Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
14 ноември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
243
Здраво дечки, барав вакви теми ама не успеав да најдам

Во потрага сум по мал стан во скопје, нешто измеѓу гарсоњера и еднособен.

Прашањето ми е, од искуство и ваши информации, која фирма има најдобар однос квалитет/цена. Најбитна ми е битна звучната изолација пред се. Приватност и мирна околина се и те како битни

Примарно во аеродром е потрагата, но доаѓаат во предвид предлози за било која локација со нормална цена. Секако квадратура од 30 до 40 квадрати, за ерген :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И јас сум, со истото барање како и ти и заклучокот досега ми е, стан не ти се исплати да го купиш, не се спие во стан, врева.
Концептот зграда е измама.
Ти си за куќа? Ерген и куќа... не оди баш. Стан полесно се одржува, поевтино, полесно се продава.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.251
Поени од реакции
7.385
И јас сум, со истото барање како и ти и заклучокот досега ми е, стан не ти се исплати да го купиш, не се спие во стан, врева.
Концептот зграда е измама.
Реално и концептот населба, град, село не е нешто подобро! Идеално би било на едно 2-3 км да се расеани домовите! Ама ради поефтино решавање на инфраструктурата се форсира групирање на населението!
Од 60 години, едно 3-4 поживеав во стан! Не можам да го заборавам соседот над мене во Карпош 4, кој мочаше директ во водата во шољата, пола зграда ечеше. Јас како дете од село имав впечаток дека на глава ми се моча :mad: , тад и никад више во стан! Некому му е Ок, разни људи-разни чуди!
Здраво дечки, барав вакви теми ама не успеав да најдам

Во потрага сум по мал стан во скопје, нешто измеѓу гарсоњера и еднособен.

Прашањето ми е, од искуство и ваши информации, која фирма има најдобар однос квалитет/цена. Најбитна ми е битна звучната изолација пред се. Приватност и мирна околина се и те како битни

Примарно во аеродром е потрагата, но доаѓаат во предвид предлози за било која локација со нормална цена. Секако квадратура од 30 до 40 квадрати, за ерген :)
Ќе бараш долго, малите станови се скапи и брзо се продаваат!
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2009
Мислења
209
Поени од реакции
211
И јас сум, со истото барање како и ти и заклучокот досега ми е, стан не ти се исплати да го купиш, не се спие во стан, врева.
Концептот зграда е измама.
Како мислиш врева, колку што знам згради во МК се бетонски и нема врева.
Години сум живеел во стан и не сум имал проблем со врева, единствено од надвор поради коли и малограѓанштина.
И зборам ко чоек што е многу осетлив на врева.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.251
Поени од реакции
7.385
Како мислиш врева, колку што знам згради во МК се бетонски и нема врева.
Години сум живеел во стан и не сум имал проблем со врева, единствено од надвор поради коли и малограѓанштина.
И зборам ко чоек што е многу осетлив на врева.
Баш бетонските ѕидови се големи проводници на звук! Изгледа си отрпнал!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.719
Поени од реакции
13.291
Здраво дечки, барав вакви теми ама не успеав да најдам

Во потрага сум по мал стан во скопје, нешто измеѓу гарсоњера и еднособен.

Прашањето ми е, од искуство и ваши информации, која фирма има најдобар однос квалитет/цена. Најбитна ми е битна звучната изолација пред се. Приватност и мирна околина се и те како битни

Примарно во аеродром е потрагата, но доаѓаат во предвид предлози за било која локација со нормална цена. Секако квадратура од 30 до 40 квадрати, за ерген :)
Не Адора.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.635
Поени од реакции
5.983
Што се заебавате станови од 30-40 м2 да купувате? Планирате вечно ергени со 1 соба да останете?
Инаку во процес сум на комплетирање на купување на стан и цело време ми излегуваат реклами за станови. Меѓу другото ме таргетираат и Косовоски фирми. Кај нас најчесто рекламирани се тие по 30-40м2 станови,кај косоварите не видов ниту еден стан помал од 65-70м2. Стандардот им е 2-3 спални соби и 2 купатила. Интересна разлика во менталитет и објаснува многу зошто се посилни од нас.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.564
Поени од реакции
10.452
Што се заебавате станови од 30-40 м2 да купувате? Планирате вечно ергени со 1 соба да останете?
Инаку во процес сум на комплетирање на купување на стан и цело време ми излегуваат реклами за станови. Меѓу другото ме таргетираат и Косовоски фирми. Кај нас најчесто рекламирани се тие по 30-40м2 станови,кај косоварите не видов ниту еден стан помал од 65-70м2. Стандардот им е 2-3 спални соби и 2 купатила. Интересна разлика во менталитет и објаснува многу зошто се посилни од нас.
Па они стартуваат со две деца за да дојдат до 5...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.635
Поени од реакции
5.983
Па они стартуваат со две деца за да дојдат до 5...
Не него си планираат во старт место за цела фамилија, по можност со 3 деца. Кај нас да се бутне парот во едно сопче, па после ќе му ја мислиме.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
243
Како мислиш врева, колку што знам згради во МК се бетонски и нема врева.
Години сум живеел во стан и не сум имал проблем со врева, единствено од надвор поради коли и малограѓанштина.
И зборам ко чоек што е многу осетлив на врева.
Да, јас моментално живеам во една таква стара зграда, бетон, плус становите немаат допир едни со други, една од подобрите згради во ск секако. комшиите ги слушам само во екстремни случаи и тоа преку парно. Додека кај пријатели, во спалната го слушаат телевизорот на комшијата во дневна. Реално и поради мојов стан сега имам повисоки стандарди за живеење во зграда па тешко ми паѓа изборот за нов стан.

Што се заебавате станови од 30-40 м2 да купувате? Планирате вечно ергени со 1 соба да останете?
Инаку во процес сум на комплетирање на купување на стан и цело време ми излегуваат реклами за станови. Меѓу другото ме таргетираат и Косовоски фирми. Кај нас најчесто рекламирани се тие по 30-40м2 станови,кај косоварите не видов ниту еден стан помал од 65-70м2. Стандардот им е 2-3 спални соби и 2 купатила. Интересна разлика во менталитет и објаснува многу зошто се посилни од нас.
Нема потреба од напад и критика :) Купувам стан што ќе биде мој привремено, потоа ќе го наследи мајка ми или ќе го рентам. За фамилијарен стан ќе мислам кога ќе дојде време. Сега во моментов имам пари за мал стан, тогаш ќе дигнам кредит и ќе си купам голем.
Ти каде купи стан? Сподели искуство, совет, цени...
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
209
Поени од реакции
211
Не него си планираат во старт место за цела фамилија, по можност со 3 деца. Кај нас да се бутне парот во едно сопче, па после ќе му ја мислиме.
Море до пари е, не е до непланирање.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
5.082
Поени од реакции
9.655
Што се заебавате станови од 30-40 м2 да купувате? Планирате вечно ергени со 1 соба да останете?
Инаку во процес сум на комплетирање на купување на стан и цело време ми излегуваат реклами за станови. Меѓу другото ме таргетираат и Косовоски фирми. Кај нас најчесто рекламирани се тие по 30-40м2 станови,кај косоварите не видов ниту еден стан помал од 65-70м2. Стандардот им е 2-3 спални соби и 2 купатила. Интересна разлика во менталитет и објаснува многу зошто се посилни од нас.
Како го кажа ова човек ќе помисли во швајцарија живееме и пари на дрва растат.

Тебе те чекаше членот да му кажеш дека поголем стан е поубав,он не знае.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.635
Поени од реакции
5.983
Нема потреба од напад и критика :) Купувам стан што ќе биде мој привремено, потоа ќе го наследи мајка ми или ќе го рентам. За фамилијарен стан ќе мислам кога ќе дојде време. Сега во моментов имам пари за мал стан, тогаш ќе дигнам кредит и ќе си купам голем.
Ти каде купи стан? Сподели искуство, совет, цени...
Не почнувам со напад. Зборам од искуство.
Купивме веќе еден, потпишавме преддоговор и дадовме учество, но имаше проблем (не би во детали сега) и го раскинавме спогодбено. Додека чекав да ми се вратат парите присобрав нешто повеќе и удрив математика и на крај ми испадна директ да купам место што ќе ми се најде подолго време како поисплатливо решение.
Разликата за да добијам 26 квадрати повеќе и воопшто да не му ја мислам за место за фамилија ми беше да почекав 4-5 месеци да дособерам пари за учество и околу 30 евра повеќе на месечната рата.
Да кога ќе ги собереш сите рати заедно е доста поголема сума, но не морам да мислам на отскочна даска и да се надевам дека ќе го издавам редовно станот, дека кираџиите нема да се проблематични (еден таков ни остави повеќе штета него ќар!), дека нема да се уништи местото и населбата или дека цената на станот ќе остане приближно истата и понатаму.

Пример ако купиш ти тој стан за 40.000 евра и земеш кредит и го затвориш да речеме за 10 години и го продадеш станот за 40.000, пак на исто ќе дојдеш. Да, ќе имаш во старт нешто повеќе пари за поголемо учество, но си го продолжуваш задолжувањето за тие 10 години што си го имал како откочна даска. Некој пат можеби е подобро да почекаш за стан, особено млад и без никакви обврски.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
243
Не почнувам со напад. Зборам од искуство.
Купивме веќе еден, потпишавме преддоговор и дадовме учество, но имаше проблем (не би во детали сега) и го раскинавме спогодбено. Додека чекав да ми се вратат парите присобрав нешто повеќе и удрив математика и на крај ми испадна директ да купам место што ќе ми се најде подолго време како поисплатливо решение.
Разликата за да добијам 26 квадрати повеќе и воопшто да не му ја мислам за место за фамилија ми беше да почекав 4-5 месеци да дособерам пари за учество и околу 30 евра повеќе на месечната рата.
Да кога ќе ги собереш сите рати заедно е доста поголема сума, но не морам да мислам на отскочна даска и да се надевам дека ќе го издавам редовно станот, дека кираџиите нема да се проблематични (еден таков ни остави повеќе штета него ќар!), дека нема да се уништи местото и населбата или дека цената на станот ќе остане приближно истата и понатаму.

Пример ако купиш ти тој стан за 40.000 евра и земеш кредит и го затвориш да речеме за 10 години и го продадеш станот за 40.000, пак на исто ќе дојдеш. Да, ќе имаш во старт нешто повеќе пари за поголемо учество, но си го продолжуваш задолжувањето за тие 10 години што си го имал како откочна даска. Некој пат можеби е подобро да почекаш за стан, особено млад и без никакви обврски.
Се тоа држи, ама еве ќе ти кажам што ми е план. ќе имам некои пари од продажба на имот, со тие пари планот е да се купат 3 стана, 2 средни и една гарсоњера, еден за сестра ми, гарсоњера за мајка ми, друг за мене понатака. Пари има за два, една гарсоњера и еден среден. Бидејќи сега само јас сум во состојба да живеам сам, прво се купува еден за мене, па потоа со мојот кредит се докупуваат двата. Знам дека има и бољи опции ама само јас сум кредитоспособен и мора да се комбинира... Ако чекам, нема да дособерам пари, ќе се потрошат за кирии и тековни трошоци :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom