Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.884
Поени од реакции
44.997
На кратко, 12 екипи решиле да се отцепат. Дали сметате дека оваа лига му е потребна на фудбалот? Дали ќе го направи поатрактивен или ќе го уништи?

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.427
Поени од реакции
4.038
Првите пар сезони ќе биде гледана, но што повеќе ќе изминува време вечно истите дуели помеѓу тие 12 екипи би му здосадиле на публиката. Настрана што играчите кои ќе играат во таа лига никогаш нема да можат да играат на СП и ЕП.
Воглавно, многу лоша идеја. До некаде логика имаат географски лиги, пример Балканска или Нордиска, но ова ќе прерасне во досадно репетитивно срање.
Разбирам Реал и Барса кои немаат конкуренција во Ла Лига (инциденти ко Атлетико одвреме навреме) да бидат ЗА едно вакво такмичење, но екипи од ПЛ? Нема никаква логика, имајќи предвид која пара се врти во ПЛ и колку дерби мечеви има годишно.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.323
Поени од реакции
5.150
Првите пар сезони ќе биде гледана, но што повеќе ќе изминува време вечно истите дуели помеѓу тие 12 екипи би му здосадиле на публиката. Настрана што играчите кои ќе играат во таа лига никогаш нема да можат да играат на СП и ЕП.
Воглавно, многу лоша идеја. До некаде логика имаат географски лиги, пример Балканска или Нордиска, но ова ќе прерасне во досадно репетитивно срање.
балканска лига би било сосема ок, и така ни се каша попара лигите, вака барем ќе добие на квалитет.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
33.948
Поени од реакции
49.438
Како што зборевме веќе, не е ова план од нигде и знаеме дека со години веќе го спремаат. Сигурно знаеа клубовиве каква реакција ќе има од УЕФА и ФИФА, не се изненадени. Така да мене ме плаши дека ќе успеат да исфорсираат нешто, ќе видиме што.

Се збори дека вечер во 10:30 треба да има потврда. Ако официјално се најави новата лига, не чека бурен период.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.427
Поени од реакции
4.038
Како што зборевме веќе, не е ова план од нигде и знаеме дека со години веќе го спремаат. Сигурно знаеа клубовиве каква реакција ќе има од УЕФА и ФИФА, не се изненадени. Така да мене ме плаши дека ќе успеат да исфорсираат нешто, ќе видиме што.

Се збори дека вечер во 10:30 треба да има потврда. Ако официјално се најави новата лига, не чека бурен период.
А кои се тие 12 екипи, освен Реал и Барса и вероватно Бајерн и ПСЖ?
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.323
Поени од реакции
5.150
Како што зборевме веќе, не е ова план од нигде и знаеме дека со години веќе го спремаат. Сигурно знаеа клубовиве каква реакција ќе има од УЕФА и ФИФА, не се изненадени. Така да мене ме плаши дека ќе успеат да исфорсираат нешто, ќе видиме што.

Се збори дека вечер во 10:30 треба да има потврда. Ако официјално се најави новата лига, не чека бурен период.
ако успеат да формираат ваква лига и ако јуве биде дел од неа, ќе земам да навивам за хелас верона.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.385
Поени од реакции
12.548
Доколку има граница на парите со кои може да располагаат клубовите, да, all the way. Една од причините зошто иницијативата доаѓа од Флорентино, а ПСЖ и Сити не ја потпишале е токму тоа мислам. Ќе се зголеми атрактивноста на натпреварите и ќе им се скрати можноста на шеиците да ги изигруваат ФФП. Доколку се играат и домашните првенства не гледам како тоа ќе биде удар за помалите тимови. Стои тоа дека ова е елитно друштво во кое не се влегува и не се излегува, но исто така стои и тоа дека никој од помалите клубови од Англија ќе стане поголем фудбалски бренд од Јунајтед да речеме.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.119
Поени од реакции
19.327
Првите пар сезони ќе биде гледана, но што повеќе ќе изминува време вечно истите дуели помеѓу тие 12 екипи би му здосадиле на публиката. Настрана што играчите кои ќе играат во таа лига никогаш нема да можат да играат на СП и ЕП.
Воглавно, многу лоша идеја. До некаде логика имаат географски лиги, пример Балканска или Нордиска, но ова ќе прерасне во досадно репетитивно срање.
Разбирам Реал и Барса кои немаат конкуренција во Ла Лига (инциденти ко Атлетико одвреме навреме) да бидат ЗА едно вакво такмичење, но екипи од ПЛ? Нема никаква логика, имајќи предвид која пара се врти во ПЛ и колку дерби мечеви има годишно.
Јунајтед - Евертон, Интер - Торино, Реал Мадрид - Еспањол секоја година е многу интересно и нерепетитивно, ама Јунајтед - Реал, Барселона - Ливерпул, Јувентус - Челзи ќе биде репетитивно и досадно. :D
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.974
балканска лига би било сосема ок, и така ни се каша попара лигите, вака барем ќе добие на квалитет.
За новата лига пишував на други теми па да не се повторувам...


А со една таква регионална лига, најголем проблем е што може да се случи Хрватска, Србија, Бугарија или што ти знам кој се ќе учествува, да остане можеби и неколку години без квалификации за ЛШ (во случај да не се формира нешто друго :D), а со тоа ќе дојде само до национално препукување. Нема лесно да прифатат ДЗ или ЦЗ, да останат дале од најдобро европско натпреварување.

Особено ако некоја држава повеќе ги подржува своите клубови.

Има милион зезнати работи...
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.024
Поени од реакции
3.395
А кои се тие 12 екипи, освен Реал и Барса и вероватно Бајерн и ПСЖ?
Од Ла Лига: Реал Барса Атлетико
Од Премиер: Сити Ливерпул Јунајтед Арсенал Челзи Тотенхем
Од Сериа А: Милан Интер Јувентус
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
33.948
Поени од реакции
49.438
А кои се тие 12 екипи, освен Реал и Барса и вероватно Бајерн и ПСЖ?
Топ 6 екипите од ПЛ, трите од Шпанија и трите од Италија.
Во Германија ко што разбрав структурата на клубовите е пречка за нешто вакво, а за ПСЖ сите се чудат.


 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.427
Поени од реакции
4.038
Јунајтед - Евертон, Интер - Торино, Реал Мадрид - Еспањол секоја година е многу интересно и нерепетитивно, ама Јунајтед - Реал, Барселона - Ливерпул, Јувентус - Челзи ќе биде репетитивно и досадно. :D
Ливерпул-Реал пример пред некој ден беше живо срање, досадно и никакво. Со само 12 екипи репетитивноста, предвидливоста па и досадата со тек на време (секако не отпочеток) ќе биде сигурица.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.459
Поени од реакции
3.751
Јунајтед - Евертон, Интер - Торино, Реал Мадрид - Еспањол секоја година е многу интересно и нерепетитивно, ама Јунајтед - Реал, Барселона - Ливерпул, Јувентус - Челзи ќе биде репетитивно и досадно. :D
Лестер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom