Стипендии

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Има ли информација некој кога ќе пуштат прва рата за стипендиите од оваа година, од втора група, со просек?
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Има некој добиено прво рата за стипендии од втора категорија (прв пат) ?
 
Член од
30 мај 2016
Мислења
29
Поени од реакции
8
Има некој добиено прво рата за стипендии од втора категорија (прв пат) ?
Нема и бог знае кога ќе стигнат пошто од МОН одговорот веќе два месеца е “до крајот на овој месец.”

Барем нека прецизираат кој месец.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
За продолжените стигна и втора рата 6600, комерцијална банка
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Во групата на ФБ некои велат дека на НЛБ имало пуштено за втора група - просек (прв пат), има ли вистина во ова ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
7
Кај сите ли стигна за 6 месеци втора група? Кај мене уште нема
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
Колку ви пратиле прва група продолжена?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
7
Во договорот за продолжување на стипендија (втора група) пишува дека се бара најмалку 90% положени предмети. Јас имам 18 предмети, дали би ми дозволиле со 16 положени, бидејќи сепак 90% доаѓа некаде 1.6 а не е логично половина предмет..
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Во договорот за продолжување на стипендија (втора група) пишува дека се бара најмалку 90% положени предмети. Јас имам 18 предмети, дали би ми дозволиле со 16 положени, бидејќи сепак 90% доаѓа некаде 1.6 а не е логично половина предмет..
90% од 18 ти е 16,2.
Ова значи дека у суштина треба да имаш 17 предмети положено зошто инаку 16 предмети се помалце од 90%, а они ти рекле минимум 90%.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
Во договорот за продолжување на стипендија (втора група) пишува дека се бара најмалку 90% положени предмети. Јас имам 18 предмети, дали би ми дозволиле со 16 положени, бидејќи сепак 90% доаѓа некаде 1.6 а не е логично половина предмет..
Со 16 предмети ке имаш негде околу 88%, ја имам прашувано во мон и ми имаат кажано дека ако процентот е поише од 85 не прават проблем и ја продолжуваат. Ти поднеси си документи за продолжување таму у окт/ноември за секој случај. Али би требало да ти ја продолжат :)
 
Член од
17 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дечки.
Да ве прашам, како се бројат предметите за во уверението и во УППИ образецот, т.е. дали предмет што ти е презапишан го броиш само еднаш или два пати? На пример во прва година од 9 запишани положив 8, во втора година запишав 10 од кои едниот е предмет од прва година. Дали сега вкупниот број на предмети ми е 19 или 18? Исто, сакав да ве прашам дали за вкупен број на предмети ги земате оние што ви се запишани или оние што ги предвидува програмата? Бидејќи програмата предвидува предмет што не сум го запишала бидејќи сум немала услов.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Здраво, дечки.
Да ве прашам, како се бројат предметите за во уверението и во УППИ образецот, т.е. дали предмет што ти е презапишан го броиш само еднаш или два пати? На пример во прва година од 9 запишани положив 8, во втора година запишав 10 од кои едниот е предмет од прва година. Дали сега вкупниот број на предмети ми е 19 или 18? Исто, сакав да ве прашам дали за вкупен број на предмети ги земате оние што ви се запишани или оние што ги предвидува програмата? Бидејќи програмата предвидува предмет што не сум го запишала бидејќи сум немала услов.
За вкупен број предмети се зема бројката што ја предвидува програмата.
 
S

staycalm

Гостин
Може некој што има земено стипендија од прва група да ми пише ПП?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom