Станови во Скопје, совети за купување.

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.413
нема врска, зошто да не инвестираш во 3та земја?
Во мк недвижностите се многу поевтини од европа и тоа 3-4 пати по квадрат. Ратата за исплата на стан во Мк ќе е колку две излегувања на ручек во Минхен.
Од друга страна купување на стан/куќа во странство на плата од мекдоналдс е скоро невозможно.
Прегледај го приврзокот 285611
Пример германија дава 80% максимум хипотека, останатите 20% + трошоци за префрлање се на купецот. Тоа се 60-100к евра шо пример овие шо се програмери и доктори треба 5-6 години да штедат зза да ја заштедат. Добро е шо хипотека во Мк не влегува како долг за земање на хипотека во странство
Со каматите на кредитите во МК со тоа темпо ќе се изгориш. А тешко дека некоја ЕУ банка ќе ти даде кредит за да купуваш недвижнини во МК, секако под претпоставка дека веќе исплаќаш еден кредит за стан во ЕУ или живееш под кирија.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Финтата е што огромен дел од тие недвижности дремат празни, а ги поседуваат луѓе кои или биле веќе иселени или ја киднале откако ги имаат купено. Тој момент ти го прави нереалниот спајк на цените.

Се фати на најризичната инвестиција, инаку јас за среќа полудев и не се закопав да купам стан, не си свесен колку сум благодарен што ме швркна паметот ;)
Па од набројаното се е ризично коа ќе видиш, освен фонд, орочување ама па тука имаш минимален поврат. Со ќарот нема да имаш пари месечната кирија да си ја покриеш. Да тргуваш на берза со заштедата без да ти се решени егзистенцијалните прашања е нелогична работа за мене. Нормално од сегашна точка во Биткоини да си вложел ќе си милионер, ама си можел и во Топлификација да вложиш.
Инаку супер тебе што ти испаднало така, си се решил да се селиш и паметно ти е што не си земал. Ама тука убедувате луѓе што планираат да живеат во државата дека име поисплатливо да рентаат што е апсолутно неточно во Македонија.
Автоматски споено мислење:

нема врска, зошто да не инвестираш во 3та земја?
Во мк недвижностите се многу поевтини од европа и тоа 3-4 пати по квадрат. Ратата за исплата на стан во Мк ќе е колку две излегувања на ручек во Минхен.
Од друга страна купување на стан/куќа во странство на плата од мекдоналдс е скоро невозможно.
Прегледај го приврзокот 285611
Пример германија дава 80% максимум хипотека, останатите 20% + трошоци за префрлање се на купецот. Тоа се 60-100к евра шо пример овие шо се програмери и доктори треба 5-6 години да штедат зза да ја заштедат. Добро е шо хипотека во Мк не влегува како долг за земање на хипотека во странство
Сметам дека е не паметно да инвестираш во недвижина тука ако не планираш да се враќаш, односно ако не си печалбар. Од Македонија пак у странство да купиш вајда ако си мијалков :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Po nikakvi standardi. Ova prvpat u zivot gledam nekoj da gradi od gore-nadolu. Kvalitet sigurno ke nema, kako sto niedna nova zgrada nema. Sum videl kako gi pravat i prodavaat u Anglija(i se zanikade) pa samo mozam da zamislam deka vo MK ke bidat uste polosi.
Tuku me zanima, dali vi davaat garancija za novite kuki/stanovi?
Оти по никакви стандарди? Без да ги знаеме луѓето и да видиме како работат, греота е да носиме заклучоци. Плус во огласот се фали со квалитет човекот. Мене за три ката сосема ок ми изгледа конструкцијата. Јас имам градено 12 катница и кога бевме 7 ми спрат почнавме со преѕидување, две фирми беа, и некогаш ќе се случеше погорниот кат побрзо да се изѕида од подолниот. Ништо страшно и ништо необично, пошто беа повеќе катови незабележително, овде малку смешно изгледа, ама е Ок. Може си има купец човекот за тој кат, па си го форсира!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Некој уште чекаат да паднат цените, да пукне меурот :D. Не знам што е страшно за станчето,квадратурата си е океј искористена. Ја пример сум сам и сакам стан да си купам, идеално ми е 40 квадрати. Не сакам да се заглавувам на кредит 20 години за поголем стан. А и гарсоњерава ќе ди најде намена, има доста луѓе од други градови што функционираат во скопје и ќе се користи за привремено живеење.
Јебеш ти тој живот во глувчија дупка од 40 квадрати во оваа северџанија
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Тоа дека се се прави фушерај е точно, ама ако овој ставил се како што треба во стубовите и плочата, нема причина за грижа што се ѕида одозгора надолу, ѕидот нема никаква функција во потпирање, можеби имаш слушнато за носечки ѕид, ама он освен што ти штеди материјал (даски и потпирачи) друга функција нема во потпирањето, целата тежина оди на гредата врз ѕидот, а стубовите ги држат гредите итн.
Ne mislev na kvalitet poso se zida odozgora nadolu, tuku opsto zemeno za kvalietot na novite gradbi koa se zavrseni.
Автоматски споено мислење:

Оти по никакви стандарди? Без да ги знаеме луѓето и да видиме како работат, греота е да носиме заклучоци. Плус во огласот се фали со квалитет човекот. Мене за три ката сосема ок ми изгледа конструкцијата. Јас имам градено 12 катница и кога бевме 7 ми спрат почнавме со преѕидување, две фирми беа, и некогаш ќе се случеше погорниот кат побрзо да се изѕида од подолниот. Ништо страшно и ништо необично, пошто беа повеќе катови незабележително, овде малку смешно изгледа, ама е Ок. Може си има купец човекот за тој кат, па си го форсира!
U princip site rabotat isto druze. Se brza da se stigne i da se napravi pobrzo i mnogu raboti koi ne se gledaat sekojdnevno se napraveni zanikade ili pa ne se napraveni. U smisol na im snemalo staklena volna ili kakva izolacija i da stavat megju zidovi i go zatvarat taka prazen i posle koa ides u kupatilo site u dnevna te slusaat.
Rabotev u Anglija u firma koja gradi i prodava stanovi, i toa edba od 5te najgolemi firmi za toa. I za da se zavrsi stan se pravea raboti sho ne bi gi prae koa bi gradel sam. E sea pazi zboram za zemja kade imas standardi, specifikacii za bukvalno sekoj materijal sho ode u zgrada, eden kup inspekcii, i na kraj imas 2 godini garancija od toj so ja gradi plus 10 god druga garancija. Na kraj koa ke se vselis ke imas najmalku 50 popravki uste prviot den i mozno e i da te poplave kanalizacijata ako si na prizemje. Bas radi ova rekov ako tuka mozat vska, ondak u mk sigurno e poloso. Problem e sho narodot ne znae sho e korektno napraveno a sto ne, i za toa ne vikaag nesto tuku cel stan im se svigja.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
@galaxys си изумил дека Македонија е неимарска земја, колку и да се трудиме не можеме да спаднеме на ниво на пољаците и незнам уште кој таму ви гради по земјата енглеска!
Македончето десет пати ќе ги изброи потпирачите пред бетонирање, не од што сака да поштува норми, од дедо му е останато во крвта, три пати мери еднаш сечи!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Па од набројаното се е ризично коа ќе видиш, освен фонд, орочување ама па тука имаш минимален поврат. Со ќарот нема да имаш пари месечната кирија да си ја покриеш. Да тргуваш на берза со заштедата без да ти се решени егзистенцијалните прашања е нелогична работа за мене. Нормално од сегашна точка во Биткоини да си вложел ќе си милионер, ама си можел и во Топлификација да вложиш.
Инаку супер тебе што ти испаднало така, си се решил да се селиш и паметно ти е што не си земал. Ама тука убедувате луѓе што планираат да живеат во државата дека име поисплатливо да рентаат што е апсолутно неточно во Македонија.
Немам време да ти правам во ситници математика, просто кажано целата ситуација се базира на: слобода.
Слобода ако нешто не бива да можеш да собереш парталите и да заминеш, слобода ако не ти се допаѓа соседството да се спакуваш и од следен месец да си на друго место, слобода ако ти е мал станот во иднина да ре-инвестираш или да се преселиш во поголемо, слобода ако ти е далеку работата или утре на детето школото да се префрлиш таму...

Инаку математички гледано на овие камати доаѓаат слично, ако земеш млади луѓе и ја туриш прогресијата во калкулација: мала кирија првите 10 години (додека се сами или мало дете) за помала недвижност, па зголемување на кирија и одење во поголема недвижност кога ќе им треба, амортизација на недвижноста, амортизација на мебелот, камата и тн ќе видиш дека горе-доле е исто.

Ако одиш логично на работите и од старт земеш 60тина м2, целосно на кредит (65к ако кошта станот, ако немаш учество имаш месечна рата од 350-400 евра на 20 години исплата, на 30 години ратата е грубо 300 евра (290тина). На 20 години ќе вратиш на банката 90тина илјади евра, на 30 години од 100-105 илјади евра. Рачунај 20 години ќе бидеш РОБ, едноставно не смееш да си дозволиш да останеш без работа, не смееш да си дозволиш да отвориш бизнис, закован за една локација (можеш да ја продадеш, ама пак заебанции со банки, проценители, агенции, луѓе). И да, македонското, ќе биде твоја после тие 20-30 години и ќе можеш да ја продадеш, арно ама после 20-30 години не си веќе во состојба за ризици/бизниси/инвестиции во нешто со кое може да заработиш и пак си остануваш роб (ова го зборувам за помлади луѓе до 35 години).
Со кирија, барем првите 10 години ќе плаќаш по 150-200 евра (150-200 евра ти остануваат на крај на месец и може да ги тргнеш на страна), после тоа ќе плаќаш 200-270 евра (пак ти остануваат 100-150 евра во однос на ратата), немаш армотизација на мебел (во тие 20-30 години минимум 5000 евра заштеда), немаш амортизација на недвижност (минимум уште толку, рачунај за 30 години: плочки, ламинат, паркет, дограма се ќе биде за менување), имаш слобода што сакаш да правиш (да менуваш населба, комшилук, држава, работа). Ако ти излезе прилика и направиш пари никој не те брани да инвестираш и по 10 години.

Во ситуација ако веќе ги имаш 65-70к евра во џеб и немаш никаква идеја што да правиш ОК тогаш ти останува можноста да ги инвестираш таму (има подобри опции, али како „посигурна“ и ако немаш појма од инвестирање, ти е ок избор).
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Немам време да ти правам во ситници математика, просто кажано целата ситуација се базира на: слобода.
Слобода ако нешто не бива да можеш да собереш парталите и да заминеш, слобода ако не ти се допаѓа соседството да се спакуваш и од следен месец да си на друго место, слобода ако ти е мал станот во иднина да ре-инвестираш или да се преселиш во поголемо, слобода ако ти е далеку работата или утре на детето школото да се префрлиш таму...

Инаку математички гледано на овие камати доаѓаат слично, ако земеш млади луѓе и ја туриш прогресијата во калкулација: мала кирија првите 10 години (додека се сами или мало дете) за помала недвижност, па зголемување на кирија и одење во поголема недвижност кога ќе им треба, амортизација на недвижноста, амортизација на мебелот, камата и тн ќе видиш дека горе-доле е исто.

Ако одиш логично на работите и од старт земеш 60тина м2, целосно на кредит (65к ако кошта станот, ако немаш учество имаш месечна рата од 350-400 евра на 20 години исплата, на 30 години ратата е грубо 300 евра (290тина). На 20 години ќе вратиш на банката 90тина илјади евра, на 30 години од 100-105 илјади евра. Рачунај 20 години ќе бидеш РОБ, едноставно не смееш да си дозволиш да останеш без работа, не смееш да си дозволиш да отвориш бизнис, закован за една локација (можеш да ја продадеш, ама пак заебанции со банки, проценители, агенции, луѓе). И да, македонското, ќе биде твоја после тие 20-30 години и ќе можеш да ја продадеш, арно ама после 20-30 години не си веќе во состојба за ризици/бизниси/инвестиции во нешто со кое може да заработиш и пак си остануваш роб (ова го зборувам за помлади луѓе до 35 години).
Со кирија, барем првите 10 години ќе плаќаш по 150-200 евра (150-200 евра ти остануваат на крај на месец и може да ги тргнеш на страна), после тоа ќе плаќаш 200-270 евра (пак ти остануваат 100-150 евра во однос на ратата), немаш армотизација на мебел (во тие 20-30 години минимум 5000 евра заштеда), немаш амортизација на недвижност (минимум уште толку, рачунај за 30 години: плочки, ламинат, паркет, дограма се ќе биде за менување), имаш слобода што сакаш да правиш (да менуваш населба, комшилук, држава, работа). Ако ти излезе прилика и направиш пари никој не те брани да инвестираш и по 10 години.

Во ситуација ако веќе ги имаш 65-70к евра во џеб и немаш никаква идеја што да правиш ОК тогаш ти останува можноста да ги инвестираш таму (има подобри опции, али како „посигурна“ и ако немаш појма од инвестирање, ти е ок избор).
Се е тоа убаво, ама што ако се десат некои сценарија како во старите добри времиња. Ми текнува на таткоми пријател се шеташе и покажуваше штедна книшка со пари кои што станаа фиктивни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Се е тоа убаво, ама што ако се десат некои сценарија како во старите добри времиња. Ми текнува на таткоми пријател се шеташе и покажуваше штедна книшка со пари кои што станаа фиктивни.
Имам еден роднина што во живот со прст нема мрднато и се вади секогаш „абе шо ќе ти е, утре можи војна ќе има, живеј дур можеш“.

Така и твојов муабет, мојт парите да станат фиктивни, мојт држава да стане дел од друга држава (гољемо шќиптарија), мојт да има 3та светска и да останеш и без недвижност и без пари и тн, болести чуда и што не. Што си е сигурно сигурно, подигни кредит од банка, барај работа на државно и ти чуе таквото, до сто една и назад ;)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Немам време да ти правам во ситници математика, просто кажано целата ситуација се базира на: слобода.
Слобода ако нешто не бива да можеш да собереш парталите и да заминеш, слобода ако не ти се допаѓа соседството да се спакуваш и од следен месец да си на друго место, слобода ако ти е мал станот во иднина да ре-инвестираш или да се преселиш во поголемо, слобода ако ти е далеку работата или утре на детето школото да се префрлиш таму...

Инаку математички гледано на овие камати доаѓаат слично, ако земеш млади луѓе и ја туриш прогресијата во калкулација: мала кирија првите 10 години (додека се сами или мало дете) за помала недвижност, па зголемување на кирија и одење во поголема недвижност кога ќе им треба, амортизација на недвижноста, амортизација на мебелот, камата и тн ќе видиш дека горе-доле е исто.

Ако одиш логично на работите и од старт земеш 60тина м2, целосно на кредит (65к ако кошта станот, ако немаш учество имаш месечна рата од 350-400 евра на 20 години исплата, на 30 години ратата е грубо 300 евра (290тина). На 20 години ќе вратиш на банката 90тина илјади евра, на 30 години од 100-105 илјади евра. Рачунај 20 години ќе бидеш РОБ, едноставно не смееш да си дозволиш да останеш без работа, не смееш да си дозволиш да отвориш бизнис, закован за една локација (можеш да ја продадеш, ама пак заебанции со банки, проценители, агенции, луѓе). И да, македонското, ќе биде твоја после тие 20-30 години и ќе можеш да ја продадеш, арно ама после 20-30 години не си веќе во состојба за ризици/бизниси/инвестиции во нешто со кое може да заработиш и пак си остануваш роб (ова го зборувам за помлади луѓе до 35 години).
Со кирија, барем првите 10 години ќе плаќаш по 150-200 евра (150-200 евра ти остануваат на крај на месец и може да ги тргнеш на страна), после тоа ќе плаќаш 200-270 евра (пак ти остануваат 100-150 евра во однос на ратата), немаш армотизација на мебел (во тие 20-30 години минимум 5000 евра заштеда), немаш амортизација на недвижност (минимум уште толку, рачунај за 30 години: плочки, ламинат, паркет, дограма се ќе биде за менување), имаш слобода што сакаш да правиш (да менуваш населба, комшилук, држава, работа). Ако ти излезе прилика и направиш пари никој не те брани да инвестираш и по 10 години.

Во ситуација ако веќе ги имаш 65-70к евра во џеб и немаш никаква идеја што да правиш ОК тогаш ти останува можноста да ги инвестираш таму (има подобри опции, али како „посигурна“ и ако немаш појма од инвестирање, ти е ок избор).
Druze so kirija si pogolem rob i pak ke gi potrosis istite pari a ke nemas bukvalno nisto. Koga saka gazdata ke ti rece odi si. Ako sakas slika da zakacis u dnevna ke treba da go prasas gazdata dali moze. Ako se rasipe nesto najverojatno ke se pocekas ili ke si go platis od dzeb ako sakas pobrzo.
Druga rabota e za edna licna karta/pasos da apliciras treba da go prasas gazdata dali moze na negova adresa i moze da ti rece ne, pogotovo ako ne e spomnato u dogovor ili ako nemas dogovor napraveno. Bukvalno za bilo sho da sakas ke treba da baras dozvola od gazdata na kukata, pogolem rob od ova nema.

Pred nekoja nedela prasavme dali moze mace da cuvame bidejki sega povekje od doma rabotime, i fino lepo ni rekoa deka ne moze.

Dzabe ne rekle k*r mi e dvor mi e.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Со каматите на кредитите во МК со тоа темпо ќе се изгориш. А тешко дека некоја ЕУ банка ќе ти даде кредит за да купуваш недвижнини во МК, секако под претпоставка дека веќе исплаќаш еден кредит за стан во ЕУ или живееш под кирија.
Не мислев на тој начин..
Пред да одам за странство дадов депозит за стан во изградба во Кисела вода- Скопје. Ме кошташе околу 70к од кои 20к ги дадов како депозит. Моментално се привршува со изградбата и веќе им го отстапив на сестрами за живеење тие со дечкото да си покриваат тековните сметки (струја, вода и слично), а јас месечната рата од 300 евра за хипотека. За споредба 300 евра тука во европа ми се две-три излегувања, кај биле кај небиле.
Од друга страна пак тука во Холандија 50 к долг на банките не им значи многу, толку даваат они за кола или студии. Ако сакам сега тука во Холандија да земам хипотека ќе ми намалат 50к од максималниот кредит што можам да го земам, ама па даваат премногу пари за хипотека х7 од заедничките примања на домаќинствата ПРЕД даноци.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Имам еден роднина што во живот со прст нема мрднато и се вади секогаш „абе шо ќе ти е, утре можи војна ќе има, живеј дур можеш“.

Така и твојов муабет, мојт парите да станат фиктивни, мојт држава да стане дел од друга држава (гољемо шќиптарија), мојт да има 3та светска и да останеш и без недвижност и без пари и тн, болести чуда и што не. Што си е сигурно сигурно, подигни кредит од банка, барај работа на државно и ти чуе таквото, до сто една и назад ;)
Државно е најубаво. Ама јас сум од оние кои плаќаат арач за оние у државно да си добиваат плата без да работат :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
нема врска, зошто да не инвестираш во 3та земја?
Во мк недвижностите се многу поевтини од европа и тоа 3-4 пати по квадрат. Ратата за исплата на стан во Мк ќе е колку две излегувања на ручек во Минхен.
Од друга страна купување на стан/куќа во странство на плата од мекдоналдс е скоро невозможно.
Прегледај го приврзокот 285611
Пример германија дава 80% максимум хипотека, останатите 20% + трошоци за префрлање се на купецот. Тоа се 60-100к евра шо пример овие шо се програмери и доктори треба 5-6 години да штедат зза да ја заштедат. Добро е шо хипотека во Мк не влегува како долг за земање на хипотека во странство
И во Германија давање под кирија често и не се исплаќа односно да купиш само за издавање. Ако планираш долго да седиш во станот или трајно тогаш секако се исплаќа. Иначе банките даваат и 100% хипотека но споредните трошкој на старт (данок, нотар, агент) ти се 15% од сумата. На 200.000 тоа се 30.000 кои мора да ги имаш веќе и да ги платиш пред да стане твој.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Druze so kirija si pogolem rob i pak ke gi potrosis istite pari a ke nemas bukvalno nisto. Koga saka gazdata ke ti rece odi si. Ako sakas slika da zakacis u dnevna ke treba da go prasas gazdata dali moze. Ako se rasipe nesto najverojatno ke se pocekas ili ke si go platis od dzeb ako sakas pobrzo.
Druga rabota e za edna licna karta/pasos da apliciras treba da go prasas gazdata dali moze na negova adresa i moze da ti rece ne, pogotovo ako ne e spomnato u dogovor ili ako nemas dogovor napraveno. Bukvalno za bilo sho da sakas ke treba da baras dozvola od gazdata na kukata, pogolem rob od ova nema.

Pred nekoja nedela prasavme dali moze mace da cuvame bidejki sega povekje od doma rabotime, i fino lepo ni rekoa deka ne moze.

Dzabe ne rekle k*r mi e dvor mi e.
Зависи од држава до држава, во Англија можеби се построги, тука се поретки таквите. За документи е проблем само ако криете данок и немате договор (кеш на рака), инаку имаш и тука станови кои може да ги ренташ со догвор на подолг период, па да намалите и на кирија.
Јасно е дека свое е идеално, ама тоа кога ќе имаш во најмала рака барем за учество пола од парите, па да дополниш со останатото. Мое мислење е дека поголем роб од некој што дигнал кредит на 30 години - нема.

Јас кредит за недвижност би дигал само ако имам дел учество и веќе стабилизиран бизнис со висок приход, секоја друга комбинација пре би зел кредит за бизнисот да растам отколку да ги закопам во недвижност и да се забетонирам на едно место.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас кредит за недвижност би дигал само ако имам дел учество и веќе стабилизиран бизнис со висок приход, секоја друга комбинација пре би зел кредит за бизнисот да растам отколку да ги закопам во недвижност и да се забетонирам на едно место.
Кој бизнис е стабилен овде? Пола ќе пропаднат од коронава, другата половина какви се нашиве со штитење на својот пазар, ќе ја изедат ајкулите од помоќните економии!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom