Срцето или разумот?

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Срцето секогаш го слушам срцето ама сеа во последно и разумот незнам зш ама мислам дека ми е од потреба али ипак срцето е на прво место секогаш!
 
Член од
28 април 2008
Мислења
258
Поени од реакции
9
За некои работи срцето, а за некои разумот :toe:
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
i jas srceto sekogas, poubavo mi e taka, i koga znam deka gresam si teram spored srceto i taka ;)
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
111
Поени од реакции
0
Разум пред се ... Али ипак едното без другото не функционираат ...
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
хмм... срцето пред се! разумот не ме прави среќна... срцето!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Па глеам да балансирам.Мојот одговор би бил карактерната слика што ја имам за себе ми овозможува да пресудам моментално како би било подобро за мене, доколку така и така постапам. Ова е секако за некои побитни одлуки.
Пример, пошо псоледната врска заврши како што заврши, спротивната страна имаше некаков концепт за другарство после врска, као демек ќе си идеме излагаме на кафиња па после по својот пат секој. Пошо ја не се доживувам себеси ко некое геј другарче шо ги шета бившите на кафиња, иако сеуште имав чувства за неа, за да спречам такво нешо да ја со нејзе останам у такви педерски односи постапив спротивно од моите емоции, иамше тука многу карање и кошкање, а во еден момент и она ми помогна во тој концепт али у реду е.
Полесно се иде против разумот него против емоциите. Понекогаш се прекорувам себеси за таа моја постапка но следниот момент, на втора шо се вика, се охрабрувам што сум бил доследен на моите принципи иако во тие моменти не ми беше сеедно.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Срцето:pipi:Али разумот да го слушаме некогаш е попаметно
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
54
Поени од реакции
1
Имам голем проблем со срцето и разумот никако да се согласат..лесно е да се каже слушај го срцето а тешко е тоа да се примени...:nesvest:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
јас би рекла и двете и срцето и разумот треба да се слушаат,тоа е непогрешлива комбинација...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Јас појќе сум да се слуша разумот во одредени размери зошто ако го слушаш срцето кој шо ќе стигни ќе те сјеба:pipi:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
срцето се разбира!! разумот го користам кога треба да се донесе одлука, иначе САКАМ од СРЦЕ:back:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Срцето е емоционалниот дел додека разумот е оној интелектуалниот.
Разумот го следам секогаш кога треба да донесам некоја одлука размислувајќи за добивката и загубата од истата.
Но кога се работи за љубовта секогаш си го слушам срцето и досега ме нема изневерено :pipi:. Некои го нарекуваат и како 6-то сетило затоа што не често ги дава правите сигнали затоа е најубаво кога доаѓаат вистинските инстинкти на кој што можеме да се потпреме.
Иронично гледано од друга страна срцето освен што пумпа крв нема никаква друга функција која вклучува разум и размислување,а сепак се поврзува со емоционалната состојба на една единка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom