Споменик на Александар Македонски на плоштад Македонија?

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Vo svetot nema koj ne slusnal za alexandar MAKEDONSKI.A koj slusnal za tose? nie balkancite i nasite iselenici:)

Кога ке кажеш дека си од Македонија , веднаш те поистоветуваат со Александар Македонски во целиот свет...
Сум имал многу такви моменти а најегзотично е кога и Кинезите и Јапонците го знаат...
Отука со кое право Грците се курчат со него а ние да не смееме...
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Кога ке кажеш дека си од Македонија , веднаш те поистоветуваат со Александар Македонски во целиот свет...
Сум имал многу такви моменти а најегзотично е кога и Кинезите и Јапонците го знаат...
Отука со кое право Грците се курчат со него а ние да не смееме...
:smir: zatoa treba ko vo; pesnata kakov dasum ,kade da sum, nese sramim makedonec sto sum.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Vo svetot nema koj ne slusnal za alexandar MAKEDONSKI.A koj slusnal za tose? nie balkancite i nasite iselenici:)
а што ако не слушнал светот за него, не ти е доволно тоа што ни по година дена никој не го заборави, дека се повеќе и повеќе на Македонците ни фали

не ти е доволно за да сватиш дека Тоше препремногу значи за Македонскиот народ со тоа што цел балкан и надвор од него сеуште секојдневно доаѓаат на неговит гроб
не ти е доволно тоа што он успеа да не промени, да влијае на нас, не ти беа доволни сите негови успеси што уште долго никој нема да ги постигне, успеа да го промени поимот хуманост кај нас со само 26 години

јас живеев во негово време и за мене позначаен е Тоше, љубовта и почитта за него и за некој што живеел години години пред мене не се споредува

знам колку е значаен Александари треба споменик но убаво кажа точкест..за него има споменици насекаде а за Тоше нема никаде..он е наш и нашата гордост

значи треба и за двајцата споменик:)
Скопје не е мало, ама паметот на Трифун...:uvo:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Дефинитивно сакам на нашиот плоштад да има споменик од Александар Македонски.
Тој е историската личност која ја презентира Македонија низ светот. Нема кој не го познава и неговиот споменик треба да е сместен во центарот на градот.
Најчесто низ големите градови во светот поточно во нивните центри се наоѓаат споменици од нивните најславни историски личности.
А најпознат кај нас е токму Александар Македонски.


Е сега сакам и да има од Тоше Проески. Тој е нашата најпопуларна ѕвезда. Оној којшто ги обележа овие години. Нековата големина ќе ја согледуваме се повеќе и повеќе наредните години. Треба и од оваа легенда споменик да има во Скопје. Но не мора на плоштадот има и други одлични локации. Секако дека Крушево е неговиот роден град и дека таму се наоѓа неговиот гроб, неговиот музеј, скулпура но зашто да нема и во Скопје? Колку што знам ќе има споменици од Тоше и во неколку балкански градови. Нема тука ограничување на еден споменик па ај ќе се караме каде да биде! Може да има и во Крушево и во Скопје. Па може ако се има сретства и во другите градови. Тоа е уште поубаво.


А некој спомна и споменик за Филип II... најверојатно неговиот споменик ќе се наоѓа на плоштадот Гази Баба кој исто така би требало да го носи неговото име.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Кратко и едноставно : Кој не сака споменик на Александар Македонски на градски плоштад, не е Македонец! Нема што повеќе да збориме.
Каков закључок еј... Алал да ти е ... :pos2:
Јас би рекол кој не сака споменик од Ацета не е ВМРОВЕЦ...! Е така веќе може... :helou:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Кратко и едноставно : Кој не сака споменик на Александар Македонски на градски плоштад, не е Македонец! Нема што повеќе да збориме.
Хехе право во центер. Види кој се побуни прв против ваквата мисла. Бугарот а после него и Србинот. :kesa:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Каков закључок еј... Алал да ти е ... :pos2:
Јас би рекол кој не сака споменик од Ацета не е ВМРОВЕЦ...! Е така веќе може... :helou:



Чоек,тебе што ти пречи да има споменик на Александар?
Тоа може да му пречи само на некој гркофил или на некој србоман...
Бирај што ке бидеш од двете.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Каков закључок еј... Алал да ти е ... :pos2:
Јас би рекол кој не сака споменик од Ацета не е ВМРОВЕЦ...! Е така веќе може... :helou:
Ја не сум ВМРОвец па сакам споменик од Александар.
Мислењата на не-македонците се небитни по ова прашање
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Каков закључок еј... Алал да ти е ... :pos2:
Јас би рекол кој не сака споменик од Ацета не е ВМРОВЕЦ...! Е така веќе може... :helou:

А ти да си ја гледаш ФК Црвена Звезда, Милошевич и ТИТО, и да не се мешаш во туги работи...
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Ma treba i Francuzite pod itno da ja trgnat Ajfelovata Kula, i na mesto nea da go izvajaat vo tolkava golemina Napoleon, stom bilo vo moda da se stavaat istoriski licnosti na plostadi.

A za tie sto se raduvaat deka vo svetot ne znaat samo po Aleksandar Makedonski, za zalenje ste.
Covek treba da te znae i da te ceni za ONE STO SI DENES, a ne za ona sto si bil pred 2000 godini.
Primer vi se denesnite Grci i Antickite Grci.Dali bile isti?

I ako nekoj od istorijata zasluzuva spomenik na plostad, zosto da ne bide Car Samoil?ili Goce Delcev??Pa zosto ne i Filip II, koj daleku poveke od Aleksandar napravil za Makedonskot kralstvo??
Kako sto napomenav vo mojot prethoden post, so doagjanjeto na Aleksandar na vlast Makedonskoto Kralstvo pocnalo da propagja...:toe::toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Алал да му е на Трифун, чим може со ваква патка да го подели фиромецот..
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Првпат слушам Александар Македонски дека бил вмровец.

И лавот е врмовски и сонцето од кутлеш вмровски.

Само ружите и петокраката се македонски.

Тоа е најголемата штета на комуњарскиот систем, се изместија скроз вредностите, се уби патриотизмот, се изродија луѓе без вера, без адети без идеали.
Највечи идеал е пирс, тату на газот и геј паради.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Леле, ама критеријум. Кој те научи така? Еве, јас пак сакам на централното место на централниот плоштад во Скопје, т.е. Македонија да стои споменик на Гоце Делчев. И, што...по твоите критериуми...јас не сум Македонец!:kesa:

Христо, ти дури и Аспарух да сакаш да стават на плоштад пак не можеш да бидеш Македонец. Замисли после 2 000 години колку херои како Гоце Делчев ќе роди Македонија, през колку борби ќе помине. Дали некој ќе се сеќава на Гоце после 2000 години ? Не дека не е херој, ама Александар го има направено тоа што никој повеќе во светот нема да го направи. Тоа се случува во светот еднаж на 2 000 години, а и на повеќе. Заради неговото дело и неговото име ни е останата нацијата и државата, и јас мислам дека е резонно, во главниот град на Македонија да има споменик на Александар. Ако немаме од него спомени, во право ќе бидат Грците да викат дека сме Славомакедонци или Бугари. Ама тебе тоа ти одговара нели ?

Каков закључок еј... Алал да ти е ... :pos2:
Јас би рекол кој не сака споменик од Ацета не е ВМРОВЕЦ...! Е така веќе може... :helou:
Делија , почитувам ве вас Србите како народ за тоа што им дозволивте на Вардарска Македонија да опстои во матните комунистички години. Ама кога е во прашање Македонија и нивните херои , ти не си актуален :vozbud:

Ti da ne si portparol ns dpmne

Бугарот и Србинот ми контрираа, а ти што си ? Албанец ? Грк ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom