Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 март 2020
Мислења
29
Поени од реакции
40
Ќе ја прават оваа лига кога квалитетот на фудбалот е дупло опаднат од пред 10-15 години. Кои играчи ќе бидат на насловна? Рашфорд и Гринвуд од Јунајтед? И со екипи како Арсенал кој се бори за 10то место во ПЛ. На 10 утакмици со Болтон 9 ќе изгубат. Со Тотенхем со Мурињо како тренер. Ливерпул со Озан Кабак како стопер. Манчестер Сити со Габриел Жесус како шпиц. Со Челзи и неговите засилувања кои неможат да погодат од гол-линија.

Реал со просек 2.5 повреди по натпревар. Атлетико кој прокоцка +13 предност. Барселона со над милјарда во долг.

Интер кој не можеше група со Шахтар да помини. Јувентис со Рабио и Бентанкур во средина. И Милан со играчи како Кеси и Меите.

Сето ова нема да личи на 'супер' лига. Ако Уефа им забрани трансфери, со играчи од школите ќе бидат елитна супер лига?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.156
Поени од реакции
195.249
Епа ај нека згаснат сите останати тимови во светот освен 12те тимови што сакаат нова лига, бидејќи никој од фановите на Јунајтед и Сити не би ги гледал Динамо Киев против Бешикташ на пример.
Чиниш во Истанбул и општо во Турција нема навивачи/фанови на Бешикташ што би го гледале тој и таков вид на натпревар па сега ние себични и наудрени ќе се правиме дека поинтересно е да гледаме Челзи - Реал како да не гледаме такви натпревари секоја пролет во нокаут фазите. Дури и во групната фаза овозможија да се паѓаат тимови од топ лигите како и што имавме група со Интер, Реал и Гладбах каде што Интер (овогодинешниот шампион во Италија) испаднаа и имавме група со ПСЖ, Лајпциг и Јунајтед каде што испаднаа Јунајтед. Тиа мечеви имавме прилика есента да ги гледаме.
Така да, да не се правиме наудрени дека Перез, Ањели и Глејзери ни овозможуваат нешто ново, кога веќе го имаме тоа секоја сезона во есен и пролет.
Не велам да згаснат сите лиги, ниту некаде па кажав дека ја поддржувам идејава.

Само напоменав дека ја разбирам заднината на овие што се збрале затоа што имаат и те каков левериџ спрема УЕФА, добро имаат осмислено што стои зад нив. Како што кажа Хефест, ќе се кука месец два и после сите ќе се нацртаат пред телевизор.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.110
Поени од реакции
19.311
Ќе ја прават оваа лига кога квалитетот на фудбалот е дупло опаднат од пред 10-15 години. Кои играчи ќе бидат на насловна? Рашфорд и Гринвуд од Јунајтед? И со екипи како Арсенал кој се бори за 10то место во ПЛ. На 10 утакмици со Болтон 9 ќе изгубат. Со Тотенхем со Мурињо како тренер. Ливерпул со Озан Кабак како стопер. Манчестер Сити со Габриел Жесус како шпиц. Со Челзи и неговите засилувања кои неможат да погодат од гол-линија.

Реал со просек 2.5 повреди по натпревар. Атлетико кој прокоцка +13 предност. Барселона со над милјарда во долг.

Интер кој не можеше група со Шахтар да помини. Јувентис со Рабио и Бентанкур во средина. И Милан со играчи како Кеси и Меите.

Сето ова нема да личи на 'супер' лига. Ако Уефа им забрани трансфери, со играчи од школите ќе бидат елитна супер лига?
Како го замислуваш тоа забранување трансфери од УЕФА? :D
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
9.028
Поени од реакции
16.856
Не велам да згаснат сите лиги, ниту некаде па кажав дека ја поддржувам идејава.

Само напоменав дека ја разбирам заднината на овие што се збрале затоа што имаат и те каков левериџ спрема УЕФА, добро имаат осмислено што стои зад нив. Како што кажа Хефест, ќе се кука месец два и после сите ќе се нацртаат пред телевизор.
Едвај за лш стримови наоѓаме не па за оваа
:pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.156
Поени од реакции
195.249
Едвај за лш стримови наоѓаме не па за оваа
:pos:
Време е да се здружиме со пациентине од темана за интернет телевизија :pos:
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.970
Сето ова нема да личи на 'супер' лига. Ако Уефа им забрани трансфери, со играчи од школите ќе бидат елитна супер лига?
Како може да му забрани на некој си Петковски од Вардар или Петковиќ од Динамо Загреб да направи трансфер во Реал Мадрид? Му завршил договорот со неговиот клуб и може да си оди каде сака, не може УЕФА робовладетелство да воведе. :D

Единствено ако би можеле да забранат некој што играл во таа нова лига, да игра и после во некој клуб кој е под УЕФА.

Но на УЕФА ќе и биде многу тешко да воведува такви правила за забрана на движење/работа, затоа што ЕУ, поточно европските судови ќе им ги срушат тие одлуки.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.323
Поени од реакции
8.360
Баерн нејќе пошто нема да има 450 титули по ред против чкљ класа земјоделски задруга клубови. ПСЖ нејќе пошто газдите нивни од Катар ги имаат откупено правата за ЛШ (Беин) во наредните n години. Да не се лажеме дека имаат некои морални вредности и причини, се е сопствен интерес.

Мене лично исто ми доаѓа дали има или нема суперлига, фудбалот оддамна ми е бљувотина. Кога читам бизнис, финансии, лакомост...демек као сега не заработуваат тинејџери што не знаат да се потпишат милиони неделно, Раиола дебелиот циган кај и да е ќе го стигне Безос...

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.332
Поени од реакции
17.458
Баерн не е дел од лигава зашто е веќе во една приватна лига во нивна сопственост, Бундеслига се вика.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
8.770
Поени од реакции
6.689
Баерн не е дел од лигава зашто е веќе во една приватна лига во нивна сопственост, Бундеслига се вика.
Беше и Јуве во една таква лига ама дојде демократија таму, повеќепартиски систем, јебем ли га...
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
90
Поени од реакции
139
Баерн не е дел од лигава зашто е веќе во една приватна лига во нивна сопственост, Бундеслига се вика.
Во БЛ тв правата се делат скоро рамномерно за разлика од Ла Лига каде што реал и барса лапаат пола и више од колачот. Јебига кога БЛ клубови неможат да одат 500 мил во долгови за да направат добар тим или да ги купи некој богат газда.

А баш мечуди зашто баерн не е за супер лига. Они беа најгласни коа нафташиве влегоа у фудбалот. И што направи уефа и фифа си ќутеа додека си полнеа џебови а фудбалов идеше у курац. Ова е еден одговор на стариве клубови пошто ако не се смени нишо се појаки и појаки ќе стануваат сити псж и компанија кога може да си дозволат и 80 и 100 мил да плаќаат за плата за 1 играч.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.230
Поени од реакции
6.880
И уште нешто што неможам да разберам од каде произлезе тоа Топ 6 во Англија?..што се повеќе Челзи,Сити и Тотенхем од Евертон на пример?..зошто Евертон не ги праша некој?..зошто Лестер не ги праша некој?..Бенфика и Порто?....со ваква лига дефинитивно екипи како Евертон,Вест Хем,Лестер и Волфс кои се амбициозни и кои вложваат многу пари ќе бидат лишени од тоа да го стигнат нивото на Челзи на пример и да играат ЛШ редовно на голема сцена со јаки екипи т.е. да напредуваат.....зошто Наполи,Лацио и Рома да неможат да го стигнат нивото на Интер и Јувентус?...зошто Севиља,Бетис и Валенсија да бидат лишени од тоа?...без разлика колку пари се во прашање ова е дрско и безобразно....демек досега ако не сте биле во кремот или не сте станале гигант кој ве еба и одете играјте по селата..ние силните ќе си играме заедно и ќе си калапиме пари без никаква натпреварувачка цел.

После ова ќе нема смисла постоењето на сите други клубови во Европа...кој будала ќе вложва пари во Лудогорец,Паок,Спартак Москва,Динамо Загреб или Шатхјор?...за каде?..кога неможат да имаат можност да играат со кремот на Европа ќе нема повеќе смисла.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.068
А и оние педерчињата од ДАЗН веднаш понудиле 3.5милијарди еура за правата, каде фудбалот го уништија, па и класичната телевизија ќе ја уништат. Нема спорт и натпреварување кое го немаат купено од ЛШ до пикадо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom