Стипендии

Член од
11 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
0
Што се случува со оние кој земат прв пат оваа година? Срамота луѓе
 
Член од
3 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
Да ве прашам во врска со овие стипендииве од МОН.

Во врска со рангирањето дали имаат предност оние кои што ги имаат положено сите предмети но се со помал просек или предност имаат тие што немаат положено 1,2 предмети но се со повисок просек?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.750
Да ве прашам во врска со овие стипендииве од МОН.

Во врска со рангирањето дали имаат предност оние кои што ги имаат положено сите предмети но се со помал просек или предност имаат тие што немаат положено 1,2 предмети но се со повисок просек?
Мислам дека ако го исполнуваш условот на минимален положен број предмети, се гледа само просекот.

Пример, студент од втора аплицира за стипендија за успех. Таму условот е 90% положени предмети и просек над 8.5 (или над 9 за општествени науки).

Ако во прва година положил 9/10 предмети со просек 9.5, би требало да е во предност во однос на студент кој ги положил сите 10/10 предмети, но има просек 9.2 на пример.

Не сум 100% сигурен во ова ама би требало да е така.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво!
За аплицирање за стипендија потребно е нели 80% положени испити од вкупниот број на предмети, е сега јас имам вкупно 14 предмети, а 80% од 14 излегува дека е 11,2.
Сакам да прашам дали некој знае со колку положено испити имам право да аплицирам? 11 или 12.. ова 0.2 ме буни
Ве молам за одговор.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
Здраво!
За аплицирање за стипендија потребно е нели 80% положени испити од вкупниот број на предмети, е сега јас имам вкупно 14 предмети, а 80% од 14 излегува дека е 11,2.
Сакам да прашам дали некој знае со колку положено испити имам право да аплицирам? 11 или 12.. ова 0.2 ме буни
Ве молам за одговор.
11 положени од 14 предмети е помалку од 80%, така што треба минимум 12 положени
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Може ли да се земе стипендијата од трета група(просек најмалку 7) за информатичари?
 
Член од
25 април 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој може да ми каже колкав е процентот на потребни положени предмети за да ја фатам стипендијата од тип б(4 400) на ФИНКИ?
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Здраво, дали некој знае дали е потребно да се имаат сите оцени во индекс за аплицирање за стипендија, бидејќи во потребни документи стои фотокопија од индекс?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Здраво, дали некој знае дали е потребно да се имаат сите оцени во индекс за аплицирање за стипендија, бидејќи во потребни документи стои фотокопија од индекс?
Не.
 
Член од
23 мај 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki, imam stipendija od Biznis akademija Smilevski vo vrednost od 2000e pa koj planira tamu da se zapisuva ili veke studira, moze da me iskontaktira da se dogovorime za cena, ili ako poznavate nekoj moze da mi go preporacate.
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Здраво, дали некој знае дали ќе ми ја укинат стипендијата доколку сум вработена?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Баш пред некое време стигнаа резултатите од стипендиите. Кога бев до МОН за да си ја потврдам стипендијата(со 3 копии од документот за соодветната група како и копија од трансакциска) ги прашав тие од првите шалтери каде треба да ги оставам документите и ми рекоа тука. Ми ги земаа, ми побараа тел. број и толку. Но, баш пред некој ден мн. луѓе ми викаа дека требало да ми дадат и архивски број(како тој кога се запишува семестар на факс)...
Ме интесира од тие што веќе земале, дали е ова случајот или доволни се само доставените документи и тел. број ?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Дали е дали ви стигнаа на вам пари од стипендија на сметка ? Прв пат ми е да треба да примам стипендија, но иако е 5-ти уште нема инфо. од МОН. Јас и мн. мои колеги се изнапишавме мејлови, но џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom