Сте јаделе ли питулица и тури-потпечи (ѓомлезе)?

  • Креатор на темата FrAnKEnsTEiN
  • Време на започнување

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
BusHav напиша:
И јас идам на гости кај тебе и јадеме ѓомлезе заедно!!!!:je::je:
Taman em dzomleze em laf muabet :)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Андроник, брачко, нека има и едно за мене(парче, тавче...). Ме разјадовте у 6 и пол. Не ми текнува на еквивалент од баба ми. Слатко изгледа...
 

DACY

DON JUAN
Член од
9 февруари 2006
Мислења
282
Поени од реакции
0
Abe ova katce me pravi nostalgicen...ebati italijata nisto butur nema osim pizza i pasta..dajte tama za pizzi i pasti da ima sto da kazam:)
 
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Kaj i da se ide planirajte me i mene zosto jas od nostalgija kon toa ja pocnav temava:pos::pos::pos:
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
114
Поени од реакции
3
тоа тури потпечи немам јадено а би сакала да пробам ,а за питулици традиција ни е за бадник обавезно ги спремаме слично се правата како палачинките само што смесата се состои само од вода ,брашно и сол и наместо во тавче се печат на ламаринче специјална старинска направа за питулици.Така спремени питулиците се редат во тавче наизменично со смеса од лук ,вода и масло така да тоа оди вака еден ред питулици и еден ред од сместата и откако ке се нареди се сечи на колку сакаш парчиња и се печи .
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Тури-потпечи....аххх...една моја подалечна баба (поточно сестра на дедо ми), Бог да ја прости, коа идевме накај Охрид ќе поминевме кај неа...Леле леле леле едно ѓолезе шо праеше...Алал да и е...ЕДвај чекав да се враќам од Охрид за пак да поминам...Преубаво го правеше...Ми недостига тој вкус...Мајка ми неможе да го напрај, треба некаков си вршник едно такви чудно..А ние дома само шпорет иаме:pos2:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Мајка ми и баба ми го прават убаво. Иначе, од Охрид сум и мислам дека охриѓани се мајстори за ѓомлезец. :)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Немам јадено вакво не прават моите баби :toe:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
абе ова ѓомлезе само ние од охридско- струшкиот регион знајме што е
овие накај источна македонија појма немаат за него
ама незнаат што пропуштаат, дефинитивно најдобар и уникатен специјалитет
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
абе ова ѓомлезе само ние од охридско- струшкиот регион знајме што е
овие накај источна македонија појма немаат за него
ама незнаат што пропуштаат, дефинитивно најдобар и уникатен специјалитет
Се сложувам со тебе, дури и странците кои го пробале даваат позитивни критики и плаќаат и по 1.000 денари за добра тепсија ѓомлезец.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: Пазете сега прикaзнава моја (истинита прича шо ми се има на мене десено):

Одам на Парк плажата и си седам така си одмарам,намерно ја избрав плажава како помирна без музика,онака опуштено,лагано.....Едно време од таму се задава еден чиче:Топло Ѓомлезе!!!...Повелете Ѓомлезе......Ај рекоф мајката шо му е на чоеков,кажува нешто,а појма неам шо кажува.Чим вика ТОПЛО,си реков мора да е нешто за јадење,ама од кај да знам шо е можда има некоја состојка шо не јадам нешто,а немав ни представа од шо можи да биди(благо,солено,кисело.....).И пак чичево: Повелете топло Ѓомлезе!!! Леееелееее.....А бе не купувам рекоф шо сака нека биди,а башка то кај на плажа,па уште нешто топло да јадам. Случкава се погоди да биди баш предпоследниот ден ко си одев од одмор.Другиот ден си одам дома.Пуштам скајп и го прашав Жанко ЗШ од Голабовци: А бе брат му велам аман за аман кажувај шо е ЃОМЛЕЗЕ!!! Добро бе ми вели стварно не знајш? Стварно му велам неам никаква представа шо можи да биди.А бе толку ми вика не ти се даваја двајс денара да си купиш?Ама не знам му велам шо можи да биди па да земам да го купам и да го јадам тоа чудото.И капак на сета брука беше шо кажа во програма на СуперРадио дека Прилепчани појма немале шо е то Ѓомлезе :kesa::kesa::kesa:.Друг пат ми вика ко че идиш да ми кажиш,јас че ти купам за да пробаш.Па ај здравје боже годинава че пробам :smir:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Имам пробано, и охридско и стушко, мрсно е така, нема зајре, има мрсни прсти после, ама е интересен вкусот. Така,автентично некако се осеќаш додека јадеш:)
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
i ja imam probano u ohrid kaj edni prijateli i navistina e mn extra za jadenje
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Аххх ги обижавам овие две работи.Некогаш прави баба,а некогаш и купуваме.Стварно ми се многу вкусни посебно ѓомлезето мх мх мх.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom