Стари македонски имиња

Член од
30 април 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дали некој би можел да каже од каде и кога потекнуваат презимињата Србинов/Србино(в)ски/Србаков? Од бугарски извор прочитав дека во прилепско еден го именувале така бидејќи се однесувал како Србин и тоа му било како на подбив, но освен тоа немам ништо друго прочитано поврзано со презимето или пак личното име Србин. Секое појаснување е добредојдено.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.449
Поени од реакции
39.478
Еве некои од книгата Историјата на Македонскиот народ од турски документи,Охридски санџак 1583год .
Од селата Клење,Нерези,Пискупштина,Безово,Џепиште,Луково,
Модрич,Требиште,Тучепи и Гиновец.

Јофко,Пројчин,Тихо,Јандро,Нене,Којчин,Волчко,Продан,Мило,Мрзан,Бежан,Бојко,Ачко,Бојчин,Грдан,Мечо,
Јорго,Стајо,Ѓорче,Кеко,Волкашин,Рајчин,Кондо,Панзо
:icon_lol: Мора да се вратиме на овие имиња. Со давање имиња на римкски импертори нема далеку да стасаме.
 
Член од
30 мај 2022
Мислења
11
Поени од реакции
1
Samoedno prashanje dali imeto Гаџо e makedonsko ili vlashko ime
Автоматски споено мислење:

:icon_lol: Мора да се вратиме на овие имиња. Со давање имиња на римкски импертори нема далеку да стасаме.
A dali vi e poznato imeto gadjo i od kade poteknuva ova ime,?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom