Срцето или разумот?

С

Сатори

Гостин
~*~

Ми поминаа периодите во животот кога го бирав срцето.Два пати се изгорев на мојата „погрешна“ одлука, сега кога и ретко се заљубувам а уште поретко се решавам да се ризикувам сама себе за љубовта, разумот ми е многу подобра варијанта.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Срцето ќе те привлече кон некој...ама разумот ќе пресуди дали тој е оној со кој треба да бидеш. Бар јас се раководам по овој принцип.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Разумот ми вели сакај ја!

Срцето ми вели потребна ти е!

Ама јас ги слушам и двете, едното без другото не оди, не бар кај некоја љубов.
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
хм,јас немам избор секогаш го слушам срцето и баш секогаш поради тоа заврсувам лошо јбг :toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
A neli e najdobro da se ostavi razumot da bide kontroliran od srceto? :tapp:
Верувај дека не е.Најдобро е да се слуша разумот.Дозволено е малку влијание и од срцето но целосна контрола-никако.
Така е барем кај мене.:)
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Доколку станува збор за донесување правилни и реални одлуки,секако дека разумот.Но,сите оние најпрекрасни работи кои се случуваат во љубовта,се случуваат доколку во тие одредени ВИСТИНСКИ моменти го послушаме САМО срцето...
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Многу би сакала срцето да ме води но нажалост разумот не го дозволува тоа.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Srceto devinitovno.. Ne mozes da sakas so razum, tuku so srce. Razumot e za donesuvanje odluki (no toa moze da se prai i so srceto), a srceto e za sakanje (toa ne moze da se prai so razum).
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Многу би сакала срцето да ме води но нажалост разумот не го дозволува тоа.
Да, обично разумот ги ограничува желбите на срцето, а верувај разумот треба да се слуша, нема зашто да сакаш срцето да те води. Срцето е тука за да насочи, а разумот за да одведе.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Srceto normalno nikogas ne odam po razumot i zato ponekogas gresam zatoa sto odam samo po srceto.:toe:
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
срцето секогаш....разумот може само во депресии да те затепа...
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
Vo ljubovta sekogas go sledam i se rakovodam spored srceto....Srceto e gospodar a razumot sluga...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom