Такси превоз во Охрид!

Член од
16 јули 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
NO COMMENT за охридските таксисти. Срамота! Замислите ни побараа 400 ден. од славје до пештани само зашто врнеше и тој таксистите си мислат ајдеее сега е ваа соголите ги до кожа туристите. Бог да чува...:nerv:
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Абе.. сеа читам 2000 денари од Охрид до Скопје.. а ние му се јавивме на еден „пријател“ да дајт некоја цена за поефтино... за другарствово де, да цутит. И тој штрумфот 4 иљадарки ни побара.
Сеа не знам дал оај е удрен по гла или вие, ама не е на арно. :uvo:

Инаку, најубо ви рече итар пејо, градов се поминвит од еден крај до друг за ногу малку време, добро не петнајс минути, ама четири-пеестина минути сигурно, а некој населби во Скопје дур ги ифцапаш два сати ќе те фатит.
Аку не знајте како да стигните до местото кај шо требит, прашајте некого, нема да ве испратит Свирипичино сигурно. Јас лично зеам такси само ко ќе каснам, мада истото е, дур дојт, дур ме однесит, пешки ќе си одам. А за на плажа, имат комбиња скоро до сите плажи, за убај цени.

И шојмат врска полицијава со таксистиве? Приватни компании се, колку сакет - толку может да земет. Е сеа, не им се исплаќат ногу да дерет зш ќе губет муштерии, ама на лето не се знајт ни во кое такси влегвиш, ни од кое излегвиш. Ам ај сеа, нек ојт полицијава по продавници и нек им викат да ги намалет производиве, или по кафичиве нек одет да им речет поубо кафе да прает.
Ам така де.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ноа лето јас и еден другар со такси од Охрид до Градиште 400 денара :uvo: .
Толку е.. по таксиметар чим те возел толку земаат и јас ко се враќав од Градиште ми зедоја толку. Мојш ак сакаш и оние дивине таксисти да се возиш ак сакаш за 250 денари,ама никој не ти гарантира дека стварно ќе ти земи 250 денари или те излажал само да влезиш в кола или дека ќе е некој напален мајнак.
 

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
превозот во охрид не ошурува сите...тоа таксистине треба да се казнат со невидена сума на пари за да им дое памет.Иако сум од скопје секое лето идам во охрид и мене не ми се има десено да ме ошурат бидејќи пред да влезам у такси знам као да се поставам и со таксиметар да ме вози или пак у најлош случај му ја трескам вратата и не му влагам.Охрид стана само за пешадија треба да се опростиме од таксиња боље со кајче :pos2::pos2:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Бев у охрид ... иста песна како и стално нормално... а да запазиме и уште еден момент... му викам до КАДМО и вика кај мостот сакаш или пред кадмо и ја викам ПРЕД КАДМО ! и вика 150 ( по таксиметар 70 негде ) и викам дај бе пушти таксиметар ... и ми вика 120 е по таксиметар али ти зиам 30 денари пошто коа ке се враќам за да свртам треба да кружам малце !!!!!!! ( 50 метри ! )
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
огин и пламен фрла по мене:pos2::pos2::pos2::pos2:
е таксиситите во охрид немаат осет стварно видоа туристи и сеа ај ќе ги цедиме, па не бива така,не мислам ја сите пари за тахи да си ги дадам,место да се напијам алкохол ко човек ја нив ќе им давам нема грешка боље пеш ќе одам.......
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Не ми се коментира околу ова...
од Корали до Ценрар во ОХ во 05h сабајле пијани и се качуваме во такси и во центар да се симнеме ни вика 1000 ден и си мислам што му е на човеков да не се мрднал, вика Дечко не ме гледај толку е таксито, и викам бегај да не те гледам пошо можеш и котек да добиеш и се симнав изнервиран ни пари виде ни ништо он ке ме прави будала...си сврте си замина:nerv::nerv::nerv:
 
M

MIL

Гостин
превозот во охрид не ошурува сите...тоа таксистине треба да се казнат со невидена сума на пари за да им дое памет.Иако сум од скопје секое лето идам во охрид и мене не ми се има десено да ме ошурат бидејќи пред да влезам у такси знам као да се поставам и со таксиметар да ме вози или пак у најлош случај му ја трескам вратата и не му влагам.Охрид стана само за пешадија треба да се опростиме од таксиња боље со кајче :pos2::pos2:
:vozbud: ова го имам чуено од една особа исто и ти :pos2:

Па луѓе сезона му е морат и они да спечалат да земат и 13 та плата :vozbud: затоа со кола само одење :smir:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Тоа што ми се допаѓа е унифицираната боја на возилата што е редно да се пренесе и во Скопје.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Тоа што ми се допаѓа е унифицираната боја на возилата што е редно да се пренесе и во Скопје.
И не е само тоа другар. Унифицирана боја, клима уреди, фискални, платени давачки кон државата, лиценци и уште триста чуда пари им се наплаќаат.
Па затоа дерат на лето.

Јас не знам дали во државава има толку одржани (и нови) такси возила како во Охрид. Во Охрид добивате квалитетно возење за квалитетни пари! :)
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Oсет да се немало.
Цепам охридски у такси тогаш и поминувам океј
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
И не е само тоа другар. Унифицирана боја, клима уреди, фискални, платени давачки кон државата, лиценци и уште триста чуда пари им се наплаќаат.
Па затоа дерат на лето.

Јас не знам дали во државава има толку одржани (и нови) такси возила како во Охрид. Во Охрид добивате квалитетно возење за квалитетни пари! :)
се е ок тоа ама немаат таксиметри и култура и немаат друга рута освен охрид-плажи-охрид.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Нема да дадам име на такси компанијата од Охрид (нема да рекламирам, па ниту ни лоша реклама нема да дадам), но замислете си ситуација да имате договорено превоз на 60 души (деца) да се вратат од Охрид кон 2 дестинации во Републикава, а фраерот/превозник заборавил дека треба да не врати. Доцнеше едно 2 саати.

Во секој случај, и другите Охридски таксисти не се многу за пофалби.

Ама ни другите превозници во РМ не се многу за пофалби.
Кој пробал знае!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom