Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 март 2020
Мислења
29
Поени од реакции
40
А да си формираат нов спорт наречен сокер? И така пола навивачи ќе му бидат ретардирани американци, за 2 месеци од формирањето на лигата доминантен назив за спортот ќе биди сокер.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.453
Поени од реакции
3.740
A so pa Arsenal tolku go zema za primer. Moze i Celzi ke ima 20 porazi, em ke lapa pari em plus Roman uste po 200 milioni gratis ke dade narednata sezona.

Da ne se pravime deka ne pamtime sto e predvesnik na ovie sranja uste 2004 godina

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
Бидејки членот што го цитирав навива за Арсенал. Никаков хејт спрема клубот, од кога испадна Динамо од ЛЕ Арсенал ми беше фаворит за титула за пак да ги гледам во ЛШ.

Заборавив да додадам.:)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.038
Поени од реакции
4.778
Европа и Јужна Америка има фудбалска историја огромна, традиција огромна.
Европа е центарот на фудбалот во светот. 5 ултра јаки лиги, Лига на Шампиони што е најгледана во свет итн. Јужна Америка има фанатици, Бразил и Аргентина живеат за тој фудбал и тие 90 минути. Веќе јаки лиги (бразил и Аргентина). Значи квалитетот, историјата и традицијата во Европа и Африка не може да се спореди.
Од Африка едина екипа што ја знам е Кајзер Шерифс и тоа ги знам од кладилница и фифа.
Ти текиња? Споредба не моеш да правиш околу квалитетот и условите помеѓу Европа и Премиер Лигата па и Руско Првенство или Украинско првенство со ЈАР, Камерун, Нигериа итн.
Едноставно африка вода нема во некој предели не пак инфраструктура да има каква што имаат утепани држави како Македонија, Албанија, Косово, Бугарија, Романија итн.
Огромна е разлика на култура, менталитет, традиција, историја итн. Не можеш фудбалски да ги мериш Африка со Европа.
Znaci ti si rasist amerika i evropa moze a crncite od afrika neka sutirat kamenja tamu vo krokodilite?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.657
Поени од реакции
6.499
Наводно клубовите се обврзале на 23годишно учество

Нема застој, не знам што можат да сторат навивачите да го бојкотират процесот

AST: We are working urgently and closely with supporter groups from the so called 'Big Six' @MU_ST @AST_arsenal @THSTOfficial @WeAre1894 @ChelseaSTrust @spiritofshankly and with @WeAreTheFSA & @FansEurope to fight these Superleague proposals.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.453
Поени од реакции
3.740
Znaci ti si rasist amerika i evropa moze a crncite od afrika neka sutirat kamenja tamu vo krokodilite?
Супер Лига во Африка како континент би го дигнала квалитетот на фудбалот во Африка.
Би била контролирана, би била убаво осмислена и не би имало „елитни“ клубови што ќе држат примат без разлика на нивната форма.

Сакале ние или не Африка е поим за 3rd World. Условите во Европа и Африка не може да се споредуваат.
Европа од друга страна има веќе 10тина јаки лиги, традиција од 50+ години меѓународно натпреварување кое што е најгледано во цел свет итн.
Едноставно Европа е најпрестижниот континент кога станува збор за Фудбал.
Во ниту еден случај не можеш да ги споредуваш Англија и Камерун.
Затоа и кремот е цел свет доаѓа и Игра или Инвестира во фудбалот во Европа а не во Африка.

Тоа што Супер Лига во Африка би го дигнала квалитетот доколку е правилно направена не значи дека Елитна Супер Лига од 12 тима би го дигнал квалитетот во Европа каде што имаш веќе одлични лиги (топ 5) и уште најмалце 5 лиги којшто се со подобар квалитет од цела Африка заедно.

Исто како што и Балканска Лига би го дигнала квалитетот на фудбалот на Балканот. Нормално ако е направена како што треба со 20 екипи со испаѓање со борба за нови екипи, со борба за ЛШ итн. Со тоа и повеќе пари и поатрактивен фудбал.
Мене ми смета елитизмот, тоа што еден тим е недопирлив и што и да праи ќе зима огромна сума и нема да може да испадне од таа елитна супер лига.

А за Расисти муабетот те молам поштеди ме. Пола играчи во европа се црнци, огромен дел се и од тие Афрички држави.

Не можеш да споредуваш Југо со Бентли. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.834
Поени од реакции
11.644
На кои илјадници луѓе загрозува финансиска стабилност?
На сите оние вработени во клубовите чиј буџет ќе биде намален заради скратувањето на добивките од домашното првенство, ТВ правата, европските натпреварувања, итн. Посебно ќе бидат погодени тимовите во Англија, Шпанија и Италија.

Супер лигата само ќе ги збогати веќе богатите, а ќе ги осиромаши уште повеќе тие под нив.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.348
Поени од реакции
5.553
Culture Secretary Oliver Dowden told the House of Commons: "We will not stand by and watch football be cravenly stripped of the things that make millions across the country love it."

Dowden said he had met with the Premier League and the Football Association and said they were "considering a wide range of sanctions".

Dowden added: "If they can't act, we will. We will put everything on the table to prevent this from happening.

“We are examining every option from governance reform to competition law and mechanisms that allow football to take place.

"Put simply, we will be reviewing everything the Government does to support these clubs to play. I have discussed these options with the Prime Minister this morning, and we are working at pace across Government and with the football authorities.

“We will do whatever it takes to protect our national game."


Ако државата замеша прсти нјама Супер лига. Или ќе си легнат на брашно или ќе станат Мајти редс - Истанбул место Манчестер Јунајтед и Блу сити - Банког место Сити.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
16.154
Поени од реакции
13.173
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Демек објаснувањето за супер лигата
 
Член од
23 август 2010
Мислења
33.664
Поени од реакции
86.222
Не можам да ги читам сите коментари али од она што може да го забележам низ интернет просторот е дека идејата за Супер Лига наиде на доста критики и негодувања од фановите, фудбалерите, новинарите итн. Голем проблем кај грото е неинформираноста и носење на заклучок со вжештена глава. Јас сум со ставот за било која ствар у животот да се гледаат двете страни на паричката. Она што можев да го прочитам за фамозната Супер Лига е малку и недоволно за да се формира конкретно мислење, ама од друга страна барем мене ми е доволно да си го кажам своето мислење во врска со лигава и правилата.

Искрено, лига каде што не можеш да испаднеш за мене нема поента, едноставно ќе се изгуби дражта на фудбалот. Сеа гарант некој ќе ми улета со НБА моделот ама да се разбереме уште од старт, НБА и европскиот фудбал немаат допирна точка. САД е земја составена од колку беа таму 51 држава, додека Европа е континент кај што има милион различни земји со различни Влади, начини на функционирање, даночни политики, макроекономски политики итн итн... Тој модел во европскиот фудбал едноставно НЕ Е ДОБАР, невозможен, како сакате сеедно. На страна финансискиот аспект, фудбалот е спорт за кој се живее, милион пати сме биле сведоци на епски натпревари, пресврти, тепање на големи клубови од страна на мали, и сега зошто побогу тоа да им се ускрати? Зашто да се создава приватна лига? Верувам дека фијаското со ФФП кое го доживеа УЕФА може да се надмине и на други начини, а не со формирање на ваква лига. И мој Интер за жал спаѓа во оваа багра што стискаат за Супер Лига и ако гледаме од финансиски аспект тоа им одговара, ама налет тоа кога ќе се изгуби почитта према клубот од страна на неутралните фанови, а и мене ќе ми се згади животот општо од лигава.

Од мене категорично НЕ за лигава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom