Стари, добри, и заборавени...

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
[QUOTEhe Long Good Friday
Одлично спакувано британско филмче за падот на еден мафијаш, добар и заборавен гангстерски филм...
][/QUOTE]

So 80's :icon_cool , Боб Хоскинс беше феноменален во филмов . Ме потсети на уште еден гангстерски од минатото , Get Carter :pipi:
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Многу убав цртан кој ми остави голем впечаток кога го гледав као мал :), одлична приказна, ликови , војс актинг (Миа Фароу, Алан Аркин, Џеф Бриџис, Кристофер Ли), музика и посебно анимација за тоа време
The Last Unicorn (1982)

Krull (1983) Добра фантазија-авантура.

A Boy and His Dog (1975) Пост-апокалиптична сатира со Дон Џонсон, кој телепатски комуницира со едно куче :D додека заедно талкаат и бараат начин како да преживеат...Интересен филм, поразличен од другите од овој жанр.

Phantasm (1979)
Б, значи лоу буџет али класика хорор (серијал), од кој произлезе еден од најинтересните хорор ликови - Tall Man. Језива атмосфера и една од најдобрите филмски/хорор теми.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095

Dirty Marry, Crazy Larry (1974)

Филмов е со Питер Фонда, кој во филмот се надева да стане професионален возач на тркачки автомобили, а парите за тоа решава да ги обезбеди преку криминални дејствија. Доста добар и заборавен филм, какви бркотници со автомобили има само, и има неверојатно шокантен завршеток, тие што го гледале знаат зошто зборам, а другите ве молам изгледајте го филмов. :)


Blood Simple (1984)

Филмов е режиран од браќата Коен. Кратка содржина:
Сопственик на бар дознава дека неговата жена има љубовна врска со менаџерот на барот. После ова му плаќа на “расипаниот“ приватен детектив Loren Visser да ги убие двајцата. После малку се комплицира приказната...
Филмот го гледав неодамна и многу ме воодушеви, која фоторафија и неверојатно добра композиција на сцени. Исто има еден од најдобрите саундтракови што сум ги слушнал, едноставно музиката перфектно се совпаѓа со сцените. Браќава талентирани се нема што. ;)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)
Лет над кукавичјето гнездо

Неповторливиот Џек Николсон а под режисерската палка на одличниот Милош Форман.

http://www.imdb.com/title/tt0073486/

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
Topper Returns (1941)
Еден од најдобрите филмови што сум ги гледал. Едно време МТМ го пуштаа филмов преку два дена.
Кога ќе ми текне дека станував и во пет сабајле за да го гледам:X3:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Името на Розата 1986 год
Уште еден одличен филм. Снимен според одличниот, истоимен роман на Умберто Еко
Главни улоги:
Шон Конери и Кристијан Слејтер

Сиже:
Интелектуално дисидентски свештеник истражува серија мистериозни смртни случаи во една изолирана опатија.

http://www.imdb.com/title/tt0091605/

 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Колку е добар Де ниро во овој филм, инаку негова последна соработка со Скорцезе, бидејќи му дошло преку глава една насмевка 20-пати да се повторува.

The Network

Секс, Лаги и Видео ленти
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Летот на змејовите.Памтев некои сцени кога го гледав на МТВ.

Е сега не ми текнува на името на телевизијата,мислам дека се викаше РТА или така нешто,не е битно,битно скоро секој ден ја даваа "Akira".

Од 1988,со анимација подобра од доста денешни анимирани филмови.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
Santa Sangre
The Holy Mountain

Еден добар хорор и една добра карикатурна алегорија на религијата од чилеанецот Алехандро Ходоровски.
Филмовите се или игнорирани или заборавени со тек на времето, неоправдано според мене. Ходоровски сеуште претставува ненадминат надреалист во филмската уметност.
Тој целиот живот чекори помеѓу реалноста и мистичноста, помеѓу материјалното и духовното...
Интересни податоци за него (кои ја даваат сликата за неговата ексцентричност) се дека во младоста бил помошник пантомимичар на Марсел Марсо, а откако се етаблирал како режисер и тоа дека почнал да го режира филмот Дина, во кој требало да глумат членовите на Пинк Флојд, па дури и прочуениот надреалист Салвадор Дали, но поради немање средства се откажува во идејата. За филмот сценариото требал да го работи заедно со славниот стрип-артист Жан Жиро (познат под псевдонимот Мебиус).
Вистински уметник во секоја смисла на зборот. Овие два филма се неговото најголемо наследство на седмата уметност... За жал, како што гласи и темата, одамна заборавени... посебно од младата генерација...
 
T

Tetro

Гостин
Hahaa, Ми текна на филмов, го имав заборавено

 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Coneheads, скоро го гледав пак. Сум израснал со тој филм :D
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
WarGames

Одамна го неам начекано на тв, порано редовно “идеше“. Ми беше еден од подобрите филмови у детството. :)

 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Heaven's Gate (1980)

Па филмот не доживеал слава зошто ги критикува Американците и нивниот однос кон имигрантите од Европа. На имдб е пишан како анти-вестерн, што најверојатно е најсоодветен опис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom