Србија и Косово начелно постигнаа договор (update: на сила ги тераат Србите да гласаат)

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.571
Договорот се состои од 15 точки, а параф му удрија премиерите на Србија и Косово, Дачиќ и Тачи.

Демек, ЕУ ги прифатила барањата на Белград

Договорот се однесува на правата на Српското малцинство, никој не спомнува веќе дека Косово е дел од Србија според резолуцијата на ООН 1244.

Клучната точка, 14, за која се кршеле копјата се однесувало на членството на Косово во ОН, а точката 9 се однесува на регионален командант за полицијата за северот на Косово.

Значи Заедницата на српските општини на Косово ќе има извршна влас, свое судство, ќе бира свој командант на полицијата која ќе е исклучиво од српска националност. Косовската полиција нема да смее да пристапи на северот на Косово без одобрување од НАТО и согласност со 3аедницата на спрските општини.

Белград бара од НАТО писмени гаранции дека Косовската полиција и други органи нема да бидат распоредени на северот на Косово.

Сега договорот треба да го изгласа српскиот парламент и тоа пред Кетрин Ештон да го напише/прати извештајот за прогрес на патот кон ЕУ (јаката штикла).

За тоа време Хашим Тачи дава изјави дека Заедницата на српските општини нема да има извршна власт, и дека Косово ќе се залага со помош на ОБСЕ да се одржат избори таму кога владата во Приштина ќе ги распише.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.221
Поени од реакции
3.042
Ајде со среќа.........

Сепак може да има помирувањ во балканот во скорешно време....
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
ММЕ како само за словенските земји важат некои исклучоци. Па не е Србија само мулти етничка тоа се сите балкански земји а најмногу Албанија и Грција членки на ЕУ и НАТО.
--- надополнето: 19 април 2013 во 22:32 ---
ММЕ како само за словенските земји важат некои исклучоци. Па не е Србија само мулти етничка тоа се сите балкански земји а најмногу Албанија и Грција членки на ЕУ и НАТО.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.306
Поени од реакции
4.963
ММЕ како само за Словенските земји важат некои исклучоци. Па не е Србија само мулти етничка тоа се сите балкански земји а најмногу Албанија и Грција членки на ЕУ и НАТО.
И Бугарија е Словенска земја па никој од запад не ја гњави да дава права на малцинствата на својата територија ... а ги има Македонско, Турско, Ромско малцинство и.т.н. ...
И Хрватска е Словенска земја па никој од запад не и рекол ништо за насилно протераните Срби од нејзина територија во 1995 година ... не е поентата дали некој е Словен или не туку како ќе се постави навреме(према западот) ... кој знае подобро да пуши такво повеќе ќе просперира и нема да му удираат шамари и да го гњават, Србија многу утна со Милошевиќ си ги потроши сите џокери, а богами и Македонските власти доста згрешија во деведесетите што не им ги дадоа на Албанците тие малку права(гледано од денешна перспектива) кои тогаш ги бараа(свој универзитет на свој мајчин јазик и поставување и нивно знаме во општини каде што се доминантни по број) ... е затоа сега Србија нема ниту педа од Косово, а во Македонија Албанците добија далеку далеку повеќе права од оние кои што ги бараа на времето ... значи до политиките ќе да е, а не до некакво си потекло Словенско или што ти знам, баталете ги теориите на заговор !
И аман веќе нека се завршат еднаш засекогаш Балканските проблеми и спорови ... веќе преку таквото од тие глупи национализми ... кој на кого му е подолг ... 20 години наназад гледаме и слушаме само некакви си проблеми на западниов Балкан поврзани со национализам и такви срања !
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Бугарија прифати германски цар а Хрватска, Полска, Словенија го прифатија Ватикан.
Ја добиле лиценцата за убивање.
Овие што не се преобратиле, што покажале истрајност кон прадедовската вера и традиција то мора да се очисти и се чисти.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.306
Поени од реакции
4.963
Бугарија прифати германски цар а Хрватска, Полска, Словенија го прифатија Ватикан.
Ја добиле лиценцата за убивање.
Овие што не се преобратиле, што покажале истрајност кон прадедовската вера и традиција то мора да се очисти и се чисти.
Ама чекај сега религијата си е религија, да тие се католици(горе-болдираните) но сепак по род се Словени ... сакаш да кажеш дека западот има посебна омраза исклучиво кон православните/ортодоксните Словени, бидејќи и овие горе-болдираните се Словени но се католици !
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Западот нели има порив да благословува многу. Или прекрсти се или ти праам логори.
Првиот пораз е на духовно поле.
Незнам колку знаеш дека нај озогласените СС единици кои влегоа во Русија беа од Украина.
Итн итн.... долга е оваа, има длабоки корени, постои некоја исконска омраза на Ватикан према православието.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
785
Ајде со среќа.........

Сепак може да има помирувањ во балканот во скорешно време....
Сите Балкански народи кога би сакале да живеат во своите етно-географски граници за кои што сметаат дека се правилни и свои не верувам дека и Азија да ни ја дадат ќе ги задоволи апетитите :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.221
Поени од реакции
3.042
Западот нели има порив да благословува многу. Или прекрсти се или ти праам логори.
Првиот пораз е на духовно поле.
Незнам колку знаеш дека нај озогласените СС единици кои влегоа во Русија беа од Украина.
Итн итн.... долга е оваа, има длабоки корени, постои некоја исконска омраза на Ватикан према православието.
и грците се ортодоксни
--- надополнето: 20 април 2013 во 00:11 ---
Сите Балкански народи кога би сакале да живеат во своите етно-географски граници за кои што сметаат дека се правилни и свои не верувам дека и Азија да ни ја дадат ќе ги задоволи апетитите :)
Не се сложувам со тебе, кога ќе се одерат и казнат сите политичари и моќници кои ги злоупотребуваат овие прашања, тогаш тие апетитит ќе се заборават......
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.565
Поени од реакции
634
Наскоро и Србија ќе влезе во ЕУ...(y)
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
156
Поени од реакции
53
Наскоро и Србија ќе влезе во ЕУ...(y)
Наскоро и србија ќе започне преговори за влез во ЕУ, во предпристапниот договор ќе мора да исполни барем 40 клаузули. Секој кој мисли дека до 5 години србија ќе влезе во ЕУ не знае за што станува збор!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
ММЕ како само за словенските земји важат некои исклучоци. Па не е Србија само мулти етничка тоа се сите балкански земји а најмногу Албанија и Грција членки на ЕУ и НАТО.
Албаниja не е членка на ЕУ, само на НАТО е.
--- надополнето: 20 април 2013 во 08:53 ---
Бугарија прифати германски цар а Хрватска, Полска, Словенија го прифатија Ватикан.
Ја добиле лиценцата за убивање.
Овие што не се преобратиле, што покажале истрајност кон прадедовската вера и традиција то мора да се очисти и се чисти.
Тоа што Хрватска, Полска, Чешка,Свакиja па и Словениja са си словени.Ем не знаеш,ем зборуваш. Бугариja си го избра владетелот со велико народно собрание.

Договорот мегу Белград и Приштина е едно тивко делене на Косово.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Изгледа полека србите капитулираат на Космет(мислам на оваа генерација срби).
Нека се подготви Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom