Такси превоз во Охрид!

Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Значи темава со мало закаснување сезона почна... пола Скопје е во Охрид.. Јас идам у понеделник на 20ти и коа и да ми текне на идење во охрид ми текнува и на таксистите...Ти треба такси ... се вракаш од град , плажа било кога било каде... макар и за 100 метри да ти е таксито таксиот прво се прашува најкултурно СЛБОДНО ? и после добиваш најнекултурно ДО КАДЕ ? ( и му кажуваш дестинација од неполн километар ) и добиваш одговор: Хммм До тамооооооо ти е 200 денари ... после викаш пушти таксиметар ти вика ... не неможе... ако сакаш вози се ако не немораш ..и така да таксист кој вози по прописи е еден во 100 а пред стотиот ке налеташ на 99тиот кој ке ти каже ке вози по таксиметар а таксиметарот братче нештелуван поскупо ке те фати и од цената што ке ти ја каже ... со случајов битребало да се запознаени сите... и не ми е јасно зашто никој не се потруди да го смени тоа ? нека сопира полиција макар и на секој 10 метри нека ги прават партали никад да не им текне веке така да возат... толку ли се немоќни или незаинтересирани ? ( сепак мислам второто ) земете пример само кога се игра утакмица на градски со некоја друга држава и кога има странци ... последната утакмица со шкотска истото така правеа и нашиве таксисти али полиција пред стадион и сегде стопираа казнуваа.. што значи може да се напраи нешто ... ако се сака... имаше случај лани со комбињата што им бараа лиценца за да возат... океј е и тоа ... али таксистите ? некад ке им го дотераат паметот или не ?!:uvo: ( п.с не очекувам коментари од типот на ИДИ ПЕШКИ или ШТО КЕ ТИ ТАКСИ за КИЛОМЕТАР ( тоа беше приемр ) )
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
еве ти ги горе-долу како се движат цените

од Градиште до Охрид со обично такси, да го најдеш е 250 денари..
сакаш таксиметар? 400 денари..

совет: вози се со Нова Такси.. нема теоретска шанса да те украдат..:back:
а и пред да влезите такси незнам зошто не прашувате колку пари до тоа место колку ќе ви земат:toe:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
никој не прашува они те прашуваат до кај идеш и коа ке кажеш сам ти кажува цена ... а таксиметрите не им се наштелувани како што треба и куцаат како луди :) а тоа нова такси работат на повик ? имаш број ?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
никој не прашува они те прашуваат до кај идеш и коа ке кажеш сам ти кажува цена ... а таксиметрите не им се наштелувани како што треба и куцаат како луди :) а тоа нова такси работат на повик ? имаш број ?
1594 е бројот..
инаку ... да ги зголемија за 10 денари, од дома до плоштад ми земаја 30,сега ми зедоја 40 денари..
мене досега не ме украдиле..
плус не зборувам чисто охридски, а и со таксистине не сакам да разговарам баш, па не ме украдиле..

Да, само штета шо Нова Такси располагаат со 10 возила максимум.
тоа да.. инаку навистина е добро такси..
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
1594 е бројот..
инаку ... да ги зголемија за 10 денари, од дома до плоштад ми земаја 30,сега ми зедоја 40 денари..
мене досега не ме украдиле..
плус не зборувам чисто охридски, а и со таксистине не сакам да разговарам баш, па не ме украдиле..


тоа да.. инаку навистина е добро такси..
Ама и ние не збориме охридски ама се возиме по трета тарифа :toe: ај нека каже некој студент што студира во Скопје дали се вози со друга тарифа од онаа нормалната за сите :helou:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Од љубаништа до Охрид 600 денари па мислам горе доле е со цената пошо 30 км е.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
А од Скоје до Охрид е 800 денари а е 180 км :toe:
800??? Дан мислиш со автобус?
крај краева.. ак не ви чинит не идајте, и јас вчера платив 400 денари ко се враќав со такси па не се бунев... си возеше по таксиметар чоекот... толку е.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Полека не ме напаѓајте одма :smir: не сум против колку што чини нека ми земе,јас сум против двојниот аршин односно тарифи за мештани и за дојденци односно туристи читај Скопјани :toe:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
2000 e од скопје до охрид ....по 500 од човек... али не станува збор сеа за тоа ... си има пропишани правила и цени како и што треба ... само казнување му е мајката !
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
2000 e од скопје до охрид ....по 500 од човек... али не станува збор сеа за тоа ... си има пропишани правила и цени како и што треба ... само казнување му е мајката !
епа на лето цените скокаат за 10 денари, не мислите дека нас од Охрид за без пари не возат, напротив на лето ич не не сакаат пошо ги знаеме како се движат цените.
јас ти кажав отприлика, еве до Немо плажана ти е 120 ако земиш од Гимназија такси, до Пештани ти е 300, до Градиште ти е 400 ако веќе си решил по плажи да одиш..
Ова ти се цени по таксиметар како одат, е сега незнам зависи и ова не ви чини пошо прво барате таксиметар, па после многу брзо вртел таксиметарот..:toe:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
епа на лето цените скокаат за 10 денари, не мислите дека нас од Охрид за без пари не возат, напротив на лето ич не не сакаат пошо ги знаеме како се движат цените.
јас ти кажав отприлика, еве до Немо плажана ти е 120 ако земиш од Гимназија такси, до Пештани ти е 300, до Градиште ти е 400 ако веќе си решил по плажи да одиш..
Ова ти се цени по таксиметар како одат, е сега незнам зависи и ова не ви чини пошо прво барате таксиметар, па после многу брзо вртел таксиметарот..:toe:
Абе никако да ни се погоди :pos: Скопјани-Цинцари :tapp: да не зборам што не давате осминка бурек зашто нема другата осминка на кого да се продаде :pos: ова беше шала,поздрав се гледаме за 3-4 дена :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom