Стари македонски имиња

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
Имам баба која се вика Маријанти ( доста ретко име). Сакам само да дополнам дека голем дел од нашите традиционални и изворни имиња се интернационализирале( Филип,Александар, Ирена,Анѓелина,Катерина...) , за некои пак имиња кои ги користиме неможе со сигурност да се каже од каде потекнуваат бидејќи ги има во целиот христијански свет , па и во други религии, а првенствено мислам на јудејската (Павле, Петар, Давид,Арон,Аврам, Гино,...). Некои имиња ги немало во македонија до пред 70 години, кога нагло почнале да им бидат доделувани на Македонците (Бранко, Мирко, Славко,...).
Не сум сигурен 100%, но сте виделе ли друг етнос да ги користи имињата Панче, Цане, Цана, Коцана, Коце,Илија,Ѓорѓија, Глигур, Антон, Косара, Орхидеја, Ордан,Ленче, Даме,...
Ова набрзина и небаш синтетизирано, иако постојат голем број на имиња кои ги има само кај нас Македонците !
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Sevdalina...simpaticno mi e toa ime.
Sevda..Sevdalinka (muzika)
imeto i doga od znacenjeto za enjoy , honour...tocno toa e i sevdalinka (stil,vid na pesna)
imeto, bukvalno i znaci the duty or rule of service, no kakov vid service?
to enjoy sexually , have sexual intercourse with....
podlabokoto znacenje verojatno poteknuva od zborot seva=svetlina, grom, no i seva=sheva=disenje vo vrat?
po moe, svetica za sex....
http://www.definition-of.net/معنی-سيودهي+सेवधि+seva-dhi+for+śeva-dhi+wealth-receptacle
potekloto mu e od IE jazicite, ne e od turski-arapski....na arapski sewda=crno
p.s.
FALCO?
 
I

Iblis

Гостин

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Јасна - уште едно прекрасно женско име.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
Митра, баба ми бог да ја прости.
Оган = Сонце.
Заеби, и моата прабаба, Бога да ја прости се казваше Митра, ама не от димитрина, а по паспорт. Мани ке испаднем рода со Славјански и тогаз шо ке праиме:)
а инак многу иминја се модерни и во Бг се уште - Рајна, Ралица, Наежда, Весела и т.н. а инао Евдокија, Параскева, Венера исто ги има и сега ама поредко и су исклјучиво грчки произход.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Митра е персиски Бог на сонцето = “сонце на праведноста“, “праведно сонце“ (Мит-ра). “Ра“ е едно од најчестите именки за именување на Сонцето (покрај “Ил“, (“Ел“) и Деус (Ѕеус, Тхеос) ) па Митра (и машкото Митре) е засебно име, за разлика од Димитар (каде се посочува двојноста (“ди“) на Митра, или, што е поверојатно, се алудира на двојната капа (бискупска) на владетелите, особено двојната капа на Фараоните - владетели на долен и горен Египет) кое име (Димитар) би значело : “оној кој е со две митри“ - “со две капи“.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
има многу добри и убави имиња од наши македонска литература помеѓу двете светски војни
Антон Панов - и самото име Антон е убаво машко име
романот Печалбари - Јордан , Константин , Божана , ќерка Симка ,Симка , Зафир
Ристо Крле - и самото Ристе е убаво македонско име ( дедо ми се вика Русе , баба ми Милица - сите си ја викаме Мица , Мицо :)) ликови од романот Парите се отепувачка - главниот лик Митре , жена му Мара и ќерката Ката, Анѓеле
Коста Солев Рацин - и самото име Коста е убаво име , незнам зошто во денешно време не се употребуваат овие македонски имиња :( негови поштенски картички до невозвратена љувов Рахилка Фирфова - Раца.
Коле Неделковски - Коле добро име -
Васил Иљоски - ликови од романот Чорбаџи Теодос : Теодос , Кева , Арсо - совршени македонски имиња
Војдан Чернодрински - Македонска крвава свадба - Цвета , Дуко , Спасе , Трајан o_O
Ѓорѓи Абаџиев - Пустина , ликови од романот Арсо ( ми се допаѓа името ) Глигор ,
и уште други писатели
Жалосно е ова , ретко кој од нас запомнил нешто од овие писатели - романи , се заборавивме што е наше :place:
Да не отивод скроз офтопик , но морав да ја отворам тетратка да напишев прекрасни македонски имиња , во тоа време
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
има многу добри и убави имиња од наши македонска литература помеѓу двете светски војни
Антон Панов - и самото име Антон е убаво машко име
романот Печалбари - Јордан , Константин , Божана , ќерка Симка ,Симка , Зафир
Ристо Крле - и самото Ристе е убаво македонско име ( дедо ми се вика Русе , баба ми Милица - сите си ја викаме Мица , Мицо :)) ликови од романот Парите се отепувачка - главниот лик Митре , жена му Мара и ќерката Ката, Анѓеле
Коста Солев Рацин - и самото име Коста е убаво име , незнам зошто во денешно време не се употребуваат овие македонски имиња :( негови поштенски картички до невозвратена љувов Рахилка Фирфова - Раца.
Коле Неделковски - Коле добро име -
Васил Иљоски - ликови од романот Чорбаџи Теодос : Теодос , Кева , Арсо - совршени македонски имиња
Војдан Чернодрински - Македонска крвава свадба - Цвета , Дуко , Спасе , Трајан o_O
Ѓорѓи Абаџиев - Пустина , ликови од романот Арсо ( ми се допаѓа името ) Глигор ,
и уште други писатели
Жалосно е ова , ретко кој од нас запомнил нешто од овие писатели - романи , се заборавивме што е наше :place:
Да не отивод скроз офтопик , но морав да ја отворам тетратка да напишев прекрасни македонски имиња , во тоа време
Антон и днес е много употрбјавано име в Бг, заедно с јордан (след Георги, Иван, Димитр е на 4 место), много се употрбјават Константин, Божана, Коста, Кирил, Васил, Цвета, Цветелина, Трајан, Спас. Зашто веке ги нема во Мк - много просто, заштото ги има в Бг. А това което го има в Бг, не требе да го има подобно во Мк. Просто нали.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Антон и днес е много употрбјавано име в Бг, заедно с јордан (след Георги, Иван, Димитр е на 4 место), много се употрбјават Константин, Божана, Коста, Кирил, Васил, Цвета, Цветелина, Трајан, Спас. Зашто веке ги нема во Мк - много просто, заштото ги има в Бг. А това което го има в Бг, не требе да го има подобно во Мк. Просто нали.
Ги има и кај нас кој рече дека не :D можеби Цвета , Божана, Спас , исто поретко ама констрантин , коста , васил да ... иван исто мн често димитар исто ...
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Антон и днес е много употрбјавано име в Бг, заедно с јордан (след Георги, Иван, Димитр е на 4 место), много се употрбјават Константин, Божана, Коста, Кирил, Васил, Цвета, Цветелина, Трајан, Спас. Зашто веке ги нема во Мк - много просто, заштото ги има в Бг. А това което го има в Бг, не требе да го има подобно во Мк. Просто нали.
Чудо е како вие ги употребувате македонски имиња , а ние пак сакаме да смислиме и гледамо западњачко име , пример : Лука , Андреј , Изабела , Мила , Нера и други , мене ми е жал што заборавивме све што е македонско :mad: . Јас како македонец на моите деца ќе им дадам македонско име :)
Само здравје , боже и све ќе биде во ред
 
Член од
22 април 2012
Мислења
146
Поени од реакции
20
А не знам зошто вака се случило;) , ако сакате - можда проверим иминјата на лугето во Мк уште от 1880 насам (бугарската статиситка ки има многу точни подаци от тогаз). А инак се пак си има именска традициа, којата во Бг не се променја от последните 120 години, има и нови иминја, но винаги Георги, Иван, Димитр стојат во топ 3, после јордан и натаму. А инак само здраве бог да дава и всичко ке се среди.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Македонски имиња се БИЛ у смисла ( си БИЛ еден човек бил и после умрел али важно Бил) После Един е македонско име корен од ЕДИНСТВЕН, има и други сеа не ми текнуе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom