Срцето или разумот?

LaTiTeA

Ветена госпоѓица Маленковска
Член од
17 април 2007
Мислења
156
Поени од реакции
2
Може некој да ми појасни дали срцето се смета за инстинкт или си е посебна категорија?
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Vo ljubovta treba i dvete da ne vodat megutoa pravilo e da srceto preovladuva od razumot zatoa shto toa shto srceto go cuvstvuva razumot nemoze da go razbere i zatoa srceto e pojako od razumot!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Srceto ne znae za granici za razlika od razumot. Najdobro e da gi iskombiniras dvete. Edinstveno sto treba da imas e dobar instinkt koj ke te vodi za da znaes koga kako da reagiras.

Razum..pa srce..!ne dozvoluvam da me sovladaat i da me nadvladeat emocii..taka..nisto od muabetot!:)
Zosto nekogas i na srceto ne mu dozvolis da zivee?
Ako sekogas srceto go pravi ona sto go veli mozokot toa znaci ne zivee.
Ne velam se da pravis kako so ti veli srceto ama probaj nekogas.
Mozi ke bidis srekna, mozi ke vredi.
Pozdrav
 
M

**MEMORY**

Гостин
Слушај што ти вели срцето... тоа е вистинското нешто... разумот само ги протолкува работите на некој си посложен начин, а тоа што доаѓа од срцето може да те исполни комплетно.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Pa koga kako, nekogas treba da mu recis stop na srceto i da napravis nesto so razumot a nekogas treba da go slusas samo srcveto mislam vo razlicni situacii razlicnooo:)
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Комбинација од двете. Понекогаш срцето надвладува над разумот, но разумот е оној кој одлучува последен.:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Сум рекла и порано,пак ќе речам.

За мене најбитно е срцето.Најубаво е кога и разумот и срцето се поклапаат,но кога веќе треба да бирам,го бирам срцето.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
срцето и чуствата се најбитни коа се работи за љубов..тие ти диктираат што да правиш и на кој начин да правиш...секако не го изоставам разумот бидејки летајки високо на криљата на љубовта можеме лесно да бидеме повредени а за да не се деси тоа..понекогаш треба да го послушаме и разумот
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Ми го имаш разумот - ме имаш цел (и срцето e дел од пакетот ;) )
 
Член од
3 септември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
е ај

кога го слушам срцето,убаво е додека трае. кога ке престане, од лелекањата на срцето,не можам да си го слушнам
разумот. а ако го слушам разумот,тогаш-тоа и не љубов... :toe:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Се трудам разумот да биди.
Макар шо емоциите се тешка работа и тешко дека успеваат да го надвладеат разумот. И љубовта е слепа, и кад видиш....нема рамнотежа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom