Србија и Косово начелно постигнаа договор (update: на сила ги тераат Србите да гласаат)

Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.509
Поени од реакции
6.017
Очекувам Македонија ќе искористи најлесно, има заменски прозводи.

На Косово сме извезувале 225 милиони евра во 2017.
А пошто Србија извезува повеќе од Македонија, мислам дека беа 400 милиони, тогаш можеме многу да профитираме.

Нормално ако потрае оваа такса за српските производи.

Сега за очекување е некоја мерка од Србија.
Кои производи се нај засегнати, ова за 2015/16 ама и сега сигурно е слично без големи промени

1.png

Еве сега читам во Српските медиуми лани увозот од Косово им бил во вредност од 21 милиона евра, а извозот 440 милиона евра а годинава дури имало и раст од 9%
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.248
Поени од реакции
52.028
Нешто ми се чини дека Харадинај упорно работи против интеграциите на Косово. Уште долго, ми се чини, ќе остане непризнаена дупка.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.993
Поени од реакции
11.183
Во моментов ми се чини дека Србите прават се Косоварите да изгледаат како мали деца, и добро им оди. На Косоварите во моментов им е потребен некој нов Ругова, а не Харадинај и слични на него.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.248
Поени од реакции
52.028
Па баш како мали деца се понашаат. Случајов со Интерпол и последователното шибање 100% царина на Ср и БиХ е показател за инфантилната политика и немање државнички капацитет. Така, мало морген што ќе се интегрираат негде.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.248
Поени од реакции
52.028
Според ова денес, изглеа косоварите си рекле, јебеш меѓународна интеграција, вака ќе тераме.
ОК.


(да не добиле, пред некој ден на средбата, зелено светло од Путин?, пошто глеам Србите денес плачат кај кинеската амбасадорка)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.593
Поени од реакции
30.818
Имам впечаток дека цела оваа тензија намерно ја одржуваат и Вучиќ и Тачи/Харадинај со цел замајување на нивното овчарско гласачко тело. Постојано во фокусот на медиумите во двете земји се борба, потенцијални мобилизацiи на војска и полиција, поделби, разграничувања, војска на Косово, оној циркус со Интрепол, Тачи и Харадинај се глупураат кој понационалистичка изјава ќе даде, Вучиќ мали шешељ секој втор ден свикува седници на совет за безбедност и држи вондредни седница на влада.

Цело време владее некоја предвоена состојба во двата табора, а во исто време Србија и Косово се на најотепани места за живеење во Европа, по сите можни параметри, нормално заедно со БиХ и Македонија, каде исто приоритетни прашања се национализам, поделби, имиња, идентитети, кур се тресе у ладна вода.

Tоа е нашата реалност, и ние очекуваме тука во овие издркотини од држави некој да се посвети на реални проблеми како еконoмија, социјална правда, екологија? Тешко тоа, отишол тој воз за нас уште 1989/90 година, кога националистичките гомнари од Вардар до Триглав станаа мнозинство над умерените либерални кругови, кога вториве имаа шанса преку мирна трансформација на политичкиот и економскиот систем на федерацијата (или конфедерацијата), со брза стабилизација некаде до 1995 заедно со Шведска и Австрија да ја внесат реформиранaта Југославија во ЕУ.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.248
Поени од реакции
52.028
Не знам дали е ова у план на Тачи и Вучиќ, ама гледам дека со цариниве Косово го прекрши ЦЕФТА договорот, а сега (со забраната за посети на српски политичари) и Бриселскиот договор кој го регулираше ова.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.248
Поени од реакции
52.028
Koсово води најсмешна дипломатија у регионов. Како мали деца се на тоа поле.

"Ни се извинија дека нема визите да ни ги тргнат, тоа е заради нивни внатрешни причини и проблеми, иначе нас одма би ни дале, така рекоа."

Тоа беше образложението на Харадинај пред народот, кому цврсто му ветија дека ќе успеат да ја убедат ЕУ до крајот на годинава, визи да им тргне.

Не ни дадоа визи, ама гуес ват - Хан ни се извини!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Koсово води најсмешна дипломатија у регионов. Како мали деца се на тоа поле.

"Ни се извинија дека нема визите да ни ги тргнат, тоа е заради нивни внатрешни причини и проблеми, иначе нас одма би ни дале, така рекоа."

Тоа беше образложението на Харадинај пред народот, кому цврсто му ветија дека ќе успеат да ја убедат ЕУ до крајот на годинава, визи да им тргне.

Не ни дадоа визи, ама гуес ват - Хан ни се извини!
Оваа со визите е траги комедија, косовските политичари од 2012 година велат дека визите наскоро ќе бидат минато.

Албин Курти вели дека според сите истражувања, за граѓаните најголем приоритети се работата, платите и борбата против корупција, криминал ...
Додека визите се топ приоритет само за власта, која сака да ги истера граѓаните неможејќи да им понуди подобар живот на Косово.

Според мене Косово треба да ја добие визната либеризација, пошто не разликуваат од државите кои веќе го добија тоа, Македонија, Албанија, Србија, БиХ ... горе доле тука се.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.677
Поени од реакции
4.175
Оваа со визите е траги комедија, косовските политичари од 2012 година велат дека визите наскоро ќе бидат минато.

Албин Курти вели дека според сите истражувања, за граѓаните најголем приоритети се работата, платите и борбата против корупција, криминал ...
Додека визите се топ приоритет само за власта, која сака да ги истера граѓаните неможејќи да им понуди подобар живот на Косово.

Според мене Косово треба да ја добие визната либеризација, пошто не разликуваат од државите кои веќе го добија тоа, Македонија, Албанија, Србија, БиХ ... горе доле тука се.
освен што се дувло на криминал, извозник на џихадисти, без владеење на право и со владеачка структура кои ја сочинуваат трговци на органи и ратни злочинци.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
освен што се дувло на криминал, извозник на џихадисти, без владеење на право и со владеачка структура кои ја сочинуваат трговци на органи и ратни злочинци.
Харадинај беше во Хаг два пати, и двата пати беше пуштен на слобода.
Тачи нема обвиненија.

Косовските албанци во целата војна немаат убиено ни 1/10 цивили колку што убија србите само во Сребреница.

Сегашниот ваш претседател Вучиќ велеше дека за еден убиен србин ќе убијат 100 муслимани.

Косово не разликува од Македонија, Србија, БиХ, Албанија.

Има криминал, корупција, владеење на правото, како што има во погоренаведените држави.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.677
Поени од реакции
4.175
Харадинај беше во Хаг два пати, и двата пати беше пуштен на слобода.
Тачи нема обвиненија.


Косовските албанци во целата војна немаат убиено ни 1/10 цивили колку што убија србите само во Сребреница.

Сегашниот ваш претседател Вучиќ велеше дека за еден убиен србин ќе убијат 100 муслимани.

Косово не разликува од Македонија, Србија, БиХ, Албанија.

Има криминал, корупција, владеење на правото, како што има во погоренаведените држави.
Што е уште пострашно, Харадинај не доби осудителна пресуда и покрај тоа што во неговата книга што тој ја има напишано пишува дека убивал српски цивили, плус секој сведок на обвинителството трагично исчезнуваше пред да сведочи ( беше убиен) и тоа од албанска националност.... за тачи и жута куќа неми се ни разглаба сигурно знаешш имаш милион извештаи... така да кога падне империјата наречена САД и оваа така наречена квази држава нема да постои, надам се дека си довољно интелигентан и га сфаќаш овој.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Чим Хашкиот суд не го осудил за виновен чист е.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.993
Поени од реакции
11.183
Најголема грешка на Србите е што избраа да бидат воено неутрални. Барем официјално така се изјаснуваат. Затоа сега кечињата ќе им серат по глава а овие ќе мантраат за Голема Албанија како мали деца.[DOUBLEPOST=1544604896][/DOUBLEPOST]
Харадинај беше во Хаг два пати, и двата пати беше пуштен на слобода.
Тачи нема обвиненија.

Косовските албанци во целата војна немаат убиено ни 1/10 цивили колку што убија србите само во Сребреница.

Сегашниот ваш претседател Вучиќ велеше дека за еден убиен србин ќе убијат 100 муслимани.

Косово не разликува од Македонија, Србија, БиХ, Албанија.

Има криминал, корупција, владеење на правото, како што има во погоренаведените држави.
Не се потценувај себе и својот народ, тоа што Косоварите немаат 1/10 цивили убиено е само зашто немале прилика. Исти кур на фашисти сте со браќата Срби.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Не се потценувај себе и својот народ, тоа што Косоварите немаат 1/10 цивили убиено е само зашто немале прилика. Исти кур на фашисти сте со браќата Срби.
Претпоставка твоја е тоа.

Србите веќе го имаат направено тоа што претпоставуваш дека би го направиле и албанците, и затоа србите ќе бидат казнети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom