Стипендии

Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Може да ми каже некој колку се бараше просек за стипендија на електро минатата година, дали имаше и студентски кредити и колкав просек требаше да се има за студентски кредит.
За техничките факултети, просек за стипендија е над 8,00, а за кредит е 7,00.... Имаше оваа година кредити, ама им ги исплатија со задоцнување.... Иначе стипендии имаше, нормално, само што сеуште не ни се исплатени...

--- надополнето ---

Рано е, има време :)
Ако не се лажам лани аплициравме некаде на средина на ноември па можеби беше и декември :)
Прво треба да излезе конкурсот некаде на средината на Октомври или почеток на Ноември.
Мислам дека можеш да подадеш документи со положени 90% од предметите. Значи треба да си пресметаш колку ти доаѓа тоа во зависност од тоа колку предмети имаш. Е сега дали можеш да прикриеш некој предмет и да го пријавиш како неположен само затоа што ти расипува просек, не сум сигурен.

Јас имам нешто друго да прашам...
Пошто прва година земав стипендија со просек 9.00 сега просекот ми падна на 8.5 мешутоа имам и еден предмет кој допрва ќе го полагам. Реално е да добијам шестка по него ако положам и просекот ќе ми падне уште малку... Прашањето ми е што ако не го положам, дали тогаш во вкупниот просек оценката по тој предмет ќе ја рачунам како 0, или па воопшто и нема да се смета тоа како предмет. Незнам како појасно да објаснам...
На пример досега сум положил 16 предмети и имам вкупен збир од оцени 136, е сега ако го паднам предметов, збирот ќе си остане 136. Но прашањето е дали и тој предмет треба да го сметам при пресметувањето на просекот или па се бара просек само од положените предмети. Се надевам свативте што сакам да прашам, па фала на тој што ќе ми одговори...
Како ќе го сметаш ако не го положиш ?!?! Тој предмет го оставаш, и не го пишиш... Ако имаш услов, во просек, можиш да го скриеш тој предмет, иако го положиш со 6ка.....

--- надополнето ---

Тој предмет ниту го бројш.... Туку вкупниот просек го собираш и потоа, го делиш со ПРЕДМЕТИТЕ КОИ СИ ГИ ПОЛОЖИЛ, А НЕ СО ВКУПНИОТ БРОЈ НА ПРЕДМЕТИ...
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Ај јас да си прашам затоа што многу ме копка, па може некој имал искуство...дали и со просек 8.00 може да се земе стипендија или мора да биде над 8 па макар и 8.01?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.465
Поени од реакции
68.770
Како ќе го сметаш ако не го положиш ?!?! Тој предмет го оставаш, и не го пишиш... Ако имаш услов, во просек, можиш да го скриеш тој предмет, иако го положиш со 6ка.....

--- надополнето ---

Тој предмет ниту го бројш.... Туку вкупниот просек го собираш и потоа, го делиш со ПРЕДМЕТИТЕ КОИ СИ ГИ ПОЛОЖИЛ, А НЕ СО ВКУПНИОТ БРОЈ НА ПРЕДМЕТИ...
Фала на одговор. Па прашањето е дали ќе го сметам како оценка 0, па да делам со вкупниот број на предмети што сум ги слушал, а не што сум ги положил. Само сакав да се осигурам дека повторно ги исполнувам сите стандарди за да ја продолжам стипендијата :)

Ај јас да си прашам затоа што многу ме копка, па може некој имал искуство...дали и со просек 8.00 може да се земе стипендија или мора да биде над 8 па макар и 8.01?
Мислам дека мора да имаш над 8.00
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
ја би пробал со 8.не верувам дек би се замарале ептен со сметање
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
ја би пробал со 8.не верувам дек би се замарале ептен со сметање
Можите и во тој контролен лист кој го потпишува продеканот, да излажите малце, ако не ви ги смета оценките... Кај мене, не ! Ставете 8, 01 или така некако... Ако толку се запне тој да го смета просекот, ке испечатите ново ливче и пак ке ги напишете... Не губите ништо... Тоа е она кое тие таму го гледаат... Таман работа ако сметаа за сите
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
Фала на одговор. Па прашањето е дали ќе го сметам како оценка 0, па да делам со вкупниот број на предмети што сум ги слушал, а не што сум ги положил. Само сакав да се осигурам дека повторно ги исполнувам сите стандарди за да ја продолжам стипендијата :)

Мислам дека мора да имаш над 8.00
таман работа како 0 да се пресметува.
предметот што не си го положил не го ни пресметуваш. Пример имаш 10 предмети, а си положил само 9, просекот си го пресметуваш само од тие 9 предмети, односно само од положените, тој неположениот...ко да не постои.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Да ве прашам... Дали некој знае кога ќе бидат истакнати конкурсите за стипендии?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
До кога мислат овие од горе да ги пуштат стипендиите и кредитите?
 
Член од
8 септември 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Слушнав дека од оваа година (можеби тоа било и претходно) тие што земале стипендија во средно, наводно можеле да ја продолжат истата и од Прва година на факултет. Ме интересира дали некој знае нешто во врска со ова и ако е вистина .... кога е конкурсот?
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Рано е, има време :)
Ако не се лажам лани аплициравме некаде на средина на ноември па можеби беше и декември :)
Прво треба да излезе конкурсот некаде на средината на Октомври или почеток на Ноември.
Мислам дека можеш да подадеш документи со положени 90% од предметите. Значи треба да си пресметаш колку ти доаѓа тоа во зависност од тоа колку предмети имаш. Е сега дали можеш да прикриеш некој предмет и да го пријавиш како неположен само затоа што ти расипува просек, не сум сигурен.

Јас имам нешто друго да прашам...
Пошто прва година земав стипендија со просек 9.00 сега просекот ми падна на 8.5 мешутоа имам и еден предмет кој допрва ќе го полагам. Реално е да добијам шестка по него ако положам и просекот ќе ми падне уште малку... Прашањето ми е што ако не го положам, дали тогаш во вкупниот просек оценката по тој предмет ќе ја рачунам како 0, или па воопшто и нема да се смета тоа како предмет. Незнам како појасно да објаснам...
На пример досега сум положил 16 предмети и имам вкупен збир од оцени 136, е сега ако го паднам предметов, збирот ќе си остане 136. Но прашањето е дали и тој предмет треба да го сметам при пресметувањето на просекот или па се бара просек само од положените предмети. Се надевам свативте што сакам да прашам, па фала на тој што ќе ми одговори...
Mislam deka treba da gi zapises site predmeti koj gi imas poozeno,a bidejki braat 90 %od predvidenite ocenki ,mozes da ne go pisuvas (za 1 predmet ne e problem)ama sepak pak ke se rasprasas:)
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Да прашам само , дали некој од тие што изминатава година прв пат беа избрани за студ.кредити го добија договорот од министерот што требаше да се испрати со другите документи , и дали имате некакви најави за кредитите ,ќе ги даваат или не ги даваат?
 

CaMeC

Рамос - 4
Член од
18 јуни 2007
Мислења
2.266
Поени од реакции
10
Дали можи некој да ми објасни за стипендијата како се зема?Колку испити треба да се положат и се другоо.....?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom