Стипендии

Член од
1 декември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Pozelno bi bilo dokolku nekoj zima stipendija, da pise dali mu stignala.. pocna odbrojuvanjeto.. iako posetata na bankomatite kje bide pocesta od onaa vo wc-to, sepak imate sansa tuka da izraduvate nekogo..
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
Стипендии кога?

More ostajte se drugo da ne znaete koga kje pushtat stipendii, krediti takvo neshto, sho napravi vladava ne ostavi nas studentite taka bez dzeparac:tapp:
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Ке биде некаде пред да заврши годината па тамам за на одмор ке ни се најдат.:nesvest:Еј стварно претераа.Па ми треба џепарац башка запролети сакам да се подновам нешто.....
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
хахаха јас незнам, изгледа првпат оваа година ќе се омрсиш од државава. Епа да знаеш ќе се изначекаш , нашето министерство е познато ппо својата*АЖУРНОСТ* . Негде март-април ќе спукаат 3 рати па на крај у јуни уште три, тоа е традиција!
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
dali znaj nekoj kolkava ke bidi stipendijata ovaa godina. jas slusnav deka ke bidi 5 500 samo ne sum sigurna aj ako znaj nekoj neka napisi:smir:
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
pa normalnata stipendija.. mislam ke e za 10% pogolema od lani.. togas mislam bila 3300.. sega ke e 3630... aaa tie po 5000+ se samo za ekstra nadareni studenti na elektro mislam.. i pretsedatelot gi davase.. na 100tina 200 studenti samo.. a drzavnata bi trebalo da e 3630.. za 9 semestri.. matematika = circa 530 evrosi :D
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Imate iskustva so stipendii? Mislite ke bide regularno i ke gi dobijat tie so zasluzuvaat? Za vo studentski domovi koga trebase da se primat bese ludnica. Se nadevam za stipendii ke nema problemi.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
за на економски како е со стипндии знае некој ? Критериуми, просек итн ?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
за на економски како е со стипндии знае некој ? Критериуми, просек итн ?

Над 8.5 мислам дека е за економски.... И 3000 денари мислам дека изнесува....

Барем, така ми кажа другар од таму....Он сеа треба да почне да ја прима па ни он не знае точно...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
еве ви страни за министерството за образование и наука и убаво е се објаснето што како
стипендии и кредити

а еве и како беше лани конкурсот и што се бараше, исто ќе биде и годинава само што се зголемени стипендиите на 10%
конкурс 2007/2008

Најбитно е да имаш добар просек и во електронското пријавување се бара просек и плата на твоите родители, што значи платата е многу битна, што помала толку подобра (но тука се вршат измами па ако си снаодлив ќе се снајдеш).
А стипендијата следува откако ќе завршиш прва година на факултет и навремено да ја исчистиш годината.



А мене ме интересира има некој искуство со стипендиите за постдипломски?
Знам дека доделуваат многу малку, но и добра сума даваат околу 8000 мислам месечно.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Jas imam edno prasanje. ZNaci ucam vo Sofija na fakultet koj go nema vo Makedonija. Imam cueno deka me sleduva stipendija i bev vo ministerstvoto a tamu nisto ne znaele okolu toa. Ima li nekoj informacija za vakvo nesto i da mi objasni malce kako odat tie raboti. Fala unapred
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Jas imam edno prasanje. ZNaci ucam vo Sofija na fakultet koj go nema vo Makedonija. Imam cueno deka me sleduva stipendija i bev vo ministerstvoto a tamu nisto ne znaele okolu toa. Ima li nekoj informacija za vakvo nesto i da mi objasni malce kako odat tie raboti. Fala unapred
стипендија за дефицитарни кадри...
Има клаузула како демек ако земаш бугарска стипендија не можеш македонска.... ама има дилема во толкувањето така да на некој даваат на некој не...

ако не земаш бугаарска стипендија, од нашата ќе земиш без проблем за дефицитарни кадри.... ама ако земаш бугарска ќе треба да се потрудиш малце...
Тешко е ... треба да одиш таму и да си многу упорен, да му се заканиш со народен правобранител....и слично... мислам според законот во право се и да ти дадат и да не ти дадат стипендија за дефицитарни ако веќе земаш друга стипендија./.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Of lele znaci makedonska rabota si e makedonska nema tuka dilemi....bugarska si zemam veke, a znam deka i spored zakon treba da zemam i taka ama aj ke vidime. Fala za informacijava...ke gi imam vo predvid utesuvackite zborovi ko ke sum tamu:))))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom