Сосед со ментално пореметување - каде да се обратам?

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
Zatoa e potreben lekar , polcijata ne moze da definira i postavi diagnoza. Spored procitanovo mnogu verojatno se raboti za covek so psihoza. Ne znam kako zakonski ima policijata ingerencii prisilno da go stavi pod lisici i da go transportira bilo kade dokolku ne e agresiven. A znaeme licnost so psihoza e vsusnost tepirana bomba in samo prasanje na vreme e kogabke postane avto ili heteroagresiven. Zatoa urgentna ekipa vo prisustvo na urgenten lekar koj definira sostojba,izvrsuva transport, dava lekovi i zakonski moze da dade nalog za prisilna hospitalizacija( koj ja izvrsuva vo sorabotka so policija) pri agresovnost ili zavrakanje na hospitalizacija.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Џабе ги земаат во Бардовци им даваат терапија и за две недели ги пуштаат.Што мака сум тргал ја па за беља врата у врата бевме.Јбг таму им даваат терапија и кога ќе се вратеше беше ок едно 2,3 недели.Ама немаше кој да и ја дава терапијата и после пак по старо


Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Џабе ги земаат во Бардовци им даваат терапија и за две недели ги пуштаат.Што мака сум тргал ја па за беља врата у врата бевме.Јбг таму им даваат терапија и кога ќе се вратеше беше ок едно 2,3 недели.Ама немаше кој да и ја дава терапијата и после пак по старо


Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
i jas nekolku godini bev e taka vrata do vrata so lice koe pola vreme go pominuvase vo Bardovci i pak nazad,toa e onoj inz. koj go izgradi Rabotnicki dom, vo vakvi slucai policija pobrzo mene ke me pritvori ako me prijavi nekoj kako redam skrseni plocki na trotoar ili sadam nekoe drvce pred zgrada.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Полицијата може да реагира ако повеќемина се жалат. Присилно ќе го спроведе на лекарски испитувања. Тие не можат да одлучат дали е за лекување во психијатриска клиника.
Инаку нивна должност е да реагираат за нарушување на јавниот ред и мир.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Затоа брат ми,извини шо ќе кажам,ама куќа си е куќа .... Свој двор,свој паша ..... Будали испаднавте со новиве станови .... Ајде да речам старине градби кај шо се подобро скроени и за земјотрес и изолација .... Новите денес се брзо изведени .... Ке давам 60.000 евра за 60/70 квадрата :oeoeoe: Земи плац за 12 .000 евра и некој свој мајстор и направи куќа за 25.000 од преку 110 и више квадрата ПЛУС ДВОР ГОЛЕМ ЗА КУЧЕ .....
Секако дека ќе земеш плац од над 100 квадрати за 12000 евра. Можеби, ако беше 1935 година.
За толку пари ќе направиш куќа ако ти самиот си мајсторот и ја градиш со цигли и кал.
Автоматски споено мислење:

На крајот на јануари конечно се вселивме во нашиот нов дом. Среќни радносни се додека не се "запознавме" подобро со соседот со кој делиме ѕид.

Човекот е во години и живее сам во стан кој го добил бидејки го дал своето земјиште за изградба на нашата зграда (новоградба).
Станот е веќе полн со ѓубре, човекот мириса на мочки, и постојано се дере сам во станот или го попушта телевизорот. Вели дека нема повеќе, за по 20 тина минути повторно исто да е, и да се заканува преку ѕидот дека ќе не задави, не пцуе.. понекогаш и пее касно навечер што е крајно језиво.

Проба сопругот да зборува со него, му појде на врата и тогаш ја увиде ситуацијата ( со ѓубрето?!?!)

Згрозени сме а воедно не фаќа и паника поради тоа што сите знаеме во каква држава живееме. Се сеќавам пред некоја година исто така пронајдоа баба што собирала пелени, а сега понов случај е со близнаците во аеродром.

Каде да се обратиме? Кој е надлежен за ова? покрај вознемирувањето најмногу ни е страв од зарази.

Ве молам за совет!
Имаме сличен проблем во комшилук. Дечкото цел живее тука и во последниве 10тина години стана шизофреничар. Се дере по цел ден, треска глупости, се заканува на комшиите (исече со нож еден жител на населбата пред 3 години), собира ѓубре итн.
Сто пати има дојдено полиција, џабе е. За да го затворат во лудница треба да го пријави некој од фамилијата. Во истата куќа живее и таткото, кој е пијаница и голем дел од времето не е дома.
Го знаеме од дете и сите се надеваме дека еден ден нема да не скине цело маало. Вака не е многу агресивен, иако во различни периоди си прави приказни како некои луѓе од улицава го тепале и ќе се одмаздел. Лек нема.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Затоа брат ми,извини шо ќе кажам,ама куќа си е куќа .... Свој двор,свој паша ..... Будали испаднавте со новиве станови .... Ајде да речам старине градби кај шо се подобро скроени и за земјотрес и изолација .... Новите денес се брзо изведени .... Ке давам 60.000 евра за 60/70 квадрата :oeoeoe: Земи плац за 12 .000 евра и некој свој мајстор и направи куќа за 25.000 од преку 110 и више квадрата ПЛУС ДВОР ГОЛЕМ ЗА КУЧЕ .....
За тие пари никогаш нема да најдеш плац на убаво место и да направиш куќа од 100+ м2.
Тој свој мајстор за џабе ќе работи? Без фирма десет години ќе ја градиш.

И во куќа може да не ти се погоди комшијата.
Живеење во стан и куќа си има предности и негативности. Куќа треба многу пари за двор да се среди, да се одржува.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
За тие пари никогаш нема да најдеш плац на убаво место и да направиш куќа од 100+ м2.
Тој свој мајстор за џабе ќе работи? Без фирма десет години ќе ја градиш.

И во куќа може да не ти се погоди комшијата.
Живеење во стан и куќа си има предности и негативности. Куќа треба многу пари за двор да се среди, да се одржува.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Што ти треба освен една косилица од сто евра. Треба време, пари освен ако плаќаш градинар.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
За тие пари никогаш нема да најдеш плац на убаво место и да направиш куќа од 100+ м2.
Тој свој мајстор за џабе ќе работи? Без фирма десет години ќе ја градиш.

И во куќа може да не ти се погоди комшијата.
Живеење во стан и куќа си има предности и негативности. Куќа треба многу пари за двор да се среди, да се одржува.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ти треба пари за двор да, ако сакаш да посееш бонсаи.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
По Тафталиџе и Козле има куп куќи со дворчиња што се со куп ѓубре и отпад. Гледаш преубава куќа и до неа крш и прљавштина. Немаме за жал регулирани закони во овој дел. Пријатели од Хрватска ми збореа дека се загрижени како не средиле трева и двор им се закнува казна од над 1000еур. Дури им стасувале казни и за имоти надвор од град.
Ова се регулира лесно ама ние не сме дојдени до точка да размислуваме за културата на живеењето.
Инаку најрегуларно е по пријава да направат увид социјалните служби и доколку нема блиски/далечни роднини кои ќе потпишат изјава дека ќе се грижат за него, да се смести во соодветна институција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
По Тафталиџе и Козле има куп куќи со дворчиња што се со куп ѓубре и отпад. Гледаш преубава куќа и до неа крш и прљавштина. Немаме за жал регулирани закони во овој дел. Пријатели од Хрватска ми збореа дека се загрижени како не средиле трева и двор им се закнува казна од над 1000еур. Дури им стасувале казни и за имоти надвор од град.
Ова се регулира лесно ама ние не сме дојдени до точка да размислуваме за културата на живеењето.
Инаку најрегуларно е по пријава да направат увид социјалните служби и доколку нема блиски/далечни роднини кои ќе потпишат изјава дека ќе се грижат за него, да се смести во соодветна институција.
и ова, исто и тараби по балкони ставање, купиле нов стан и одма руши оградата ставај некакви прозори. Кај мене у населба еден дебил на први што живее го огради пред него местото па од балкон се спушта доле господинот бавча си сее, и ни полиција никој не реагира.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
и ова, исто и тараби по балкони ставање, купиле нов стан и одма руши оградата ставај некакви прозори. Кај мене у населба еден дебил на први што живее го огради пред него местото па од балкон се спушта доле господинот бавча си сее, и ни полиција никој не реагира.
Тука треба општината да реагира, дека они ја издале дозволата за градба. Мислам дека има ставка нарушување на изгледот на фасадата или нешто слично.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не требало пари за двор, па и голем како што сакаат и ќе купиле со тој буџет од стан. :pos:
Ако наоколу оградата е со мрежа и газете по кал од улица до влезна врата, тогаш не треба пари.

Во куќа цел живот се инвестира и си роб. Во стан може еднаш на 10-15 години да се смени нешто и тоа само внатре. ;)

Затоа и двете си имаат и предности и негативности. Куќата е многу поголем трошок и со 50.000 евра никогаш нема да се направи и среди 100+ м2 куќа.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ќе го однесе полиција колку што го однесе оној над НЛБ во Градски Ѕид. Секој ден, цел ден се дереше, пцуеше на прозор, се закануваше. Дури кога си го запали станот, дојдоа и го однесоа. Арчој не прави државата на вакви случаи, нека му ја мислат соседите.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
На крајот на јануари конечно се вселивме во нашиот нов дом. Среќни радносни се додека не се "запознавме" подобро со соседот со кој делиме ѕид.

Човекот е во години и живее сам во стан кој го добил бидејки го дал своето земјиште за изградба на нашата зграда (новоградба).
Станот е веќе полн со ѓубре, човекот мириса на мочки, и постојано се дере сам во станот или го попушта телевизорот. Вели дека нема повеќе, за по 20 тина минути повторно исто да е, и да се заканува преку ѕидот дека ќе не задави, не пцуе.. понекогаш и пее касно навечер што е крајно језиво.

Проба сопругот да зборува со него, му појде на врата и тогаш ја увиде ситуацијата ( со ѓубрето?!?!)

Згрозени сме а воедно не фаќа и паника поради тоа што сите знаеме во каква држава живееме. Се сеќавам пред некоја година исто така пронајдоа баба што собирала пелени, а сега понов случај е со близнаците во аеродром.

Каде да се обратиме? Кој е надлежен за ова? покрај вознемирувањето најмногу ни е страв од зарази.

Ве молам за совет!

Ако не е агресивен кон полиција, да ги нападне и сл., ништо не му можете.
Полиција реагира мртви и ранети кога има, инаку може да му поѕвонат господине потивко бла бла бла и толку. И кога ќе си заминат уште повеќе да ви галами, да се курчи итн.
Опциите ви се или да се иселите или да чекате да утепа некого. Што значи да се иселите.
Зошто се кога ќе се извага едноставно не вреди стресот.
Размислите за опција куќа или во новиот дом ако веќе пак стан барем да е со добра изолација и распрашајте се прво во каков нов комшилук доаѓате. Ама не кај стариот газда, зашто ќе кажува бајки исто како што и вие кога ќе го продавате станот ќе кажувате "одличен комшилук ама поради иселување во странство" и ќе се молите дотичниот да е мирен бар додека го разгледуваат станот. :D

П.С Апдејт на ситуацијата? Сега со #останидома мора да ви е забавно.:rolleyes:
 
Член од
30 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Пријавете во полиција за полицијата да пријави во Бардовци.Убаво нагласете дека се работи за психички нестабилна личност.Полицијата освен да го пријави во Бардовци нема друга надлежност .Ако полицијата не превзема ништо кажете дека е опасен ,дека можеби се работи за шизофреничар и дека се плашите за својот и неговиот живот.
Пс Биполарна сум и знам закони колку толку.Не очекувајте "чуда" од полицијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom