Србија и Косово начелно постигнаа договор (update: на сила ги тераат Србите да гласаат)

Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Ох, се нажалив.:( Греота за младата држава.

Албанците од Косово упорно покажуваа дека се неспособни да водат држава, ниту да ги почитуваат основните вредности и начела на кои се темели западната цивилизација. Далеку поревносно испраќаа фундаменталисти да кољат кафири по Сирија, отколку, на пример да вложуваат во соживот.
Ова еден ден секако ќе се случеше.
Дури и да е лажна веста, некад ова ќе се деси. Нема нив да ги тинтраат заувек.
Т'п и упорит, како што кажа некој.
Сериозно мислиш дека имаат таков капацитет.:unsure:[DOUBLEPOST=1532700485][/DOUBLEPOST]Дачиќ: САД отворено го поддржуваат компромисното решение за Косово
https://1tv.mk/svet/дачиќ-сад-отворено-го-поддржуваат-ком/
:kafence:
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.249
Поени од реакции
52.029
Егото и мегаломанијата на балканските политичари ќе го решат прашањето на Косово.
Им спомнаа под маса на Тачи, Могерини и Вучиќ дека ако до пролет се договорат ќе добијат Нобелова за мир.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.249
Поени од реакции
52.029
Советникот на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Џон Болтон, денеска рече дека Вашингтон не сака да се меша во идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово, пренесе Ројтерс.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.993
Поени од реакции
11.183
Тачи вика имале одлични односи со нас, Албанија и Црна Гора. Претпоставувам какви би биле, кога би се влошиле.

Инаку, пак сеа као луди ќе се праат сите од "Западната коалиција" . Меркел вика нема менување на граници, Американците викаат прајте што сакате договор да има, па одма Меркел и Европа као ретерираат и одма тинк тенкови избацуваат анализи од можни придобивки и последици од размена на територии. Мене ова ми мириса дека така и ќе биде, ќе има размена, а ова европскиве привезоци како Меркел и Макрон што бладаат за европска војска мислам дека е што јој се баби снило ситуација, зашто без грејт Америка нема европска политика и безбедност.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.249
Поени од реакции
52.029
Првпат во Европскиот парламент денеска на седница на Надворешно-политичкиот одбор усвоен е извештај со внесен компромисен амандман, кој се однесува на разговори за можна корекција на граници како дел од решението за нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина, јави Танјуг.

„Се поддржува дијалогот во кој посредува Европската Унија како рамка за постигнување сеопфатен договор меѓу Србија и Косово. Се смета дека секој договор може да биде прифатлив само доколку е взаемно усогласен, и ја зема предвид целокупната стабилност на регионот и меѓународното право“, се заклучува во текстот на компромисниот амандман.

Ист текст е внесен и во извештајот за Косово, кој исто така, е усвое во Надворешно-политичкиот одбор на ЕП.


За извештајот со дополнителен амандман гласаа 49, а три члена на Одборот беа против.
Албанците денес се понашаат како Србите девеести кои си спиеја и мислеа сеа само што не интервенирала Русија, и така кон пропаста која ги чекаше. Ne go gledaat realitetot.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.594
Поени од реакции
30.818
Нема политичар било од домашните било од странци што ми е одвратен и омразен како Вучиќ-мали шешељ.

Во право беше Ордановски во колумна пред некој ден, Вучиќ има невидена омраза инпрезир кон Македонија и Македонците, тешки комплекси

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.509
Поени од реакции
6.017
Косово воведе царини од 100 отсто за производи од Србија и од Босна и Херцеговина
https://www.slobodnaevropa.mk/a/29613244.html

Ако се паметни нашиве ќе искористат нешто од трговскава војна на Косово против Србија и Босна
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Косово воведе царини од 100 отсто за производи од Србија и од Босна и Херцеговина
https://www.slobodnaevropa.mk/a/29613244.html

Ако се паметни нашиве ќе искористат нешто од трговскава војна на Косово против Србија и Босна
Очекувам Македонија ќе искористи најлесно, има заменски прозводи.

На Косово сме извезувале 225 милиони евра во 2017.
А пошто Србија извезува повеќе од Македонија, мислам дека беа 400 милиони, тогаш можеме многу да профитираме.

Нормално ако потрае оваа такса за српските производи.

Сега за очекување е некоја мерка од Србија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom