Сте јаделе ли питулица и тури-потпечи (ѓомлезе)?

  • Креатор на темата FrAnKEnsTEiN
  • Време на започнување
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Baba mi pokojna mnogu ubavo gi pravese ovie raboti!
Aj pa ako nikoj ne jadel ke vi objasnam ponataka kako se pravat i sto se ustvari!
Pozdrav
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Sto e toa turi-potpeci?
aj fino lepo sea da objasnis:)Inaku takvi "babini" specijaliteti mnogu sakam,mojata babicka mi pravese przeni kori,ili so seker ili so sirenje..prekrasni se!
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
тури-потпечи, или ѓомлезе(ц), е Македонски специјалитет, намногу застапен во Охрид и Охридско

мислам дека некоја од модераторките имаше една тема за тоа тука некаде...

иначе, се спрема на ваков начин:

- припремаш каша-мешавина (тесто) од брашно, вода, шо знам јас шо се (различни рецепти има :)

- палиш огно

- тлаваш сачо (сач, вршник, врста сад, ако немаш таков, и тепсија брка работа) да се стопли на огно

- го топлиш и капако

- тураш една лајца тесто

- тлаваш капако од горе да се потпечи

- фрлаш некои си мирудии (сирењце, ова она :)

- така дури не е догоре полн сачо / тавата

не знаев дека има Македонци и Македонки кои не знаат шо е „ѓоа мезе“
или ѓомлезе или тури-потпечи :)

пријатен ден и добар апетит
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.554
Поени од реакции
7.291
Ова е ептен гурманско јадење. Во Охрид/Струга доста го прават. Баш деновиве треба баба ми да направи едно.

Еве како изгледа

 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Na albanski e poznato kako FLI-ja ....inaku i jas go sakam ovoj specialitet mnogu ama i kaj nas poretko se pravi
 
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
tokmu toa e turi potpeci!!!U ohridsko go vikaat gjomleze a vo mijackiot kraj od kaj sto se baba mi i dedo mi go vikaat turi potpeci! Pa Andronik da viknes da ksneme malce posto ne sum jadel dolgo vreme od toa!!!Pozdrav
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Еј Ѓомлезе е ЗАКОН!!!!!
Немам одамна јадено ама кога и да има цело го јадам,изгледа затоа и не ми прават веќе хехехехе
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.554
Поени од реакции
7.291
Marlboro-light и кај нас ретко се прави, за себап и слично. Или ако подолго не е направено ќе се направи одвреме-навреме.

FrAnKEInsTEiN бујрум, слободно било кога кажи.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Stom stignam MK , tetkami stanva drugio den rano i prv den na odmoro e obavezitelno dzomlezeto .. Mmm kako bi k snala edno parce sega so kiselo mleko .
Bw letoski Ohrid imase niz carshija se prodavaja za sitni pari ama ne se sporedvase so na tetkami:)
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
ragazza напиша:
Stom stignam MK , tetkami stanva drugio den rano i prv den na odmoro e obavezitelno dzomlezeto .. Mmm kako bi k snala edno parce sega so kiselo mleko .
Bw letoski Ohrid imase niz carshija se prodavaja za sitni pari ama ne se sporedvase so na tetkami:)
И јас идам на гости кај тебе и јадеме ѓомлезе заедно!!!!:je::je:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Имам јадено , многу е вкусно.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Е како не сум јадела...таман работа во Прилепска куќа да не каснеш тури-потпечи...нема шанса!
Прилепчани го прават уште повкусно од Охриѓани,но сепак мислам дека во Мариово е настанато.И највкусно го прават,рака на срце!!! :)
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Дали сум јадела? Ха!
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Андроник напиша:
Marlboro-light и кај нас ретко се прави, за себап и слично. Или ако подолго не е направено ќе се направи одвреме-навреме.

FrAnKEInsTEiN бујрум, слободно било кога кажи.
I jas doagjam :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom