Срцето или разумот?

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Разумот ке му згреши на срцето, а тоа на разумот. Најдобро е да се најде баланс мегу нив. (ама ај најди де)
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
102
Поени од реакции
6
Разумот ке му згреши на срцето, а тоа на разумот. Најдобро е да се најде баланс мегу нив. (ама ај најди де)
Balans da najdes tesko ali zatoa treba dobro da razmislis kogo ke poslusas srceto ili razumot, bidejki idninata ti zavisi od toa pa zatoa samo cvrstata odluka e onaa vistinskata , a spored mene taa odluka e na razumot.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Практикувам да размислувам трезвено, со разумот...не да акам у облаци слушајќи го срцето...и досега ми е супер...:)
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Разумот, ако го слушав срцето сега кузнај кај ќе бев;):)
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Срцето, ако го слушаш разумот нема да си воопшто среќен во врската, секогаш ќе бараш нешто несовршено, нешто што треба да се смени.
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
и срцето и разумот но пред се разумот
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
pred se srceto.....razumot ??? pa mislam deka sekoj e razumen i znae so mu lezi na srce...ja sepak mislam na srceto ...za razumot se razbira
 

5pammeR

Love
Член од
24 август 2008
Мислења
338
Поени од реакции
9
Треба баланс да се најде..
Шо ако се заљубиш у девојката на другарот мора со разум да се мисли инаку може и другарство и све да отиде у пм.. затоа треба некој баланс..
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
i srceto i razumot kade ednoto baz drugoto.Dokolku sakas da bides sreken!
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Треба да се има разумно срце :pos2:
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
е ова е прашање на кое се кинам од смеење

Ај размислете малку...како може да го слушаш СРЦЕТО?

Чувството за љубов почнува од мозокот (како и сите емоции) според мое основно знаење за човекот.

Значи прашуваш всушност:

Дали да ги слушам емоциите при љубов...
или мозокот (логичниот дел).

Нормален одговор е бидејќи љубовта е емоција...да ги слушаш емоциите. Неможеш против тоа и да сакаш. Сакаш доказ? Еве некои луѓе што кажаа дека го слушаат разумот


Ми поминаа периодите во животот кога го бирав срцето.Два пати се изгорев на мојата „погрешна“ одлука, сега кога и ретко се заљубувам а уште поретко се решавам да се ризикувам сама себе за љубовта, разумот ми е многу подобра варијанта.
Пак го слушаш срцето т.е. емоциите. Си била повредена и сега емоциите ти се на некој начин "прилагодиле". Нели сите ние одиме кон задоволствата а одбегнуваме болка. Ваљда рационализираш за да ја одбегнеш болката дека размислуваш со "разумот" што не е можно.

Срцето ќе те привлече кон некој...ама разумот ќе пресуди дали тој е оној со кој треба да бидеш. Бар јас се раководам по овој принцип.
Сакаш да кажеш дека донесуваш одлука со разумот т.е. со логичниот дел од мозокот? Размисли пак. Научно е докажано дека сите одлуки ги правиме на емоционално ниво а потоа рационализираме. Емоции, емоции...

Многу би сакала срцето да ме води но нажалост разумот не го дозволува тоа.
Превод: Многу би сакала да имам убави емоции но притоа имам некои негативни емоции блаблабла...кои ме спречуваат "тоа" да излезе на виделина. Пак, разум = булшит

МИслам дека Nightwalker беше нај во право:

Доколку станува збор за донесување правилни и реални одлуки,секако дека разумот.Но,сите оние најпрекрасни работи кои се случуваат во љубовта,се случуваат доколку во тие одредени ВИСТИНСКИ моменти го послушаме САМО срцето...
Финтата е дека ретко и кога донесуваме одлуки со разумот. Меѓутоа љубов = чувство. Срце = чувствен дел љубов = срце. Не е едноставно? :kesa:

мала грешка кога мислев:

Ај размислете малку...како може да го слушаш срцето?

Не мислев буквално да се слуша срцето..веројатно повеќе од вас знаат дека кога се мисли срце = емоции али чудно ми е што уште се поставуваат вакви прашања бидејќи емоциите се од мозочниот дел...и буквално прашуваш при љубов дали да ги слушам емоциите или мојот "рационален" дел што ми е малку глупаво.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Listen to your heart, right?
Ама што се случува ако не можеш да го слушнеш, или ако грешно слушнеш?
Секогаш го слушам срцето, а само понекогаш, те. скоро никогаш разумот. И знам дека грешам... Кога сум го слушала само срцето и сум удирала со глава во ѕид, се случувало и да постапам погрешно. Мислам дека најдобро би било, кога срцето би било координирано со разумот, па така заедничи да оформат една конечна одлука! Се надевам дека јас ќе успеам да го прават тоа секогаш!:)
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Mora da se kombinira...nemoze sekogas srceto da te vodi...a ni razumot zaso ke bides nesreken!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom