Србија и Косово начелно постигнаа договор (update: на сила ги тераат Србите да гласаат)

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.310
Поени од реакции
4.978
http://infomax.mk/wp/видеокосово-пред-нова-криза-атентато/

E добро де што убиле некој каур во Косово па тоа се случува скоро секој ден, особено после окупацијата на Косово од страна на НАТО во 1999 година, ќе се заборави ова за 2-3 дена, него замислете си каква би била реакцијата на Албанците како и реакцијата на западњаците доколку на пр. некој си Албански функционер беше убиен од страна на Србите на пр. во Прешево, во Бујановац или во Медвеѓа ... тоа би било општ хаос, веднаш би следеле илјада санкции кон Белград, па закана дека нема влез во ЕУ за Србија и слични веќе видени методи !
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Значи да повторам, ова не е од ведро небо.
Имаше закани периодов од видни Албанци, не од рандом анонимец.
Америка предупреди на насилства, пред два дена.
И ние се умешавме.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Koi zakani @Beric Dondarrion ?

@PIRATIC a kako znaes od ovde koj e ubiecot? Pomogni ako mozes poslednite 10godini od nezavisnosta na KS dali e ubien nekoj srbin dete ili drug od strana na albanec, jas ne pamtam takvo nesto.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Еден ден пред убиството Кадри Весели изјави:
-Србија нека не се обидува да се врати на Kосово, бидејќи тогаш нема да запреме до Ниш.
после додаде: - Било како загрозување ќе добие заслужен одговор од сите Албанци каде и да живеат.

Два дена пред убиството американската амбасада предупреди на период во кој следуваат насилства на Косово.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.310
Поени од реакции
4.978
Koi zakani @Beric Dondarrion ?

@PIRATIC a kako znaes od ovde koj e ubiecot? Pomogni ako mozes poslednite 10godini od nezavisnosta na KS dali e ubien nekoj srbin dete ili drug od strana na albanec, jas ne pamtam takvo nesto.
Значи нападите кон етнички Срби почнаа масовно веднаш после напуштањето на Српската армија и полиција, по што оваа територија беше така да се изразам воено окупирана со НАТО трупи ... зборам за периодот јуни месец 1999 год. од тогаш почнува масовно секојдневно етничко чистење на етничките Срби од територијата на Косово ... голем број напади и убиства на Српски цивили, дури и убиства на деца и жени, нормално кој би го правел тоа самите Срби да се убиваат меѓусебе нема шанси, НАТО војниците да го прават тоа не, секако тоа се одредени Албански екстремисти !
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Ne razbiram zosto bas vo ovoj period da se ubiva liderot na srbite vo Kosovo?

Neli amerikansata ambasada predupredila, zosto od albanska strana da se ubie Oliver?

Golemi igri se vodat a nie ne znaeme nisto.[DOUBLEPOST=1516117820][/DOUBLEPOST]
Значи нападите кон етнички Срби почнаа масовно веднаш после напуштањето на Српската армија и полиција, по што оваа територија беше така да се изразам воено окупирана со НАТО трупи ... зборам за периодот јуни месец 1999 год. од тогаш почнува масовно секојдневно етничко чистење на етничките Срби од територијата на Косово ... голем број напади и убиства на Српски цивили, дури и убиства на деца и жени, нормално кој би го правел тоа самите Срби да се убиваат меѓусебе нема шанси, НАТО војниците да го прават тоа не, секако тоа се одредени Албански екстремисти !
Albancite masovno begaat od Kosovo i imaat milion problemi so nivnite politicari tamu i nisto nemat so srbite bash tie imaat milion prava i sto sakaat pravat tamu vo severniot del na Mitrovica.

Posle nezavisnosta na KS nemal napadi i ubistva protiv srbite.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Го убиле пред влезот на партијата, кај што има камери (а живеел на сто метри од таму). Претпоставувам не работеле или не снимиле. Ќе видиме.
Пет куршуми у грб, најверојатно со пригушувач.Важно Србија се повлече од преговорите во Брисел.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.776
Поени од реакции
11.502
Пукање во грб е курвинска работа.А сите знаеме кои се најголемите курви во регионот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.910
Поени од реакции
18.771
Хм, а баш пред некој ден Лавров коментираше дека не му е верно дека САД ќе го стабилизираат регионов глатко. Беља работа ова видовитоста...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
„На националистичките албански елити во Приштина Ивановиќ им беше трн во окото бидејќи на својот главно смирен и аргументиран начин ги застапуваше правата на српското малцинство на Косово. На српските националисти исто така не им беше по волја бидејќи рано се залагаше да се прифати реалноста на косовската независност. Шупливите пароли за демек вечно српското Косово и светата земја на Косово поле, кои ги ширеа самонаречените косовски јунаци од Белград, за него беа неприфатливи. Но имаше непријатели и во меѓународните надзорни органи на Косово, кое дури и десет години по прогласувањето на независноста, која не ја признаваат сите држави од ЕУ, сѐ уште е полупротекторат под американско и западноевропско старателство. Тој не се воздржуваше од критика на странците поради погрешните развои и политичките грешки“.

https://www.mkd.mk/svet/analizi/germanskite-mediumi-severot-na-kosovo-mafijashka-crna-dupka[DOUBLEPOST=1516284579][/DOUBLEPOST]изглеа на сите им одговараше вака


„Се плашам дека во оваа нестабилна ситуација може да настрада некој невин, но морам да признаам дека и самиот се плашам за својата безбедност“, рече Ивановиќ за Срна во петокот на 12 јануари, за време на посетата на Косово на дописникот на Срна и на претседателот на бањалучкиот одбор за помош на Србите на Косово и Метохија, Милорад Арлов.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Франкфуртскиот весник пишува дека и самиот Ивановиќ во интервјуата во последните месеци даде до знаење дека Србите на северот на Косово не се плашат од Албанците туку од другите Срби, локалните криминалци и џиповите без регистарски таблички. Заканите станале поинтензивни откако решил да влезе во политичката трка за местото градоначалник против кандидатот кој го поддржува претседателот на Србија Александар Вучиќ. „Ивановиќ внимаваше да не го доведе Вучиќ во директна врска со мафијата во Митровица, но симболично зборуваше за „криминалните структури поврзани со политиката““.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Не ми е баш јасна ова српско-албанска дипломатска игра на лажење.
Прво едниот вика Х го повлече признавањето, а после другиот вика Х не го повлече признавањето.
Мислам дека овие работи не се релативни и Х или го повлекува или не го повлекува признавањето. Егзактно е тоа и лесно се проверува.
Тука уште еднаш се потврдува тоа дека на балканските политичари, задња рупа на свирали им е тоа дали јавно лажат или не. Оноа, ако бараш крајна спротивност од јапанскиот код на понашањње, кај нивните политичари, тука ќе го најдеш.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
„Газета експрес“: Трамп даде зелено светло за поделба на Косово

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, дала зелено светло за опцијата поделба на Косово, пишува приштинскиот весник „Газета експрес“.

Весникот се повикува на неименувани дипломатски извори и наведува дека постои можност договорот да бил постигнат на неодамнешниот состанок помеѓу Трамп и рускиот претседател, Владимир Путин, на самитот во Хелсинки.


Според сознанијата на весникот, администрацијата на Трамп се согласила Косово да ѝ даде територија на Србија, во замена за признавање.

Оваа радикална промена во администрацијата на претседателот на САД се случува по заминувањето на поранешниот советник за национална безбедност Х.Р. Мекмастер и по доаѓањето на Џон Болтон на тоа место, кој е познат по својот антикосовски пристап од времето кога бил амбасадор на САД во Обединетите нации, пишува „Газета експрес“.

Весникот додава дека на крајот она што ќе остане од Косово би можело да се смета за провинција на Албанија.https://makfax.com.mk/svet/region/газета-експрес-трамп-даде-зелено-с/
:uzi:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Ох, се нажалив.:( Греота за младата држава.

Албанците од Косово упорно покажуваа дека се неспособни да водат држава, ниту да ги почитуваат основните вредности и начела на кои се темели западната цивилизација. Далеку поревносно испраќаа фундаменталисти да кољат кафири по Сирија, отколку, на пример да вложуваат во соживот.
Ова еден ден секако ќе се случеше.
Дури и да е лажна веста, некад ова ќе се деси. Нема нив да ги тинтраат заувек.


Т'п и упорит, како што кажа некој.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.565
Поени од реакции
634
Целта на САД е Северна Македонија да влезе во НАТО што е можно побрзо. А после тоа да има и поделба на Косово. Времето повеќе не работи за албанците како во времето на Клинтон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom