки и чадор но немораш бидејќи има дел каде можеш да си поставиш свои ако имаш. Лево од плажата има карпи и тој дел е за нудисти. На нудистичката имаше 4-5 пара, повеќето постари но и по некој љубопитен минувач.

Исто вреди да се спомне и Гиола, природен базен во карпите кој се наоѓа на јужниот дел на островот. Од Алики до Гиола има неколку мали плажички а Алики не е ништо посебно.

Автобуси скоро и да не видовме така да кола е must или да ренташ како ние што правевме.

Тасос е идеален за мирен одмор но не е нешто посебно, не нуди ништо повеќе од тоа што го има на краците.
Има многу повеќе што да се види, само грешка си направил што си отишол без твоја кола, и јас бев сместен во аргити, одлично подобро неможе да биде 16 000 некаде плативме ултра ласт минит, за 7 ноќи за 4 члено семејство, за тие пари толку
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.525
Поени од реакции
6.178
Сигурен си дека си бил на Парадајз биќ?
Да, зошто? На тебе голема ли ти беше? :D
Втората слика е од таму.[DOUBLEPOST=1531090428][/DOUBLEPOST]
Има многу повеќе што да се види, само грешка си направил што си отишол без твоја кола, и јас бев сместен во аргити, одлично подобро неможе да биде 16 000 некаде плативме ултра ласт минит, за 7 ноќи за 4 члено семејство, за тие пари толку
На пример што? Местата кој ги имавме зацртено ги посетивме и со скутерот. Ние плативме 460 евра за двајца за 7 вечери плус превоз. Превозот мислам беше 60е по лице така да плаќаш 340 евра за соба со мебел од 20ти век.
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.025
Поени од реакции
950
I kaj nas bese istata tarifa, samo ti kazuvam deka fanavme ultra last minit, i zatoa poevtino ispadna nokevanjeto, a sto sakas od mebel, sekako ni se nemirni decava, ke iskrsea ako imase nesto poveke vo sobata. vo teologos seloto bevte li? vo limenarija, limenas, kastro...i uste m nogu interesni mesta, za na porucek, koga ke ti se dosadi plazata. jas izvrtev baagi kilometri, ako gledas deka e malo ostrovceto. manastirot koj sto e pred giola e del od manastirite na sveta gora. i e dobro da ste go posetlie.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
I kaj nas bese istata tarifa, samo ti kazuvam deka fanavme ultra last minit, i zatoa poevtino ispadna nokevanjeto, a sto sakas od mebel, sekako ni se nemirni decava, ke iskrsea ako imase nesto poveke vo sobata. vo teologos seloto bevte li? vo limenarija, limenas, kastro...i uste m nogu interesni mesta, za na porucek, koga ke ti se dosadi plazata. jas izvrtev baagi kilometri, ako gledas deka e malo ostrovceto. manastirot koj sto e pred giola e del od manastirite na sveta gora. i e dobro da ste go posetlie.
Поручек на плажа би заменил за Теологос?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.025
Поени од реакции
950
не се доседуваше цел ден, верувај. децава стануваа кај 7 во 8 и пол бевме на плажа, како што кажува редевил4евер голден бич беше она стотина метри од аргири вилата, не доседувавме, напорни стануваа децата, секоја поручек одевме некаде на ручек па после се прибиравме и на крај по рингишпилите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom