Станови во Скопје, совети за купување.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Кој бизнис е стабилен овде? Пола ќе пропаднат од коронава, другата половина какви се нашиве со штитење на својот пазар, ќе ја изедат ајкулите од помоќните економии!
Абе ако паднат бизнисите не само газдите ќе го јадат и вработените, особено во кризава е катастрофа со невработеност и плати.
Е сеа логиката ми вика дека екс газда ќе преброди полесно со кирија наспроти невработен со кредит.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.473
Абе ако паднат бизнисите не само газдите ќе го јадат и вработените, особено во кризава е катастрофа со невработеност и плати.
Е сеа логиката ми вика дека екс газда ќе преброди полесно со кирија наспроти невработен со кредит.
Без пари у штек ниту кирија ниту кредит моеш да плаќаш. Не дај боже да дојде до тоа.
Затоа секогаш резерва е добро да се има. Макар тоа било 200-300 квадрати плац на периферија некаде.

А екс газда ќе преброди полесно само ако имал акл и тргал на страна ,во спротивно мбогу повеќе ќе падне од работникот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Без пари у штек ниту кирија ниту кредит моеш да плаќаш. Не дај боже да дојде до тоа.
Затоа секогаш резерва е добро да се има. Макар тоа било 200-300 квадрати плац на периферија некаде.

А екс газда ќе преброди полесно само ако имал акл и тргал на страна ,во спротивно мбогу повеќе ќе падне од работникот.
На плацов планираш шатор да дигнеш или?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не мислев на тој начин..
Пред да одам за странство дадов депозит за стан во изградба во Кисела вода- Скопје. Ме кошташе околу 70к од кои 20к ги дадов како депозит. Моментално се привршува со изградбата и веќе им го отстапив на сестрами за живеење тие со дечкото да си покриваат тековните сметки (струја, вода и слично), а јас месечната рата од 300 евра за хипотека. За споредба 300 евра тука во европа ми се две-три излегувања, кај биле кај небиле.
Од друга страна пак тука во Холандија 50 к долг на банките не им значи многу, толку даваат они за кола или студии. Ако сакам сега тука во Холандија да земам хипотека ќе ми намалат 50к од максималниот кредит што можам да го земам, ама па даваат премногу пари за хипотека х7 од заедничките примања на домаќинствата ПРЕД даноци.
Тие 300 еур месечно колку години треба да ги исплаќаш? Колку ти е каматата на кредитот во МК?
Во Шведска пример 15% се плаќа учество. За двособен стан ( спална + дневна ) тоа се одприлика 40-50к еур. Еве јас рентам тука и собирам за стан пошо вака сите пари ми одат во бунар. Барем тука, дефинитивно повеќе се исплаќа да имаш сопствен стан отколку да ренташ. Е сеа да имав стан во МК одма би го продала за да си платам за учество тука и да ми е раат главата.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Тие 300 еур месечно колку години треба да ги исплаќаш? Колку ти е каматата на кредитот во МК?
Во Шведска пример 15% се плаќа учество. За двособен стан ( спална + дневна ) тоа се одприлика 40-50к еур. Еве јас рентам тука и собирам за стан пошо вака сите пари ми одат во бунар. Барем тука, дефинитивно повеќе се исплаќа да имаш сопствен стан отколку да ренташ. Е сеа да имав стан во МК одма би го продала за да си платам за учество тука и да ми е раат главата.
Имате Hausgeld и сл. давачки и даноци во Шведска? Во Германија треба да си нетаман во глава да купиш стан моментално Во град се е над 200к, зборам за 60 квадрати станови. 200-300 евра Hausgeld месечно, додај на тоа некои даноци сигурно, рата за банка, Nebenkosten бла бла, плус поправки/реновирање е твоја одговорност...не се исплаќа. Губиш флексибилност во однос на место на живеење, заглавуваш 20-30 години со кредит...Јас ако/кога ќе купам стан/куќа надвор од МК сигурно нема да биде во Германија...подобро некаде Полска/Балтик/Шпанија па од таму remote work. Во Шведска веројатно е поисплатливо, сепак овде сме 90 милиони на територија ко Тексас.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Имате Hausgeld и сл. давачки и даноци во Шведска? Во Германија треба да си нетаман во глава да купиш стан моментално Во град се е над 200к, зборам за 60 квадрати станови. 200-300 евра Hausgeld месечно, додај на тоа некои даноци сигурно, рата за банка, Nebenkosten бла бла, плус поправки/реновирање е твоја одговорност...не се исплаќа. Губиш флексибилност во однос на место на живеење, заглавуваш 20-30 години со кредит...Јас ако/кога ќе купам стан/куќа надвор од МК сигурно нема да биде во Германија...подобро некаде Полска/Балтик/Шпанија па од таму remote work. Во Шведска веројатно е поисплатливо, сепак овде сме 90 милиони на територија ко Тексас.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Има месечни давачки кон асоцијацијата, плус рата за кредит. Во суштина на месечно ниво давачката е иста, без разлика дали ренташ или е твој станот. Мислам дека не е дозволено да се прави профит од издавање недвижнини, така да има некоја регулација на цената за издавање. Во Стокхолм барем, двособен стан во предградијата почнува од 2 милиони СЕК, значи 200 000 еур. Али маркетот е стабилен и плус има недостаток на недвижнини, така да и продавањето оди лесно. Каматите се ниски и 30% од каматата исплаќа државата. И краткорочно и долгорочно поисплатливо е да имаш сопствен стан.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Тие 300 еур месечно колку години треба да ги исплаќаш? Колку ти е каматата на кредитот во МК?
Во Шведска пример 15% се плаќа учество. За двособен стан ( спална + дневна ) тоа се одприлика 40-50к еур. Еве јас рентам тука и собирам за стан пошо вака сите пари ми одат во бунар. Барем тука, дефинитивно повеќе се исплаќа да имаш сопствен стан отколку да ренташ. Е сеа да имав стан во МК одма би го продала за да си платам за учество тука и да ми е раат главата.
20години се врзав.:toe: 300евра со се каматата, башка шо им остајв 20к од почеток. Буквално се што можев да заштедам додека работев во Мк.
Ама ич не ми е жал за ова, барем сестрами ќе може да си седи додека со дечко е се осамостојат, не ни планирам да го рентам после. Незнам колку си ти приврзана со Мк веќе, ама мене сеуште не ми се руши тој мост, па вака имам уште нешто шо ме врзува за дома.
Да бидам реален на програмерска плата во странство овие 300 евра засега не ни ги сеќавам. :vrtioci:
Жалам што не размислив за купување на постар стан и реновација, на новиов звучната изолација на станот е никаква, а и распоредот е за нигде.


Иначе елајси Холандија, даваат 100% хипотека , башка за first time buyers нема трансфер данок, само нотар и агент се плаќа. Буквално со 5000 евра се купува стан од 200к. Хипотека камата 1,5%. Не за џабе холанѓаните од цела европа имаат најголем процент за homeowners.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
20години се врзав.:toe: 300евра со се каматата, башка шо им остајв 20к од почеток. Буквално се што можев да заштедам додека работев во Мк.
Ама ич не ми е жал за ова, барем сестрами ќе може да си седи додека со дечко е се осамостојат, не ни планирам да го рентам после. Незнам колку си ти приврзана со Мк веќе, ама мене сеуште не ми се руши тој мост, па вака имам уште нешто шо ме врзува за дома.
Да бидам реален на програмерска плата во странство овие 300 евра засега не ни ги сеќавам. :vrtioci:
Жалам што не размислив за купување на постар стан и реновација, на новиов звучната изолација на станот е никаква, а и распоредот е за нигде.


Иначе елајси Холандија, даваат 100% хипотека , башка за first time buyers нема трансфер данок, само нотар и агент се плаќа. Буквално со 5000 евра се купува стан од 200к. Хипотека камата 1,5%. Не за џабе холанѓаните од цела европа имаат најголем процент за homeowners.
Па статистички ако екс комунистичките и овие јужните земји не ги сметаш за Европа, да Холандија има еден од најголемите проценти во Европа. Сеа ако влеземе во детали ќе видиме дека претежно холандските државјани(овде не спаѓаат тазе доселеници) имаат сопствени станови и куќи, додека имигрантите кои се жители не толку. Знам Македонци што веќе се државјани и купија куќи и скапи се и е малку потешко за доселеници.
Можеби и затоа статистиката ги сместува позади екс комунистичките и овие јужните земји.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
20години се врзав.:toe: 300евра со се каматата, башка шо им остајв 20к од почеток. Буквално се што можев да заштедам додека работев во Мк.
Ама ич не ми е жал за ова, барем сестрами ќе може да си седи додека со дечко е се осамостојат, не ни планирам да го рентам после. Незнам колку си ти приврзана со Мк веќе, ама мене сеуште не ми се руши тој мост, па вака имам уште нешто шо ме врзува за дома.
Да бидам реален на програмерска плата во странство овие 300 евра засега не ни ги сеќавам. :vrtioci:
Жалам што не размислив за купување на постар стан и реновација, на новиов звучната изолација на станот е никаква, а и распоредот е за нигде.


Иначе елајси Холандија, даваат 100% хипотека , башка за first time buyers нема трансфер данок, само нотар и агент се плаќа. Буквално со 5000 евра се купува стан од 200к. Хипотека камата 1,5%. Не за џабе холанѓаните од цела европа имаат најголем процент за homeowners.
Едно прашање само, зашто не размисли за помал стан? Или во моментот не планираше да се селиш?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
20години се врзав.:toe: 300евра со се каматата, башка шо им остајв 20к од почеток. Буквално се што можев да заштедам додека работев во Мк.
Ама ич не ми е жал за ова, барем сестрами ќе може да си седи додека со дечко е се осамостојат, не ни планирам да го рентам после. Незнам колку си ти приврзана со Мк веќе, ама мене сеуште не ми се руши тој мост, па вака имам уште нешто шо ме врзува за дома.
Да бидам реален на програмерска плата во странство овие 300 евра засега не ни ги сеќавам. :vrtioci:
Жалам што не размислив за купување на постар стан и реновација, на новиов звучната изолација на станот е никаква, а и распоредот е за нигде.


Иначе елајси Холандија, даваат 100% хипотека , башка за first time buyers нема трансфер данок, само нотар и агент се плаќа. Буквално со 5000 евра се купува стан од 200к. Хипотека камата 1,5%. Не за џабе холанѓаните од цела европа имаат најголем процент за homeowners.
Никогаш не вели никогаш, ама мислам МК дека ми е отпишана за следните 20 години.
Затоа се согласувам со некој член погоре, доколку некој размислува за бегање надвор, купување стан во МК не го гледам како разумна инвестиција. И тие 300 еур шо не ги гледаш ко проблем сеа, порадо би ги инвестирала долгорочно на берза отколку во недвижнина во Мк.
Друга е математиката ако некој нема опции за заминување од МК или не размислува во таа насока.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Имате Hausgeld и сл. давачки и даноци во Шведска? Во Германија треба да си нетаман во глава да купиш стан моментално Во град се е над 200к, зборам за 60 квадрати станови. 200-300 евра Hausgeld месечно, додај на тоа некои даноци сигурно, рата за банка, Nebenkosten бла бла, плус поправки/реновирање е твоја одговорност...не се исплаќа. Губиш флексибилност во однос на место на живеење, заглавуваш 20-30 години со кредит...Јас ако/кога ќе купам стан/куќа надвор од МК сигурно нема да биде во Германија...подобро некаде Полска/Балтик/Шпанија па од таму remote work. Во Шведска веројатно е поисплатливо, сепак овде сме 90 милиони на територија ко Тексас.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Skapi se cenite vo Germanija ama sepak so malce srekja moze da se najde nesto (ne zboruvam za München, Stuttgart itn. im i drugi mesta). E sega tocno e sve sto si napisal ama ako planiras barem 10 godini da zivees vo stanot togas i te kako se isplakja. Eden stan vo zivotot isplakjas, moze da e tvoj ili od drug ;) Plus ne e za podcenuvanje deka vo stari godini isplaten stan ti e najdobra opcija so ogled na pomalata penzija prema platata sto si ja zemal.

Vo Hausgeld golem del od trosjkovite se isti kako sto imas kako kirijas, plus 2-3 raboti. Za popravki renoviranje si vo pravo toa ti go plakas. Ama na kraj vredi da plakjas kredit mesto kirija, plus Hausgeld koj ti ispagja kako Nebenkosten.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Едно прашање само, зашто не размисли за помал стан? Или во моментот не планираше да се селиш?
Ни на крај памет не сакав да зеам гарсоњера или со една спална.
Во план ми беше да си одам и прашањето тогаш ми беше дали да ги реинвестирам парите што ги имав во гарсоњера во Банско или стан со две спални во Скопје или пак да си ги зеам во странство. Реално најисплатливо ќе беше банско, само взимо да го издавав 4 месеци ќе го исплатев за 5-6 години, ама друга приказна е тоа. Се мислев дали да го зеам во Кисела вода или во новолисиче - последна 5ка, ама се убедив за кисела вода најмогу оти е помала зграда 4+1. Од друга страна во Кисела вода не ме бендисува тоа што нема асален булевар како до ново лисиче.


Па статистички ако екс комунистичките и овие јужните земји не ги сметаш за Европа, да Холандија има еден од најголемите проценти во Европа. Сеа ако влеземе во детали ќе видиме дека претежно холандските државјани(овде не спаѓаат тазе доселеници) имаат сопствени станови и куќи, додека имигрантите кои се жители не толку. Знам Македонци што веќе се државјани и купија куќи и скапи се и е малку потешко за доселеници.
Можеби и затоа статистиката ги сместува позади екс комунистичките и овие јужните земји.
Добро да ние балканциве сне поинаква приказна. Ама општо самиот маркет во холандија те тера да купиш наместо да ренташ, посебно во големите градови каде кириите станаа изгор. Баш праев муабет со продажен агент, откако ќе купиш стан заедно со сите трошоци за префрлање ти требаат само 20 месеци за да излезиш со помалку потрошени пари, наместо истиот стан да го ренташ за 20 месеци.
Иначе не е толку тешко за купување и за доселеници, ти треба само еден во фамилијата да има договор на неопределено и тоа е тоа. Проблемот е тоа што има голема конкуренција за купување и процесот на купување е со надавање и скоро секогаш становите се продаваат +15% од цената, така да често тие со најмала максимална хипотека остануваат со празни раце.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Има месечни давачки кон асоцијацијата, плус рата за кредит. Во суштина на месечно ниво давачката е иста, без разлика дали ренташ или е твој станот. Мислам дека не е дозволено да се прави профит од издавање недвижнини, така да има некоја регулација на цената за издавање. Во Стокхолм барем, двособен стан во предградијата почнува од 2 милиони СЕК, значи 200 000 еур. Али маркетот е стабилен и плус има недостаток на недвижнини, така да и продавањето оди лесно. Каматите се ниски и 30% од каматата исплаќа државата. И краткорочно и долгорочно поисплатливо е да имаш сопствен стан.

Емкаа дали како странец можам да купам стан во шведска и да го издавам? Колку кирија би зимал на стан од 200К евра месечно? Некретнината во шведска ќе иде нагло нагоре, поготово во големите 3-4 града, ова се смешни цени а имате и смешни закони за градба така да купувај побрзо...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Добро да ние балканциве сне поинаква приказна. Ама општо самиот маркет во холандија те тера да купиш наместо да ренташ, посебно во големите градови каде кириите станаа изгор. Баш праев муабет со продажен агент, откако ќе купиш стан заедно со сите трошоци за префрлање ти требаат само 20 месеци за да излезиш со помалку потрошени пари, наместо истиот стан да го ренташ за 20 месеци.
Иначе не е толку тешко за купување и за доселеници, ти треба само еден во фамилијата да има договор на неопределено и тоа е тоа. Проблемот е тоа што има голема конкуренција за купување и процесот на купување е со надавање и скоро секогаш становите се продаваат +15% од цената, така да често тие со најмала максимална хипотека остануваат со празни раце.
Ова ми го објаснуваше холаѓанка, кога јас и објаснив дека кај нас има шанси да го земеш -15% од почетната цена се чудеше :pos:
Друго е Холандија, предобро е инфраструктурно поврзана. Оваа холаѓанката ми беше проект менаџер, патуваше до канцелариите 100км и кога ја прашав дали бара куќа нешто поблиску ми рече зашто кога сум за 1 саат во канцелариите и сега. Плус рече дека и локацијата на работа не и пресудно пошто тоа е поменливо. А и во право е имаат избор за работа многу повеќе отколку кај нас.
И мојта ситуација можно е да испадне како твојата само што јас сеуште не сум иселен, чекам да се стабилизира малку и да ни дозволат од резерватот да искочиме и здравје ќе видиме шо како. Холандија е една од земјите што би сакал да се иселам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Емкаа дали како странец можам да купам стан во шведска и да го издавам? Колку кирија би зимал на стан од 200К евра месечно? Некретнината во шведска ќе иде нагло нагоре, поготово во големите 3-4 града, ова се смешни цени а имате и смешни закони за градба така да купувај побрзо...
Тука е малце комплицирано .... во суштина кога купуваш стан не го купуваш станот туку правото да живееш во станот. Врзан си за советот на станари ( асоцијација ) и нивните одлуки. Мислам дека и може да ти го revoke-нат правото на живеење таму па да мора или да продаваш или да го држиш станот празен. Ако купуваш куќа приказната е друга и може да правиш шо сакаш. Има построги и полабави асоцијации, зависи која ќе ти се падне таква ќе ти биде судбината. Затоа и најчесто договорите за рентање се на година/година и пол. Толку дава асоцијацијата. Јас две и пол години живеам тука и сеа во мај ќе се селам по 4ти пат. И ова е се заради тоа што газдите немаат дозвола да го издаваат станот на подолг рок. Ако како сопственик не живееш во станот, не ти треба и по таа логика не ти даваат дозвола за издавање. Плус мислам дека има лимит на профитот за рентање, некој смешен процент беше колку да покриеш амортизација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom