Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Сега го видов насловот на темава, мислев дека имам дислексија.

,,Да ли не"

Па и пишал во анкетата Не знам (се пишува одвоено)
ццц
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.704
Поени од реакции
5.669
Колку јако ќе биде Европско без најдобрите играчи. :D

Ќе се зголемат шансите на сите репрезентации и ќе има огромна неизвесност.
Замислете ги Шпанија,Англија,Белгија итн без најдобрите играчи.

Сите работи се поклопуваат за Македонија да направи голем успех на Европско. :oeoeoe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Сериозен си дека некој го избегава Лондон како град? :vozbud:

Островото генерално да, ама да не се лажеме со Лондон. Па размениве меѓу лондонскиве екипи со играчи е баш затоа што им се остануваше да живеат таму (Шурле, Чех, Вилијан, Кејхил, Жиру итн.). И Јаја Туре имаше некоја изјава во стил демек се супер во Манчестер ама не е Лондон и то је то.
Па јас така мислам, не мора да е точно.
Патем Чех, Вилијан, Жиру веќе со години беа таму (и тоа се премалку играчи), и тие се навикнати на островот, па дали ќе се пресели во Лондон/Манчестер/Ливерпул од било кој друг град на островот, не му менува многу. Али сите што отишле на островот било ради лигата (ПЛ е најпрестижна). Е сега, кога сите ќе играат во европска лига, дали некој би се запнал да оди во Тотенхем/Челзи/Арсенал или би ги избрал Атлетико/Јуве/Реал/Барса/Интер/Милан? Не само како градови, туку и плус нека се земе предвид платата. Овие лондонскиве ќе треба да дадат 50% поголема плата за некој да отиде таму.


Муабетов ми беше за овие ѕвездиве од играчи (не за тие што ќе станат ѕвезди, како Канте на пример, што беше никој и ништо пред да дојде во лестер) кои најчесто се французи/јужноамериканци/шпанци, што ќе бараат ем астрономски суми, ем добро место за живеење.

Пак ќе речам, ова е според мое гледање на работите, секој има различен став, и не мора да е точно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
@tariqpanja

Significant development: Karl Heinz Rummenigge, chairman of Bayern Munich, is to join UEFA’s executive committee in place of Juve’s Andrea Agnelli who resigned after knifing UEFA by signing up to breakaway. Rummenigge’s presence a blow to those hoping to entice Bayern to ESL.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.305
ФМ21 мислам дека веќе имаа ваква database спремна :icon_lol:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Не те сфаќам зашто се вртиш во круг цело време кога веќе ти потврдив дека Фергусон и Фердинанд направиле трансфер за повеќе пари ( и титули), јасно ми е мене тоа. Со Абердин максимум му е борба за титула во Шкотска и ако нешто се трефне во Европа. Заработката му е исто така ограничена. Во Манчестер, иако биле тапа тие години, имал многу поголем плафон да достигне.

Ама некако не го гледам делот каде што алчноста на Фергусон за пари, титули и престиж ја загрозува финансиската стабилност на илјадници луѓе во фудбалскиот свет и го уништува фудбалот истовремено :cautious:
На кои илјадници луѓе загрозува финансиска стабилност?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.305
@tariqpanja

Significant development: Karl Heinz Rummenigge, chairman of Bayern Munich, is to join UEFA’s executive committee in place of Juve’s Andrea Agnelli who resigned after knifing UEFA by signing up to breakaway. Rummenigge’s presence a blow to those hoping to entice Bayern to ESL.
Доколку се случи нешто навистина и почни да се игра SL. Мислиш дека Баерн ќе остани сам во ЛШ на пример да игра против Рома за толку пари? Ви село без кучиња ?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.269
Епа исто и големиве клубови. Го достигнаа лимитот во ЛШ и решија да направат покомпетитивна лига. Што е тука проблемот?
Посебно е шокантен лимитот во ЛШ на клубовите на потпретседателите на лигава. :kafence:
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.343
Ова и сигурно е целта ффп и повеќе пари за клубовите.
Само до кај се спремни да одат ќе видиме.
Како до кај ќе одат? Веќе е направена официјална најава за лигата, веќе сите 12 клубови се излезени од Европска Фудбалска Асоцијација, веќе сите луѓе од клубовите кои имаа некаква функција во УЕФА си дадоа оставка. Што повеќе да направат?
Не гледам како клубовиве нема да излезат победници на крај. Прашање е само дали ќе остане ова, или УЕФА ќе свитка опаш и ќе изгради ново ЛШ натпреварување по нивните барања.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
А што се криви играчите да не можат да играат за националните тимови, ако нивните клубови пристапиле на оваа СуперЛига и имаат актуелни обврзувачки договори со истите за некој нареден период од неколку години?

Разбирам дека сака да прави притисок УЕФА, ама ако сака да прави притисок уште во овој момент треба да ги исфрли од европските натпреварувања и националните лиги да преземат конкретни акции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom