Сте јаделе ли питулица и тури-потпечи (ѓомлезе)?

  • Креатор на темата FrAnKEnsTEiN
  • Време на започнување
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Уууу абе најубо ѓомлезе во Лескоец прает немат тука шо во секоја куќа шо сум била до сеа во Лескоец супер било...онака ни препечено ни бљуткаво...таман.Од охриѓанкиве никоја не ми го погодила до сеа ко шо си го сакам јас.А питулици баба на секое одење кј нејзе ми ги прајт и си уживам дур јадам, ми теквит ко бев мало заедно ко ќе праеше многу сакав да ги редам јас в тавче и најчесто се горев ама шо ќе прајш ак не ми даеа да стам цела вечер ќе пиштев :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Питулици премногу сакам ги обожавам секоја недела јадам, а гомлезе не сум јадела а и немам појма ни како изгледа ни како се прави:toe:
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Никогаш не сум пробала, а изгледа вкусно. Има ли во охридско-преспанскиот крај некој традиционален ресторан каде што може да се порача ѓомлезец?Препорачајте!
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ѓомлезе кога јадам се пренатупанувам али после цел ден проблеми во дигестија оти е многу тешко јадење,ипак вреди :helou:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Нешто најдобро на свет се питулици :vozbud::vozbud::vozbud: неможам да престанам да ги јадам...мххх веќе лига ми потече :toe:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ѓомлезе баба ми прави стално а и питулици јадам
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.916
Поени од реакции
12.405
Ауу,од кога немам јадено ѓомлезее.... А шубо е пак,милина да ти е ко ке го јајш,онака топло. Ми се пријаде :)
И питулици јадам,редовно,не пропуштам никогаш. Понекогаш ги јадам со сирење.понекогаш со шеќер,зависит од расположение :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Уффф, обожавам. Како баба ми што го прави, никој. Ам дека заедно го правиме, затоа :pipi:
Bild109.jpg
 

Attachments

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Кога и да одам во Охрид, или ако тркнам до Трпејца, гнетам ѓомлезе ко луд, мамата!!!
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Ѓомлезе какво праеме дома то е чудо нешто, ако во пролетните месеци иде некој накај Ресен нека ме бара, ќе правиме ѓомлезе, прсти да лижиш:helou:
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Да да секако ѓомлезе со сирење нема поубаво нешто....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Лиги ми потекоа... Мх, мх, мх! Прекрасно нешто. Малце тешко е, не можам количински повеќе од едно малечко парченценце да изедам - ама е прекрасно за јадење и прсти да се изедат!:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom