Стари македонски имиња

Дискусија во форумот 'Историја' започната од theMac3donian, 23 август 2008.

 1. MacedonianSun

  MacedonianSun herE I gO agaiN!

  Член од:
  13 декември 2008
  Мислења:
  1.111
  Допаѓања:
  32
 2. sikidiki

  sikidiki

  Член од:
  28 јули 2010
  Мислења:
  231
  Допаѓања:
  37
  Меглена, Злата, Хрисула, Хрисанда, Хрисанти, Мина, Мена,
   
 3. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888
  Митра е едно име, Димитра е друго име (Митра е Персиско Божество или вид капа, а Ди-митра произлегува од дуализмот во Персиската митологија (Митра и Ахриман) или пак е од “двојната“ бискупска шапка). Само името Мита може да произлегува од Митра (и тоа е дискутабилно - може да произлегува од Мито, Митко, Митан и сл.), а инаку Митра е едно а Димитра друго име.

  --- надополнето ---

  Други имиња :
  Кита
  Леца
  Лефтерија
  Зара
  Даринка, Дара
  Добрила
  Драшко
  Тоде
  Танас
  Тасе
  Паско
  Спасе
  Трпе
  Мануш
  Манојле
  Екса (Ексенија)
  Поликсенија
  Риска
  Ристана
  Ташко
  Тачко
  Растко
  Крале
  Сидор (Исидор)
  Мате(ј)
  Стамен(ко)
  Гроздан
  Елен
  Глигур
  Коста
  Крсте
  Трајан
  Менка
  Доста
  Душанка
  Калин, Калина
  Писана
  Косара

  Некои имиња се можеби веќе досега појавени, ама немам време да проверувам...
   
 4. Славјански

  Славјански Антички Словен

  Член од:
  2 мај 2008
  Мислења:
  5.644
  Допаѓања:
  1.343
  За Митра.
  http://ru.wikipedia.org/wiki/Митра

  Божеството носи бригиска капа, али историците се махери да ја сместат на сосема друг крај.

  Има и соларно значење, каде Митра го создал денот, сонцето, од нашите книги, ведите.
   
 5. Mad_Coko

  Mad_Coko blow me!

  Член од:
  21 август 2010
  Мислења:
  4.601
  Допаѓања:
  7.031
 6. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.973
  Допаѓања:
  5.220
  бабами се викаше Евдокија, друга роднина по мајка Евгенија, Параскева( пацето на нагалено), тетками Венера , другата Споменка, Власто исто имав. значи од кај мајками фамилијата имињата закон.
  од кај таткоми просечни секојдневни.
   
 7. Sheldon Cooper

  Sheldon Cooper Гостин

  Голем дел од претходно наведените имиња не се стари македонски туку грчки кои најверојатно се користеле во Егејска Македонија. Иначе Лефтерија на грчки значи слобода.
   
  На V V not W и MEDDLE им се допаѓа ова.
 8. DarthKaran

  DarthKaran Gray Jedi

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  123
  Не се сите којзнае колку стари, ама се македонски и подзаборавени:

  Ласте, Видан, Цветан(Цветко), Прохор, Благој, Гордан (женско Гордана), Живко, Наум, Мино, Мане, Славе, Силјан (Силен), Тале, Огнен, Круме, Рубин (неверојатно колку Рубиновци има во Прилеп :) )

  Јана, Коприна, Надежда, Риза, Менка, Убавка, Весела, Бојка, Драга (Драгица, Драгана), Лилјана, Смилја, Славка (Славица), Милена, Вероника (древномакедонски Береника), и да не беа шпанските серии ќе беше добро Касандра да се врати во употреба

  За сметка на овие имиња кои имаат смисла на македонски, денес половина од децата се викаат Тео, Лео, Миа, Сара или имаат двојни имиња како Ана Марија. Не памтам јас во македонската традиција да имало двојни имиња, ама што ќе им правиш кога не се писмени, па и презимињата од сопругот денешните жени ги земаат во машки род, демек еманципирани сме, да се знае дека ова не е моето родено презиме туку од мажот. Па и роденото презиме ти е од маж земено гуско една!? :sick:
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DarthKaran

  DarthKaran Gray Jedi

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  123
  Кажи Рајне, кажи душо
  кој ти нишан стори...
  :)
   
 10. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  и други имаат напишамо глупости дека некои имиња имале грчко потекло, ама ти си капак...
  Козма-Кузма=демон
  odi isplakni oci
  korenot mu e od zborot kUz=zlato
  vo t.n. ie jazik, cesto ona sto e zbor za belo, arno, e i zbor za crno,losho
  Kuzman e vo drustvo so Damian=Demon.
  tie poteknuvaat od Kilikija/Brigija, od mestata od kade i apostol Pavle imase vizija...
  dali ti imas vizija , na koj jazik mu se javil covekot od Makedonija, koj od nas ima vizii deka mu se javil kinez i kako se razbraa?
  vo slovenija ima grad Kuzma, kaj nas rudnik Damjan..
   
 11. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888
  Во Азербејџан зборот “куз“ значи “бразда“ (да ти е..м куз на тај гуз:icon_lol:)
  Во Унгарија зборот “куз“значи “борба“.
  Ти велиш - “злато“ или “демон“...
  “Грците“ велат “кос“... (ако “косо“ е подредено, тогаш имаат чуден смисол за поредок, башка што Албанците “кос“ го нарекуваат киселото млеко и јогуртот)
  Па, одлучи се за нешто...
   
 12. Радев

  Радев

  Член од:
  24 декември 2009
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  17
  This very unusual surname is of Russian origin, and is a metronymic of the given name "Kuzma", itself coming from the Greek "Kosmas", from "kosmos", order, arrangement. The popularity of the given name in the Middle Ages was largely due to the fame of St. Kosmas, who, together with his brother Damianos, was martyred at Cyrrhus in Syria
   
 13. karan

  karan бивш поет, плукач, вљубеник во слободата

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  3.522
  Допаѓања:
  2.506
  Инаку грчкото (е)Лефтерија и македонското Слобода имаат заедничко потекло.
   
 14. radiomileva

  radiomileva

  Член од:
  1 ноември 2010
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  239
  се одлучив....
  решив да ти поставам прашање- дали Азербејџанскиот и Унгарскиот јазик се од групата ИЕ јазици?
  не мешај баби и жаби...
  и жити се, ама примери, грчкиот и албанскиот јазик, и тие ли се од ИЕ?
  како можеш да споредуваш, повторно, баби и жаби?
  провери и во кинескиот и јапонскиот и во банту јазиците, и таму има куз...

  еве ти почетна лекција, што е ИЕ јазик
  Meaning of கூழ்
  s. pap, porridge, thick gruel; 2. boiled rice, சோறு; 3. grain in the field, பயிர்; 4. wealth, பொருள்; 5. gold, பொன்; 6. food, உணவு.
  http://www.tamildictionary.org/tamil_english.php?id=5998
  celoto objasnuvanje e deka e povrzan so sonceto (zreenje..drn..drn)....
  --- надополнето: Dec 20, 2011 7:26 AM ---
  мислиш на
  луфтер манџа-поморанџа?
  а што е проблемот ако има луфта?
  а Luftwaffe?
   
 15. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888

Сподели преку: