Стари македонски имиња

Дискусија во форумот 'Историја' започната од theMac3donian, 23 август 2008.

 1. ilija^veles

  ilija^veles Nick Sloter

  Член од:
  19 февруари 2009
  Мислења:
  1.049
  Допаѓања:
  40
  Не го забележав името Арслан
   
 2. шарко

  шарко

  Член од:
  1 мај 2009
  Мислења:
  204
  Допаѓања:
  51
  ^Арслан е дефинитивно средно-азиско име. Поради моќната симболика пропатувало низ познатиот свет.

  Старо македонско име- Дика. Значи гордост. (се дичи, веледикат)

  Пара. Севда. “Севдо ле, Паро ле“ :) а кога веќе ја цитираме и песнава тука е и Мице.
   
 3. Homer MakeDonski

  Homer MakeDonski *Матриот

  Член од:
  14 јуни 2005
  Мислења:
  829
  Допаѓања:
  82
  Гоната Антигон
  атанаГ Неготино
  г-с сибиризација
  АтанаС Неготино
  Атанас Неготински

  Сократ
  т-д
  СокраД
  ДаркоС
  Дарко ?
  :wink:
   
 4. anaveno

  anaveno Гостин

  pogresno...
  Aslan e demek "lav"....
  doaga demek od arapski...
  Arslan e izmisleno ime od C. S. Lewis-the Chronicles of Narnia
  prikazni za mali deca od 1001 nok....

  Aslan e "imeto" za Riste-Isus.....
  Aslan e izmisleno deka e turski ili arapski od istiot avtor....
  Koga ziveel Riste,nemalo ni turci ni arapi tamu....
  Evrei i palestinci i Makedonci (Selevkidite)

  Aslan turcite go prifatile od niv,bidejki vo Aziskite stepi,NEMA LAVOVI,a i smesno e "ime" od Izrael da bide isto so Aziskite stepi....

  arslan i aslan
  nema etimologija.....

  Aslan amerikanecot go povrzal so Risteta,bidejki Riste e narekuvan Ben Panthera (lav)

  Aslan,nikoj ne znae sto znaci....

  "verojatno" e povrzano so poimot Salam,Islam=mir,peace

  vo aziskite jazici,ni go pretstavuvaat kako Arslan=brave man
  go ima i na Kavkaz,no toa e od turskoto vlijanie.....

  mozebi doaga od ARSO,ARSA,ARSEN

  imeto moze da doaga od t.n. IE jazik,od koreni za zborovi svetost,bik (sila-RSNAM),sledbenici, ARSA=n. sacred origin.

  vo mongolskite jazici se srekava mnogu podocna

  imeto na turski sultani Arslan se srekava vo 12 vek,no od vizantiski (koine) izvori,sto e problematicno,zaejki deka koineto izvrtuva zborovi i znacenija....
  http://www.economicexpert.com/a/Kilij:Arslan:II.htm
  Turski king of Rum (RIM) e primer za toa....

  sepak,mislam deka e od nasite IE koreni,kako sto se:
  ArSa;ArSam;arSaNa;arSaNI;arsi i t.n.

  SOKRAT=SO KRAT od SAN oznacuva bolka,unistuvanje (krati) ili kral,sila (demo-kratija) i t.n.
  DARKO E resulting in death,DARK,DRAK,...

  ANTI ima mnogu znacenja...
  interesno,anti SAN e izraz i za pomlada sestra,ANTICE=antikA i toa bas vo theatrical language.....
  gonAda=bird

  ANTICA (PTICA,PILE VO theatrical language)
  ANTIGONADA,ANTIGONATOS nagaleno za ANTICE PILE SARENO.....
  megutoa...
  antigone tuka e glupost

  vo SAN nema zbor gone=raganje

  antirodena,antiroden...sto nema da izmislat,koj dava takvi iminja na deca....cuknati pan-helenisti

  vo mitot za Antigona sigurno se naoga sto znaci nejzinoto ime...
  taa e kerka na Edip (Oedipus) koj bukvalno si ja fakuval majkata , pa zatoa i verojatno imeto mu lici na O DUPIS....
  megutoa...
  http://www.etymonline.com/index.php?search=Oedipus&searchmode=none
  Pak gluposti na pan helenistite...

  neka ucat makedonski,pa ke znaat....

  na kraj kraista,Antigone moze da e i "naopaku rodena",poradi O DUPIS , megutoa i Anti i Gen se nasi zborovi....
  no,taa ne e Antigena,tuku tocno Antigone....
  megutoa,glupo e takvo ime za deca,gradovi....

  Gonata e bukvalno govedar,bik...
  duri e i smesno,pod poimot karava=krava
  jyotISa(ZIVOT+ISA=SONCE i t.n.=ZIVOTISA=DADE ZIVOT) deva ( heavenly , divine,BOG,BOZICA,DEVA MARIJA) bhuvanatraya mUlaSakte
  gOnAtha bhAsura surAdibhirIdyamAna
  http://www.ee.adfa.edu.au/staff/hrp/personal/Sanskrit-External/mw_dict_xhtml/g.html
  megutoa,GO=Govedo
  natha=king,protector

  vo IE jazikot kravata e sveto zivotno,govedar e simbolicno za kral,koj ima govedo toj e kral....
  isto kako Karan,Kral,Kruna...so kozata (go-aigo,aiga)
  govedar;gospodar;imatel
  primer:
  dinanAtha=m. the sun (lord of the day)...divasanAtha
  nAthaputraka=m. a king's son , prince

  Negotino sigurno imeto go ima od zborovite za da se ima breg,reka,....
  TINJA DE...

  v_NEGO_TIN(j)A...
  gradot se naoga pozadi Demir Kapija,vo koja nema tinja.....
  karsi Negotino e Krivolak,koj bil znae,tamu e kako pustina,koga e mokro,tinja do kolenici...
  vo t.n. IE jazik,SUFIKSITE _TINA=TINJA,BREG,REKA
  NEGO+SUFIKS TINJA....

  ATANAS znaci roaming, wandering;a specific melody-type
  moze da bide i act of passing....
  moze i act or habit of wandering about
  toe e se ATANA...

  istoto vazi i za TANA....
   
 5. ajax

  ajax

  Член од:
  26 март 2005
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  78
  Еве неколку од Малешевијата:

  машки - Мице, Шандро, Лесо, Глигора, Гаве, Тренде (еден од моите дедовци), Дафчо, Буре, Петруш, Тицко, Маноља, Тиљо, Циме, Тозе, Страшиљ, Дамо

  женски - Гиша (сестра на дедо ми), Дана, Веца, Петра (баба ми), Боца, Јанинка, Фикија, Деча, Вета, Нута, Боја, Солунка, Века

  На двосложените зборови кај машките имиња акцентот е на последниот слог, кај женските на првиот. Исклучок е Петруш. На третосложните акцентот е на вториот слог од крајот.
   
 6. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.911
  Допаѓања:
  888
  Арслан во “превод“ е : силен лав (најблиска од варијантите на преводот). АРС значи : сила (Арсен е исто така “силен“). Уште и си велиме : “ако те ’рснам еднаш...“ А пак “Лан“ е “извртената“ именка : “лав“ (на француски е послично : “Лион“).
  Едип пак, си бил еден пусти Едеп’саз (неранимајко)
   
 7. fanatic

  fanatic

  Член од:
  17 јули 2006
  Мислења:
  3.101
  Допаѓања:
  17
  Jablanka , Jablan :toe:
   
 8. dzale1

  dzale1 Гостин

  Mушки - Тофиљ ( селски ) или Тофил

  Женски - Ѓувеза, Кофиља ( поречки имиња )

  НИЌИФОР е исто старо име
   
 9. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.928
  Натаниел
   
 10. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.155
  Допаѓања:
  2.267
  Фидан!!!
  многумина албанци го имаат ова има но јас како што знам ова е старо македонско име!!!
   
 11. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.911
  Допаѓања:
  888
  И Грците си мислат дека Фитон е нивни израз за : “растение“ :helou:
   
 12. dzonyb

  dzonyb

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  6.054
  Допаѓања:
  6.434
  ЛУКА го има во Хрватска, Македонија, Србија...
  Дали е интернационално или македонско име?

  ФИЛИПА истото прашање...
   
 13. Македон91

  Македон91 Благородник

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  2.134
  Допаѓања:
  115
  Лука ми се чини потекнува од Евреите, според евангелистот Лука. И би требало да е општохристијанско.
   
 14. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.911
  Допаѓања:
  888
  Лука не е еврејско име. Иако подиректно потекнува од римското Луцие (Светлан), “Латинското“ : Lux (светлина, светлост) го има и кај нас како Лач (српски : луч) = зрак светлина. Па сега, чиј збор е тоа :raz:?
   
 15. Rigel Kent

  Rigel Kent Гостин


  cisto evrejsko ime
   

Сподели преку: