Стипендии

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.055
Поени од реакции
17.742
Абе сеуште не е излезен огласот?

Лани ова време мислам дека излезе, некој ден порано.
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
За стипендијава од трета група, може ли да аплицираат и студенти од ФИНКИ?
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Дали ако аплицирам за 2 стипендии (нормално можат да ме изберат само за една), од неопходните документи треба да поднесам 1 примерок или треба 2? Пример аплицирам за прва и за трета група и дали ќе ми треба едно уверение за положени испити или 2 (едно за првото аплицирање и едно за второто)?
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Сега видов дека еден од потребните документи за поднесување на стипендија е Фотокопија од индексот, што поточно треба да ископирам само предните две страни или... ?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Веројатно ќе бидам малку оффтопик но една работа не ми е јасна. Неодамна дипломирав и за време на моите студии бев стипендист. Кога одев во Скопје да ја продолжувам стипендијата имаше и студенти од приватниве факултети кои пазете сега...земаа стипендии од социјална категорија. Значи има да плати за упис 1к 2к евра а ваму аплицира и зема стипендија од социјална категорија. Не ми е јасно каква е оваа извртена логика? А исто познавам еден куп други студенти кои учеа и учат на државните факултети кои навистина им е потребна таа стипендија наменета за социјалните категории на студенти а не им беше одобрено да земат.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.055
Поени од реакции
17.742
Веројатно ќе бидам малку оффтопик но една работа не ми е јасна. Неодамна дипломирав и за време на моите студии бев стипендист. Кога одев во Скопје да ја продолжувам стипендијата имаше и студенти од приватниве факултети кои пазете сега...земаа стипендии од социјална категорија. Значи има да плати за упис 1к 2к евра а ваму аплицира и зема стипендија од социјална категорија. Не ми е јасно каква е оваа извртена логика? А исто познавам еден куп други студенти кои учеа и учат на државните факултети кои навистина им е потребна таа стипендија наменета за социјалните категории на студенти а не им беше одобрено да земат.
Многу едноставно, деца чиј родители се во странство или најчесто земјоделци имаат можност лесно да ги прикријат вистинските приходи, всушност тие немаат ништо тука што им влегува во приходите и изгледаат како социјални случаеви, а се сосема спротивно од тоа.

Од друга страна доволно е едниот родител да работи, да зема 15000 денари плата, тоа годишно е 180000 денари што иако е реално смешна сума, ги истиснува овие деца од местата кои носат стипендија.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.055
Поени од реакции
17.742
Денеска треба да има резултати, јас не ги гледам или не се излезени сеуште?
 
S

staycalm

Гостин
Може некој што добил стипендија од прва група да ме контактира во пп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom