Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Изгледа тоа е целата работа. Сега ќе ја вадат од нафталин идејава секои две години, се дури не испреговараат толку one-sided распределба на приходите кои ги генерира ЛШ, што помаливе клубови ќе ги молат да си направат посебна лига и да одјебат.
Светов функционира на картели и кабали. QАнонци where you at?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ova nema vrska so superligata,ovie gi poddrzuvaat UEFA i reformite vo istata.
Vecerva odrzale sostanok na celo so VDS i ne prisustvuvale 12te ekipi sto ke ja formiraat superligata.
Сум се збунал нешто изгледа, пратам на Скај Спортс во живо апдејти и не е баш јасно све.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.341
Богати клубови прават приватна лига за да бидат уште побогати. Не им е доволно што и онака се привилегирани и супериорни према другите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Лига на Шампиони е натпреварување со кое сум пораснал и на кое најмногу сум се радувал како дете. Класик терминот од 20:45, химната, Мастер Кард рекламите, Амстер шеширите, дуплите групи и дуелите на Јунајтед со Депортиво и Баерн, фрустрациите на Јунајтед против Милан и Реал, репризите на МТВ после мечевите во живо, симулкастот на германската Premiere, силната Валенсија, пресвртот во Истанбул, Барса со Роналдињо и Деко, Јувентус на старт на 2000ти, Шевченко, Кака, Ван Нистелрој, Раул, Мориентес, Инзаги, Рој Макај, Џовани Елбер... се само дел од причините зошто натпреварувањето за мене било и ќе биде број еден во фудбалот.


Така да, идејата во г'з да си ја пикнат сите 12 екипи!
Постарите генерации израснале со ЛШ во друг формат. Тоа не ја спречило лигата да се стане тоа што е денес. Ќе се муртат гледачите на почеток, ќе негодуваат ама на крајот од денот ако е интересно и возбудливо ќе се гледа и ќе генерира профит.
Сега за сеа има многу нејасни работи и ми делува малце ризичен целиот потег за клубовите.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Има нешто интересно у тоа Интер да е у група со Реал, Менш и Шахтјор и да испадне. Манчестер со Лајпциг, Башакшекир и кујзне кои беа, и да испадне. Реал да ја помине на мускули Аталанта. Ѕвезда да го тепа Ливерпул. Јуве да испадне од Лион. Од Порто. Од Ајакс. Сити хајпаните да изедат дно од Лион. И слично.

Што викаат, интересното у Баерн-Барса беше што се паѓаат еднаш на 3 години. 2 години по ред да се паднат, автоматски скурчува... де бе па лани играа.

Вака секоја недела имаш јака утакмица.. ок Интер изгубил од Реал, никому ништо, Јуве од Сити преку кур, Барса Манчестер ремизирале ок. Следна недела обратно и така натаму. И тоа ќе здосади.
Интер игра со Лацио, се бори за титула а у вторник игра против Ливерпул за некое небитно 6то место у тоа лигата и нормално дека ќе искочи со прв тим против Лацио а у вторник ќе го боли кур дали ќе изгуби со втор тим од Ливерпул. Секако ништо не им мења.

Турнирско натпреварување е најинтересно. Ова е глупости според мене.

Бар да игравме ЛШ уште една година да пробавме да поминеме групи. Вака одма у елитата идеме незагреани.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.133
Не верувам да се оствари. Веројатно ќе им исполнат од УЕФА неколку услови и ќе се одложи причата.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Постарите генерации израснале со ЛШ во друг формат. Тоа не ја спречило лигата да се стане тоа што е денес. Ќе се муртат гледачите на почеток, ќе негодуваат ама на крајот од денот ако е интересно и возбудливо ќе се гледа и ќе генерира профит.
Сега за сеа има многу нејасни работи и ми делува малце ризичен целиот потег за клубовите.
Како што објасни @ElNinho моменталниов формат на ЛШ ја прави тоа што е, ваљда најдобар формат за било какво натпреварување, во било кој спорт.

Јас лично, во последно време бар, повеќе пратам спорт ради компетитивност отколку заради забава. За забава ми е само Премиер Лигата, и немам апсолутно никаков проблем да изгледам утакмица меѓу Евертон и Вила на пример, или екипи од нивниот ранг.

Од друга страна, да речеме играат Барса-Атлетико, а Реал им бега 15 поени, додека они бегаат на 5то пласираниот во Ла Лига исто толку, мене мечот не ме интересира. Или ЛШ групна фаза веќе неколку сезони практично ја прескокнувам. Имаше некој кажано кој ги гледал Динамо Киев и Ференцварош во групите, па ете јас искрено не ги гледав ни Баерн-Атлетико, не ја гледав ни првата од Реал-Интер, во трето и четврто коло едната вечер си го гледав Јунајтед, втората не гледав ништо, па дури и од 1/8 финалињата не гледав реванши тие 2 дена кога играа Сити-Гладбах/Реал-Аталанта и Челзи-Атлетико/Баерн-Лацио, пошто утакмиците беа практично решени на првиот дуел. Од друга страна во последно коло ги пратев Интер-Шахтјор и Реал-Гладбах ради ситуацијата во групата.

Така да, мене нема ништо да ми смени ако играат денеска Јуве-Сити и Милан-Ливерпул, ако мечевите се на ранг на пријателски утакмици. Во ваква лига практично престиж би било само прво место и тука умира цела компетитивност.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.425
Поени од реакции
3.679
Ќе биде шмешки ако не казнат со бодови овие од Сериа А, и титулата ја освои Аталанта, заради Супер Лигата хаха.

Интер и се е можно. :pos:
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Мене ова ми е еднакво на медиумските патки кои се пуштаат по медиуми кога некој играч сака да добие побогат договор и да му се исполнат разни барања. Го барал овој, другиот му нудел х милиони месечно, бла бла.
Цел фудбалски свет се попалија како млади мајмуни, горат социјални мрежи, лудило...
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Мене ова ми е еднакво на медиумските патки кои се пуштаат по медиуми кога некој играч сака да добие побогат договор и да му се исполнат разни барања. Го барал овој, другиот му нудел х милиони месечно, бла бла.
Цел фудбалски свет се попалија како млади мајмуни, горат социјални мрежи, лудило...
EmqFVKDXUAEduPP.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom