Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
17 август 2011
Мислења
5.247
Поени од реакции
7.894
Во суштина релативно исплатливо/неисплатливо е инвестирањето во недвижност. Пред се би рекол зависи и треба да зависи од возраста и ситуацијата на тој што инвестира.
Разбирам да инвестира некој над 45 години во недвижност оти едноставно фрлил котва тука и нема каде да оди, шансите да успее било каде надвор му се намалуваат секојдневно, бизнисот/работата му е тука и тоа е тоа. Не го разбирам инвестирањето на дечки под 35 години во станови во држава каде не функционира буквално ништо, каде цените во „метрополата“ се напумпани бетер од криптовалута, каде тензијата меѓу етничките заедници е голема и секогаш ќе бидеме „буре барут“, каде криминалот има експоненцијален раст од прогласувањето на независноста наваму...
Релативно е само дали планираш да живееш во државата. Ако не планираш, тогаш да дефинитивно не вреди. Тоа важи за сите држави, зарем се исплати да купиш куќа у Германија ако не планираш да живееш таму. Сепак дискусијата дали да се селиш или не е сосема различна тема од оваа.
Затоа и пишав во Македонија немаш кај да се селиш, зашто различно е да мигрираш од Скопје во Германија наспроти селење од Минхен во Берлин.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
8
Колку е цена за м2?
Драчево е специфично, таму се оди ако имаш некаква конекција со некого таму или немаш излез. Не сум видел кај ги градат! А најдов, продужение на ул.Киро Фетак, не е лошо, пречистителната е далеку! Не знам што да ти кажам поспецифично, 10-15 минути до град, пазар и основно имаш се,на 100 метри од зградата поминува автобус 41, со кола е релативно брзо одењето до град. Комшии претежно доселеници, ама немаш проблем. Градинка во центарот на 1 км, школо на 5 минути.
Cenata e 700e za m2.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.899
Поени од реакции
13.524
Релативно е само дали планираш да живееш во државата. Ако не планираш, тогаш да дефинитивно не вреди. Тоа важи за сите држави, зарем се исплати да купиш куќа у Германија ако не планираш да живееш таму. Сепак дискусијата дали да се селиш или не е сосема различна тема од оваа.
Затоа и пишав во Македонија немаш кај да се селиш, зашто различно е да мигрираш од Скопје во Германија наспроти селење од Минхен во Берлин.
Види не е баш иста математиката за тука и за Германија.
Во Германија не се отселуваат во друга држава поради проблемите кои ги имаме тука, туку пред се оти им излегло подобра прилика, клима, авантуристички дух...
Тука се отселува народот поради системот, познавам луѓе кои имаа прилично високи примања и си отидоа и тоа на возраст од скоро 50 години, едноставно не сакаат да им растат децата во ваква вукојебина и утре тие да мора да се лечат на ваков здравствен систем.

Небитно, да не го тупиме, секој со својата математика, од моја гледна точка и знаење во инвестирање не би вложил тука, побрзо би инвестирал во некој фонд/берза/сребро/злато/крипто или како акционер во некоја странска фирма отколку во државава.
А цените треба да одат уште повисоко, да сум инвеститор би ги кренал минимум уште за 300 евра по квадрат, кога има луда раја барем земи им се што можеш.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
8
Цената е океј но не сум сугрна за квалитетот на градба,по кои стандарди се гради вака зграда ?:rolleyes: 153310144_428606808425401_225858650714214549_n.jpg
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.802
Поени од реакции
4.459
Па класика рам конструкција, со ѕидање :D Малку необично го тераат, како во бикини да е зградата, ама тоа не влијае на квалитетот. Ги тестираат еркерите изгледа :D. Ако Ви одговара цената,локацијата и погледнете внатрешната завршна обработка како е, тоа е важно. Дали ѕидаат одозгора надоле или обратно, малку важно!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.247
Поени од реакции
7.894
Види не е баш иста математиката за тука и за Германија.
Во Германија не се отселуваат во друга држава поради проблемите кои ги имаме тука, туку пред се оти им излегло подобра прилика, клима, авантуристички дух...
Тука се отселува народот поради системот, познавам луѓе кои имаа прилично високи примања и си отидоа и тоа на возраст од скоро 50 години, едноставно не сакаат да им растат децата во ваква вукојебина и утре тие да мора да се лечат на ваков здравствен систем.

Небитно, да не го тупиме, секој со својата математика, од моја гледна точка и знаење во инвестирање не би вложил тука, побрзо би инвестирал во некој фонд/берза/сребро/злато/крипто или како акционер во некоја странска фирма отколку во државава.
А цените треба да одат уште повисоко, да сум инвеститор би ги кренал минимум уште за 300 евра по квадрат, кога има луда раја барем земи им се што можеш.
Види какви и да се условите сепак има луѓе што планираат да живеат тука. За тие што се иселени не глеам зашто би се замарале за цените на недвижности тука, исто ко што ја не се замарам за недвижностите во Минхен. Ама да живееш во Македонија и парите за стан да ги вложиш во криптовалути , а при тоа да плаќаш кирија треба да си луд според мене.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.130
Поени од реакции
1.404
Цената е океј но не сум сугрна за квалитетот на градба,по кои стандарди се гради вака зграда ?:rolleyes:Прегледај го приврзокот 285600
По стандарди на тој што ја гради куќава, ништо страшно нема што му текнало прво да го среди покривот па да оди надолу, стубовите се тие што ја држат куќата, ѕидот ти е средство за затварање, можеш да ставиш стакло и исто ќе потпира како и ѕидот.

Можеби овој ги продава на спратови, па како сакаш така ќе ти ги направи собите.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.140
Поени од реакции
906
Цената е океј но не сум сугрна за квалитетот на градба,по кои стандарди се гради вака зграда ?:rolleyes:
Po nikakvi standardi. Ova prvpat u zivot gledam nekoj da gradi od gore-nadolu. Kvalitet sigurno ke nema, kako sto niedna nova zgrada nema. Sum videl kako gi pravat i prodavaat u Anglija(i se zanikade) pa samo mozam da zamislam deka vo MK ke bidat uste polosi.
Tuku me zanima, dali vi davaat garancija za novite kuki/stanovi?
Автоматски споено мислење:

За 135 евра месечна кирија за наместена куќа од 60м2, не се исплати да се купува. Па само амортизацијата на мебелот толку изнесува.
Do kolku godini da zivees u nea ne se isplakja?
Ako sedis u nea 50 godini toa ti se 81000evra frleni pari(ke mu ja isplatis na nekoj drug). Ako ja kupis, ja isplatis, zivees u nea 50 godini i ja prodadis, ke zivees skoro bez pari 50 godini(ocigledno ke imas popravki), posho garant site pari ke si gi vratis duri i najverojatno povekje.
Muabetot deka podobro e kirija e samo ako e na kratko vreme, na podolg period si u zaguba.

Kirija e dobro samo koa imas nogu pari i ti e strav ke se razvedis i zena ti/maz ti ke ti zemat pola imot :D. Ustvari poznavam nekoj koj plakja kirija samo radi ova, a ima ogromna para(ne e vo mk).
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
2.252
Релативно е само дали планираш да живееш во државата. Ако не планираш, тогаш да дефинитивно не вреди. Тоа важи за сите држави, зарем се исплати да купиш куќа у Германија ако не планираш да живееш таму. Сепак дискусијата дали да се селиш или не е сосема различна тема од оваа.
Затоа и пишав во Македонија немаш кај да се селиш, зашто различно е да мигрираш од Скопје во Германија наспроти селење од Минхен во Берлин.
нема врска, зошто да не инвестираш во 3та земја?
Во мк недвижностите се многу поевтини од европа и тоа 3-4 пати по квадрат. Ратата за исплата на стан во Мк ќе е колку две излегувања на ручек во Минхен.
Од друга страна купување на стан/куќа во странство на плата од мекдоналдс е скоро невозможно.
1614172780979.png
Пример германија дава 80% максимум хипотека, останатите 20% + трошоци за префрлање се на купецот. Тоа се 60-100к евра шо пример овие шо се програмери и доктори треба 5-6 години да штедат зза да ја заштедат. Добро е шо хипотека во Мк не влегува како долг за земање на хипотека во странство
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.899
Поени од реакции
13.524
Види какви и да се условите сепак има луѓе што планираат да живеат тука. За тие што се иселени не глеам зашто би се замарале за цените на недвижности тука, исто ко што ја не се замарам за недвижностите во Минхен. Ама да живееш во Македонија и парите за стан да ги вложиш во криптовалути , а при тоа да плаќаш кирија треба да си луд според мене.
Финтата е што огромен дел од тие недвижности дремат празни, а ги поседуваат луѓе кои или биле веќе иселени или ја киднале откако ги имаат купено. Тој момент ти го прави нереалниот спајк на цените.

Се фати на најризичната инвестиција, инаку јас за среќа полудев и не се закопав да купам стан, не си свесен колку сум благодарен што ме швркна паметот ;)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.937
Поени од реакции
2.584
нема врска, зошто да не инвестираш во 3та земја?
Во мк недвижностите се многу поевтини од европа и тоа 3-4 пати по квадрат. Ратата за исплата на стан во Мк ќе е колку две излегувања на ручек во Минхен.
Од друга страна купување на стан/куќа во странство на плата од мекдоналдс е скоро невозможно.
Прегледај го приврзокот 285611
Пример германија дава 80% максимум хипотека, останатите 20% + трошоци за префрлање се на купецот. Тоа се 60-100к евра шо пример овие шо се програмери и доктори треба 5-6 години да штедат зза да ја заштедат. Добро е шо хипотека во Мк не влегува како долг за земање на хипотека во странство
Забораваме тука на неколку работи.
Месечна кирија во Минхен vs Месечна кирија во Скопје?

Просечна плата во Минхен vs Просечна плата во Скопје?

"Пазар" во Минхен vs "пазар" во Скопје?


Без кеш "у џеб" стан се зима само за живот, не за бизнис, барем за мене.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.130
Поени од реакции
1.404
Po nikakvi standardi. Ova prvpat u zivot gledam nekoj da gradi od gore-nadolu. Kvalitet sigurno ke nema, kako sto niedna nova zgrada nema. Sum videl kako gi pravat i prodavaat u Anglija(i se zanikade) pa samo mozam da zamislam deka vo MK ke bidat uste polosi.
Tuku me zanima, dali vi davaat garancija za novite kuki/stanovi?
Тоа дека се се прави фушерај е точно, ама ако овој ставил се како што треба во стубовите и плочата, нема причина за грижа што се ѕида одозгора надолу, ѕидот нема никаква функција во потпирање, можеби имаш слушнато за носечки ѕид, ама он освен што ти штеди материјал (даски и потпирачи) друга функција нема во потпирањето, целата тежина оди на гредата врз ѕидот, а стубовите ги држат гредите итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom