Сток агенции и зачленување

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Друже фала многу за постовите :) Глеј саа вака... јас иам 13 години, и добар сум во Фотошоп, па сакав да те прашам каде е најлесно да се дојде до пари, и како е најлесно да ги земам парите ?
Фала инаку :)
Најлесно да се дојде до пари е во Америка, ги имало по улици, а најлесно ќе ги земеш ако само се наведнеш, со мало подсвиткување на колената и благо наведнување на кичмата.

Он Топик.
Научи илустратор и почни да работиш вектор. Фотошопот е само алатка за минимални подсредувања на сликите или комплетни монтажи, но за тоа мора да си и авторот на сликите што ги обработуваш.
 

filip_247

сељак...
Член од
30 септември 2007
Мислења
0
Поени од реакции
6
Најлесно да се дојде до пари е во Америка, ги имало по улици, а најлесно ќе ги земеш ако само се наведнеш, со мало подсвиткување на колената и благо наведнување на кичмата.

Он Топик.
Научи илустратор и почни да работиш вектор. Фотошопот е само алатка за минимални подсредувања на сликите или комплетни монтажи, но за тоа мора да си и авторот на сликите што ги обработуваш.
Па знам шо е ВЕКТОР, али не бива ли у Фотошоп да правиш векор-арт ?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Имам направено повеќе видео анимации ( околу 50-тина ) и планирам да ги ставам деновиве на исток ( се разбира ако ми ги одобрат ), ме интересира дали може преку чек да ми исплатуваат и како иде тоа ( во која банка, колку провизија зимаат и сл. )? некој искуство околу тоа, и ако добијам акаунт за првите 3 дали после они ми селектираат ( за исток збориме ) или после јас сам си ги ги ставам.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Имам направено повеќе видео анимации ( околу 50-тина ) и планирам да ги ставам деновиве на исток ( се разбира ако ми ги одобрат ), ме интересира дали може преку чек да ми исплатуваат и како иде тоа ( во која банка, колку провизија зимаат и сл. )? некој искуство околу тоа, и ако добијам акаунт за првите 3 дали после они ми селектираат ( за исток збориме ) или после јас сам си ги ги ставам.
Преку Moneybookers е проверена варијанта која функционира. Ти направи пари, па после за подигнување е најмал проблем :)

Креираш акаунт на манибукерс (си ставаш твоја сметка во наша банка), во акаунтот на ајсток го оставаш акаунтот од манибукерс, ајсток префрла на манибукерс, манибукерс ги префрла на твојата сметка во наша банка.

Провизијата незнам колку беше, ама минимална е, не се ни чувствува :)

Инаку, се што ставаш (фотографии, анимации...) треба тие да ти го одобрат.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Преку Moneybookers е проверена варијанта која функционира. Ти направи пари, па после за подигнување е најмал проблем :)

Креираш акаунт на манибукерс (си ставаш твоја сметка во наша банка), во акаунтот на ајсток го оставаш акаунтот од манибукерс, ајсток префрла на манибукерс, манибукерс ги префрла на твојата сметка во наша банка.

Провизијата незнам колку беше, ама минимална е, не се ни чувствува :)

Инаку, се што ставаш (фотографии, анимации...) треба тие да ти го одобрат.
Ок друже, имаш комплет скара ( со пијачка ) кај злате од првите заработени зелени $:cug:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
На списокот на картички нема маестро
А друга освен Moneybookers има ли?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Пред два дена пратив 3 видеа ( во слаба резолуција ) и сите ми ги одобриле сега бараат во фул резолуција да абдејтувам но ова интернот сварно споро е абдејтот, цела историја додека отидат.
Него барав по нет други агенции за продажба на видео но освен исток не најдов друга.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
На списокот на картички нема маестро
А друга освен Moneybookers има ли?
Па со Maestro колку што знам преку интернет не можеш никаде нишо да правиш.

Инаку, Moneybookers ти функционира со сите можни картички и сметки.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
И јас сакам да се вклучам во тие Сток сајтови....ке пробам штом дојдам до слободно време...Само да прашам, дали мора сликите да ми се едитувани во илустратор, или нема везе? Во секој случај тоа се мои слики, сликани и малце подесени во фотошоп. Ако почнам со фотографија, нема престанување, жива зараза:vozbud:
 
Член од
1 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
1
Fotolia

За разлика од претходните две, при регистрацијата на Fotolia немора да аплоудирате документ за лична идентификација. Инаку, правилата се исти. Си креирате акаунт и ги внесувате вашите податоци, пополнувате тест (мала проверка на знаењето од областа на авторските права или - што смеете и што несмеете да фотографирате) чекате да ви го одобрат акаунтот (ден до два) и почнувате со аплоуд на фотографиите. Секоја фотографија мора да биде прегледана и одобрена од нивна страна, а критериумите се енормно високи. Може да се случи да биде одбиена поради квалитет (лош фокус, noise...или премногу вештачки додаван контраст/брајтнес и слично), но и поради тоа што се наоѓа на неа (не заборавајте, се бараат фотографии кои можат да најдат комерцијална употреба).

Прекрасно е чувството кога за првпат ќе ви одобрат некоја фотографија, а уште попрекрасно е кога ќе видите дека некој купил ваша фотографија, која ќе биде користена некаде во светот за изработка на промотивни материјали, брошури, билборди, во некое списание и слично.

Со среќа на сите од вас кои сакаат да се обидат со stock photo! :)


Na koj na4in se plaka na ovoj sajt???
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
Јас се зачленив на Dreamstime и ми тргна работата со сликиве(дури една ми прифатија од две, хехе и 3-4 денес ги аплоудирав), туку ако можит некој да објаснит подетално, како ојт работава со moneybookers. данкешн однапрет :)
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Дај ни линк да видиме што си направил
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Неам ставено слика на сток сајт кујзнае колку време. Пред извесен период ми текна да се логирам на фотолиа и кога што да видам, 50 доларчиќи :)
Па се загревам да почнам пак со ставање фотки, ај здравје за викенди ќе почнам нешто да фоткам и илустрирам.

Иначе доколку имате потреба од free stock фотки бујрумте тука не се богзнае што (океј реално за ич пари не треба да се очекува iStockphoto фотографии) али се наоѓаат у 10 фотки 2 што ќе свршат работа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom